Zautomatyzowany, meblowy zakład rzemieślniczy

Automatyzacja produkcji to temat, z którym konfrontuje się coraz więcej zakładów meblowych, również tych małych i średnich, wyspecjalizowanych w realizacji jednostkowych zamówień, zwłaszcza w obliczu rosnących wymagań klientów oraz braku wykwalifikowanych pracowników. Dla wielu właścicieli tych zakładów jest to pojęcie abstrakcyjne, jednak w praktyce wcale nie jest trudne do wdrożenia i nie wymaga olbrzymich inwestycji w linie produkcyjne.

 

Firma Felder pod marką Format4 oraz Felder oferuje zarówno obrabiarki, jak i oprogramowania, które połączone tworzą system pozwalający zautomatyzować wiele operacji podczas produkcji mebli zarówno seryjnej, jak i na indywidualne zamówienia.

Projektowanie

Na samym początku wszystko zaczyna się od pomysłu na mebel oraz wykonania jego projektu. Narzędziem niezbędnym jest tu oprogramowanie do projektowania F4Design Platinium Format4. Potrzebny jest także dostęp do sieci internetowej. F4Design to połączenie nieograniczonego projektowania z funkcjami CAD i możliwościami CAM oraz internetowego przesyłu danych do innych programów, jak i maszyn sterowanych numerycznie podłączonych do Internetu. Wykonany i zaakceptowany projekt zostaje w mgnieniu oka wyposażony w okucia i łączniki, a program CAM rozkłada projekt na pojedyncze elementy oraz optymalizuje obróbki pod względem możliwości maszyny, na jakiej ma on zostać zrealizowany.

Oprogramowanie posiada moduł renderingu, który umożliwia przeniesienie projektu technicznego w świat realistycznych obiektów oraz kolorów, co pozwala na przedstawienie konceptu projektu odbiorcy końcowemu.

Niezależnie od miejsca, gdzie znajduje się komputer z programem F4Design Platinum, za pomocą sieci wszystkie dane można umieścić na dyskach lokalnych, sieciowych lub w chmurze, a przez to posiadać do nich dostęp w dowolnym miejscu.

Produkcja formatek

Kolejne etapy to już proces produkcji, który rozpoczyna się od przygotowania formatek. Starannie wygenerowaną listę z formatkami przesyła się do oprogramowania do rozkroju, które optymalnie rozkłada formatki pod kątem jak najlepszego wykorzystania materiału oraz przelicza jego ilość niezbędną do realizacji projektu. Na tym etapie operator otrzymuje dostęp do informacji o zapotrzebowaniu na materiał, metrach potrzebnej okleiny oraz metrach cięcia. Wraz z listą formatek  przesyła się także dane z niezbędnymi informacjami o każdym elemencie, takie jak: nazwa projektu, numer projektu, nazwa kontrahenta, rodzaj i typ materiału, krawędzie do okleinowania, nazwy programów NC oraz wiele innych. Podczas cięcia zostaną one wydrukowane na indywidualnej dla każdego elementu etykiecie.

Po wczytaniu gotowego schematu rozkroju na pilarce formatowej Format4 kappa 450 x-motion operatorowi pozostaje cięcie płyty zgodnie ze wskazówkami oprogramowania maszynowego. W wersji x-motion „kontrolę” nad przykładnicą równoległą przejmuje sterownie prowadzące proces rozkroju krok po kroku, z wizualizacją w czasie rzeczywistym na 15-calowym ekranie.

Do każdej gotowej formatki automatycznie generuje się etykieta, będąca drogowskazem do kolejnych czynności. Informacje zawarte na etykiecie pozwalają na szybką identyfikację formatki wzrokowo lub za pomocą czytnika kodów kreskowych lub QR.

Okleinowanie

Gotowe formatki trafiają do okleiniarki Felder G580. Tą nowoczesną maszyną steruje się za pomocą kopiałów. Posiada ona możliwość beznarzędziowej wymiany zbiornika kleju i jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Patrząc na etykietę, operator ustawia okleiniarkę pod żądaną grubość okleiny oraz aktywuje funkcje potrzebne do perfekcyjnej obróbki krawędzi. Operator do swojej dyspozycji oprócz podstawowych agregatów ma także agregaty dodatkowe z takimi funkcjami, jak: frezowanie wstępne, zarabianie naroży oraz 3 agregaty do obróbki końcowej: polerkę, cyklinę profilową lub opcjonalną cyklinę płaską wraz z możliwością aktywacji środków spryskujących. Formatka po oklejeniu na okleiniarce G580 nie wymaga już dodatkowych poprawek wykonywanych ręcznie.

Wiercenie

W kolejnym etapie, jakim jest wiercenie z wykorzystaniem sterowanego numerycznie centrum wiertarsko-frezującego c-express 920 classic Format4, wykorzystuje się, przesłane wcześniej, programy NC oraz indywidualny kod kreskowy umieszczony na etykiecie. Po użyciu bezprzewodowego czytnika czynności operatora są ograniczone tylko do wprowadzenia formatki do maszyny i zatwierdzenia gotowości do obróbki. Centrum przelotowe CNC c-express 920 classic automatycznie obrobi każdy element z 5 stron, co średnio zajmie poniżej 50 sekund i już gotowy odda z powrotem do rąk operatora. Operator otrzymuje formatkę z powierconym rowkiem pod plecy szafki oraz, jeżeli będzie taka konieczność, z wyfrezowanymi kształtami, np. pod listwę podłogową czy listwy LED.

W przypadku produkcji mebli kuchennych wykonanie blatu roboczego można również zrealizować przy pomocy oprogramowania F4Design Platinum i tego wszechstronnego centrum wiertarsko-frezującego. Zaprojektowany wcześniej blat kuchenny obrabia się zgodnie z życzeniem projektanta, np. z połączeniami typu „hokejka” lub wyfrezowaniem otworów montażowych pod sprzęty kuchenne, z czym to szybkie i dokładne centrum CNC bez problemu sobie poradzi.

Na etapie montażu operator nadal może liczyć na pomoc oprogramowania F4Design Platinum.

Ostatnimi, ale nie najmniej ważnymi zaletami produkcyjnymi tego oprogramowania są: wygenerowanie listy w formacie Excel z zapotrzebowaniem na elementy montażowe, okucia czy wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na materiał oraz możliwość stworzenia rysunków poglądowych zestawu mebli, jak i pojedynczych elementów. Zapisane dane w postaci cyfrowej, np. pliku pdf, można otworzyć na końcowym urządzeniu cyfrowym, takim jak tablet. Jest to bardzo przydatne, bo znacznie ułatwia montaż mebla lub kompletowanie jego elementów do paczki.

http://www.felder-group.pl

(bb)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług