Atlas Copco – technologia wykorzystywana w sprężarce GA FLX o dwóch prędkościach pracy

Premiera modelu GA FLX firmy Atlas Copco oznacza, że na rynek trafia całkowicie nowy typ rotacyjnej sprężarki śrubowej – urządzenie o dwóch prędkościach pracy. Zależnie od potrzeb te dwie prędkości zapewniają maksymalną wydajność lub maksymalną oszczędność energii w trybie odciążenia. W rezultacie nowa sprężarka jest nawet o 20% oszczędniejsza od tradycyjnych konstrukcji o stałej prędkości. To zasługa znacznie mniejszych strat przy przepływie i podczas pracy w trybie odciążenia. Ponadto zastosowanie technologii nowej generacji zapewniło optymalny wydatek powietrza niezależnie od ustawionej wartości ciśnienia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym podzespołom nowego modelu.

 

Układ napędowy

Sercem każdej sprężarki jest układ napędowy. Modele GA FLX powstały na bazie opatentowanego przez firmę Atlas Copco rotacyjnego elementu śrubowego i synchronicznego silnika reluktancyjnego ze wspomaganiem ferrytowym. Połączenie to spełnia wymagania klasy IEC IE5, najbardziej rygorystycznej normy sprawności silników, jaka obecnie obowiązuje.

Cały układ napędowy zabezpieczono przed pyłem i zanieczyszczeniami (stopień ochrony IP66). Zastosowano również chłodzenie olejem, aby zapewnić maksymalną efektywność, oraz smarowanie olejowe łożysk. W układzie napędowym nie ma kół zębatych ani pasków, co oznacza, że w sprężarkach GA FLX nie występują straty w przekazywaniu napędu.

Elektroniczna przekładnia

Model GA FLX wyposażono w elektroniczną przekładnię Neos Next, którą firma Atlas Copco opracowała z myślą o swoich sprężarkach. Podzespół ten umożliwia modulowanie prędkości obrotowej sprężarki GA FLX do minimum, gdy spada zapotrzebowanie na powietrze, a sprężarka przełącza się w tryb odciążenia.

Użytkownicy modelu GA FLX mogą dowolnie ustawiać ciśnienie w zakresie od 4 do 13 bar. Dzięki przekładni Neos Next sprężarka zawsze pracuje z prędkością optymalną do wybranego ciśnienia, aby zapewnić najwyższy przepływ powietrza.

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i pyłem (stopień ochrony IP54) gwarantuje niezawodną pracę bez przestojów.

Dostosowywanie wydajności sprężarki o dwóch prędkościach pracy

Poza tym nabywcy sprężarek GA FLX mają do wyboru szeroką gamę dodatków, które umożliwiają dostosowanie sprężarki do indywidualnych potrzeb, priorytetów i warunków pracy. To między innymi olej RsXD, filtry i termostat do pracy w warunkach tropikalnych.

W celu uzyskania jeszcze większych oszczędności energii można zdecydować się na system odzyskiwania energii. Jest on w pełni zintegrowany z obudową sprężarki GA FLX i umożliwia odbiór do 80% ciepła generowanego przez to urządzenie.

Zaawansowane możliwości wymiany danych

Standardowa konfiguracja modelu GA FLX obejmuje najbardziej zaawansowany sterownik firmy Atlas Copco – Elektronikon® Touch. Dzięki zintegrowaniu technologii wymiany danych SMARTLINK użytkownicy mogą korzystać z funkcji zdalnego monitorowania i analiz wydajności oraz z opcjonalnego systemu sterowania centralnego EQ.

Łatwy montaż i serwis

Sprężarka GA FLX jest znacznie mniejsza niż modele tradycyjne – nawet o 50% bardziej kompaktowa niż jej alternatywa w postaci sprężarki GA o stałej prędkości. Oznacza to, że zajmuje dużo mniej miejsca. W celu zapewnienia dodatkowej elastyczności montażu zadbano o otwory do podnoszenia za pomocą wózka widłowego, co ułatwia manewrowanie. Z kolei panele dostępowe zapewniają szybką obsługę serwisową i dłuższy czas pracy bez przestojów.

Jak widać, sprężarka Atlas Copco GA FLX o dwóch prędkościach pracy zapewnia oszczędności energii nieosiągalne w przypadku sprężarek o stałej prędkości obrotowej. Jeśli masz pytania dotyczące kwestii inżynierskich lub zasady działania modelu GA FLX, nie wahaj się z nami skontaktować. Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą.

https://www.atlascopco.com/pl-pl

(Atlas Copco)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług