Holenderska firma Boorwerk BV opatentowała otwornice Profit z węglikiem spiekanym, których cechą wyróżniającą jest innowacyjny system mocowania Click & Drill. Istotą tego rozwiązania jest rozdzielenie koronki otwornicy od wiertła prowadzącego. Ta zmiana istotnie wpływa na sposób pracy i możliwości wykorzystania tych narzędzi.
Do wszystkich koronek zastosowano uniwersalny trzpień, a każda otwornica Click & Drill posiada zintegrowany system szybkiej zmiany w formie zatrzasku, zamontowany na niej na stałe. Osadzenie otwornic na trzpieniu i ich zwolnienie nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych narzędzi ani użycia dużej siły. System umożliwia szybką zmianę koronki na taką, jaka jest potrzebna w danym momencie bez wyciągania trzpienia z wrzeciona wiertarki. Niesie to oszczędność czasu. Poza tym, aby wykonać całą gamę otworów, musimy posiadać przy sobie tylko jeden trzpień. Dzięki temu oszczędzamy czas.
Inną istotną zaletą rozdzielenia trzpienia od koronki jest szybkie usuwanie zalegającego w narzędziu urobku. W otwornicach Profit wystarczy nacisnąć zatrzask, który zwalnia zamocowanie koronki i przesunąć ją do tyłu, w wyniku czego urobek zostaje na wiertle prowadzącym i można go swobodnie usunąć.
Kolejną przewagą tych narzędzi jest możliwość dokładnego powiększania otworu, który już wcześniej został przy ich pomocy wywiercony. W standardowych rozwiązaniach nie ma możliwości dokładnego wycentrowania większej otwornicy. Tu zaś możemy zamocować 2 koronki na jednym trzpieniu, dzięki czemu mniejsza z nich wchodzi w wywiercony wcześniej otwór i idealnie ustala oś wiercenia większego narzędzia.
Otwornice Profit dają także możliwość wykonania łatwych odwiertów pod kątem. Przesunięcie koronki do tyłu sprawia, że wiertło prowadzące jest idealną osią kąta wiercenia otwornicy.
Na polskim rynku dystrybucją otwornic Profit zajmuje się firma BMF Group Sp. z o.o. W jej ofercie znajdują się zarówno jednostkowe narzędzia, jak i zestawy popularnych średnic w praktycznych walizkach aluminiowych lub z tworzywa sztucznego. Otwornice Profit dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, od średnicy 16 mm do 330 mm. Ma to znaczenie dla firm zajmujących się wentylacją i klimatyzacją. W większości ofert konkurencyjnych rozmiary kończą się na 152 albo 210 mm.
Średnice najczęściej wykorzystywane przez stolarzy i montażystów:
152 mm – do otworów w szafkach okapowych pod rurę spiro (głównie okapy firmy Samsung),
133 mm – do otworów w szafkach okapowych pod rurę spiro lub w zabudowach meblowych pod przewody wentylacyjne,
102 mm – do otworów w blatach kuchennych i biurkach, stołach konferencyjnych pod wysuwane gniazdka zasilające,
80 mm – do otworów w blatach kuchennych i biurkach, stołach konferencyjnych pod wysuwane gniazdka zasilające,
68 mm – pod gniazdka elektryczne, puszki elektryczne,
60 mm – przepusty elektryczne w blatach kuchennych, biurkach, bokach wysp kuchennych itp.,
45 mm – do otworów instalacyjnych między szafkami lub w korpusach szafek (przewody gazowe, przewody z wodą),
40 mm – do otworów wentylacyjnych w blatach, cokołach oraz korpusach szafek,
35 mm – do otworów instalacyjnych między szafkami lub w korpusach szafek (przewody gazowe, przewody z wodą), baterie zlewozmywakowe, dozowniki,
20 mm – do otworów instalacyjnych między szafkami lub w korpusach szafek (przewody gazowe, przewody z wodą).
Szukaj otwornic Profit w dobrych sklepach narzędziowych oraz hurtowniach akcesoriów meblowych.
(jz)
.