Automatyzacja produkcji mebli małoseryjnych

Na targach Wood Tech 2024 w Nadarzynie odwiedzający mogli przyjrzeć się bliżej optymalizerce OWD-1600 firmy Metal-Technika. Prezentowany model został przygotowany dla firmy Stella i wyróżniał się przede wszystkim nowoczesnym sterowaniem, które zwiększa automatyzację realizowanych zadań. Warto zaznaczyć, że Metal-Technikę wyróżniono medalem targów Wood-Tech 2024 w kategorii Innowacyjność.

 

IQR – nowe możliwości

Zasadniczą innowacją sprzętową w OWD-1600 jest sterownik IQR. Jest to zaawansowany technicznie układ, który może pracować na danych, co istotnie zmienia obsługę funkcjonowania urządzenia. Baza danych, z którą maszyna się komunikuje, jest umieszczona w komputerze PC (wyposażonym w dotykowy ekran). Poza tym model OWD-1600 dla firmy Stella posiadał rozszerzony moduł do komunikacji z drukarką, zwiększoną pamięć operacyjną oraz dodatkowy wyświetlacz na stole sortującym.

Zróżnicowana produkcja

Ze względu na warunki rynkowe obecnie coraz więcej producentów mebli tapicerowanych musi zmierzyć się z produkcją małych serii wyrobów. Na jednej zmianie zwykle wykonuje się kilka sztuk określonych rodzajów mebli. To sprawia, że operator optymalizerki musi wprowadzać ręcznie większe ilości danych niż dotychczas. Jest to do wykonania, ale rodzi to również większą potrzebę zautomatyzowania tego procesu. Naprzeciw tym problemom wychodzi firma Metal-Technika.

Piotr Falana z firmy Metal-Technika mówi: „Producenci mebli mają swoje bazy danych, zawierające opisy ich mebli, czyli informacje, jakie gatunki drewna budują dany projekt, jakie przekroje listew i w jakich ilościach w nim występują. Mając to zdefiniowane tworzymy wspólna bazę danych. Określamy jak tabela tej bazy danych ma wyglądać, żeby była możliwa komunikacja z naszym, tak zwanym przez nas, programem globalnej optymalizacji. Mając wspólną bazę operator maszyny tylko wybiera nazwę mebla, dla którego ma przygotować wykonanie elementów oraz określa dla ilu zestawów będzie je produkował. Po takim wyborze w bazie danych jest tworzona formuła, która zawiera tylko te dane mebli, które mają być wyprodukowane.”

Łatwo, szybko i bezbłędnie

Formuła taka trafia do optymalizerki. Operator musi teraz tylko dokonać wyboru na jakim drewnie będzie pracował. Maszyna wybiera wtedy wszystkie przekroje z danego gatunku drewna, które są do wykonania dla partii mebli do produkcji. Następnie określa się jeszcze jaki przekrój ma być optymalizowany. Ten wybór sprawia, że optymalizerka rozpoczyna wytwarzanie wszystkich długości określonego przekroju w potrzebnych ilościach. Na pozyskiwanych elementach moduł drukarki nanosi odpowiednie, wcześniej zdefiniowane informacje tekstowe. Ich treść jest dowolna. Może to być informacja przyporządkowująca element do danego mebla, informacja o długości czy kod określający dalszą obróbkę.

„W sposób automatyczny, po kliknięciu dwóch przycisków, operator tworzy formułę, która odnosi się najpierw do jednego przekroju w konkretnym gatunku drewna dla wybranych mebli. Produkcja odbywa się w przeliczeniu na krotności sztuk dla zadanej ilości produkowanych zestawów.” – mówi Piotr Falana.

Dalej operator tylko zaznacza wady materiału i podaje go do optymalizerkę. Gdy zdefiniowana ilość zostanie wyprodukowana maszyna zatrzymuje się, a operator znów dokonuje wyboru rodzaju drewna i przekroju do dalszej pracy. Trwa to tak długo, aż wszystkie potrzebne elementy będą gotowe. W ten sposób operator na odbiorze ma wszystko czego potrzebuje zakład do produkcji na danej zmianie.

Maszyny dla firmy Stella na stole odbiorczym posiada dodatkowy monitor. Wyświetla on informacje na temat wybijaków, które dokonują segregacji produkowanych elementów. Operator widzi, jakiej długości element pojawi się danym wybijaku i jaki tekst będzie na nim widniał.

– Oczywiście, może być sytuacja, że w trakcie produkcji przychodzi informacja, że trzeba pilnie wyprodukować coś innego, bo na przykład jest reklamacja do wykonania. Wtedy zatrzymujemy realizowaną recepturę i wrzucamy ją do schowka. Następnie z ręki wpisujemy te elementy, które trzeba natychmiast pozyskać i wykonujemy je. Później wracamy do tej zatrzymanej receptury, do momentu, w którym została przerwana, i ją kontynuujemy.” – tłumaczy Piotr Falana.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Piotra Falana z medalem targów WOOD-TECH, obok Dariusz Drąg, prezes Krajowej Izby Targowej, który wręczał wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych firm.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług