Jak uprościć procesy i zwiększyć wydajność krojowni?

Zakłady produkujące meble tapicerowane starają się podnieść swoją konkurencyjność. Warto zauważyć, że około 60-70% procesu produkcyjnego mebla tapicerowanego to praca ręczna, której na chwilę obecną nie można zastąpić niczym innym. Prace ręczne to m.in. zbijanie stelaża, zszywanie materiału, tapicerowanie. Gdzie więc szukać oszczędności?

Jeszcze parę lat temu siły roboczej było więcej i była znacznie tańsza. Obecnie producenci starają się zautomatyzować czy usprawnić tyle procesów, ile tylko się da. Umaszynowić można m.in. podawanie i rozkrój materiału, podawanie i rozkrój drewna, pakowanie. Przykładami są: zakupy optymalizerek do cięcia drewna, oprogramowania o najlepszych algorytmach zagnieżdżania elementów do wykroju na materiale tekstylnym (jak np. Optitex z modułami NEST) czy systemów  do nawarstwiania materiałów tapicerskich oraz do automatycznego rozkroju tkanin (m.in. maszyn Unicut rodzimego producenta). Im dynamiczniejsza jest sytuacja na rynku, tym mocniej na producentach wymuszana jest konieczność zmian. Pojawiają się nowe maszyny, ludzie, napływa coraz więcej zleceń. Procesy produkcyjne komplikują się. Okazuje się, że zwiększenie ilości linii produkcyjnych i pracowników nie zawsze wystarcza. Jak zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi procesami?

Zarządzenie ludźmi, czasem i procesami

„Lepsze zarządzanie maszynami, ludźmi, czasem i procesami może stanowić o przewadze konkurencyjnej. Producenci, którzy przerabiają naprawdę duże ilości materiałów i rozkrajają wysokie nakłady, często doświadczają zjawiska „zapychania się linii produkcyjnych”. Płacą za maszynę, za leasing, za operatora – ale rozplanowanie pracy na zasoby nadal stanowi trudność i nie pozwala osiągnąć maksymalnej wydajności.

Przy niedoborze pracowników trzeba nastawić się na maksymalne obłożenie maszyn. Polscy producenci dobrze kalkulują i na tej podstawie podejmują najlepsze z możliwych decyzje dla swoich zakładów. Niejednokrotnie przekonując się o tym, że lepsze zaplanowanie produkcji, skuteczniejsze obłożenie maszyn, umiejętne zagospodarowanie dostępnych rozwiązań pod postacią lagowarek i cutterów może znacznie podnieść wydajność i moc przerobową krojowni. Przykładem może być proponowany przez Allcomp Polska system MMS do naprzemiennej pracy cutterów czy lagowarek pomiędzy liniami produkcyjnymi. Efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów to ważny czynnik mogący zadecydować o znacznym wzroście wydajności” – mówi Grzegorz Żupa, specjalista ds. optymalizacji produkcji w firmie Allcomp Polska.

Złożoność procesu produkcyjnego

Tylko jak w złożonym procesie produkcyjnym poradzić sobie z ogromem wyzwań i problemów? Planista zakładu musi wziąć pod uwagę cały plan produkcyjny, uwzględnić możliwości przerobowe linii produkcyjnych, ich wydajność, rozplanować pracę ludzi, uwzględnić wszelkie aspekty procesów na krojowni. Za organizację i wykonanie procesu produkcyjnego na krojowni odpowiedzialni są ludzie: planista, kierownik, operatorzy itp. Pracownicy krojowni odpowiadają przecież bezpośrednio za przygotowanie wykrojonych elementów.

Po prostu prosty proces

„Wielokrotnie spotykamy się z głosami klientów, że brak im wykwalifikowanej kadry, rąk do pracy, nie mają możliwości pełnej kontroli procesu rozkroju materiałów tekstylnych. Rozwiązanie, które chcielibyśmy premierowo pokazać, dotyczy bezpośrednio tych aspektów. W prostszym procesie, w mniej skomplikowany sposób, ściągając z głowy operatora wiele produkcyjnych problemów, chcemy ułatwić nie tylko proces samego rozkroju, ale generalnie planowania ze sporym wyprzedzeniem produkcji na krojowni tekstylnej. Chcemy dać możliwość organizacji produkcji na wysokim poziomie, zintegrowanego planowania i zarządzania pracą na krojowni przyszłości” – tłumaczy Maciej Pawnuk, Kierownik Projektu Zarządzania Krojownia Allcomp Polska.

Dedykowane rozwiązania dla meblarzy

Dobre zaplanowanie pracy na liniach produkcyjnych może pozwolić na wydajną pracę z maksymalnym wykorzystaniem i obłożeniem zasobów zarówno maszynowych, jak i pracy personelu. Jak można lepiej zarządzać procesami i gdzie szukać oszczędności na krojowni? Allcomp Polska zaprezentuje to już na najbliższych wydarzeniach targowych podczas targów Furnica, Intermic, SoFab 2016 w MTP Poznań w dniach 13-16 września w hali 3, na stoiskach 7 i 8. Będzie tam można również oglądać dedykowany dla meblarzy system Ovata Cut do rozkroju nawet 50 cm owaty przed kompresją. W trakcie 3 pokazów dziennie, o 11:00, 13:00 i 15:00, zademonstrowana zostanie możliwość centralnego zarządzania produkcją na krojowni upraszczająca procesy produkcyjne zakładów meblarskich. Zgłoś się już dziś (targi@allcomp.pl) po bezpłatne wejściówki i umów na indywidualne spotkanie, aby zobaczyć rozwiązania na krojownię przyszłości dedykowane dla branży meblarskiej.

(pg)

www.allcomp.pl

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług