Dodatek przeciw oczkowaniu

Pojawienie się problemu oczkowania mokrego filmu w lakierniach, szczególnie małych, zdarza się zazwyczaj nagle i pozornie bez przyczyny. Zazwyczaj w takiej sytuacji lakiernicy winą obarczają lakier i składają reklamację. Rozpatrzenie reklamacji lakieru w firmie AMICUS polega między innymi na wykonaniu tzw. kontrpróby, czyli lakierowaniu elementu próbnego zwróconym lakierem w komplecie z utwardzaczem i rozcieńczalnikiem. Do tej pory nie zdarzyło się, aby w naszych warunkach problem oczkowania również się pojawił. W związku z tym źródła problemu należy szukać w lakierni lub jej otoczeniu. Szybka identyfikacja tego źródła pozwala na uniknięcie strat spowodowanych przestojem, dlatego wiedza o możliwych przyczynach powstania tej wady oraz dostępnych środkach zapobiegawczych może przydać się każdemu lakiernikowi.

 

Powszechnie wiadomo, że powodem oczkowania mokrego filmu są najczęściej cząsteczki silikonu, które przez przypadek albo nieświadome działanie dostały się do instalacji pneumatycznej do natrysku lub powietrza znajdującego się w kabinie lakierniczej i/lub pomieszczeniu sezonowania i schnięcia elementów. Silikony to polimery krzemoorganiczne, które posiadają wiele zalet i mają zastosowanie w produkcji kauczuków i uszczelniaczy oraz wykańczaniu różnych wyrobów, od materiałów budowlanych do tkanin (impregnacja wodoodporna). Dzięki swoim nadzwyczajnym właściwościom przeciwprzyczepnym służą również do powlekania form w przemyśle gumowym i tworzyw sztucznych. Cecha ta jest głównym powodem oczkowania mokrego filmu, gdyż lakier „ucieka” od niewidocznej cząstki silikonu, która była lub osiadła na elemencie. Źródłem silikonów w lakierni mogą być zanieczyszczone elementy do lakierowania, używane środki myjące i pielęgnacyjne niekoniecznie w danej lakierni, ale np. w najbliższym sąsiedztwie, a nawet plastikowe kubki do sporządzania mieszanki (zbyt wcześnie zdjęte z formy). Inne, poza cząsteczkami silikonów, możliwe przyczyny oczkowania lakierów to: pyłki roślinne i olejki eteryczne wydzielane z różną intensywnością w okresie wiosenno-letnim, spaliny ze spalanych śmieci, opary asfaltu ze świeżo nakładanej nawierzchni itp.

Oczywiście w momencie powstania problemu oczkowania należy przeanalizować sytuację i wszystkie nowe okoliczności i zjawiska, które miały miejsce w tym samym czasie. Zaczyna się zazwyczaj od czyszczenia wszystkich elementów instalacji. Ważne jest, aby na koniec tych operacji wykonać płukanie czystym rozpuszczalnikiem, a wycieranie często zmienianym papierowym czyściwem.

Niekiedy jednak, pomimo dołożenia wszelkich starań, umycia całej instalacji, oczyszczenia kabiny i pomieszczeń nie udaje się wyeliminować problemu oczkowania. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatku do lakieru, tzw. ANTYSILIKONU.

Środki tego typu paradoksalnie zawierają w swoim składzie odpowiedni silikon, który działa podobnie jak szczepionka u ludzi, czyli „uodparnia” lakier na większe stężenie silikonu w powietrzu. Polega to na zwiększeniu kompatybilności lakieru do silikonu, przez co osiadające cząstki na mokrym filmie nie powodują powstawania oczek.

Firma AMICUS opracowała własny dodatek do lakierów o kodzie handlowym 877AS11, który z powodzeniem jest stosowany przez wielu lakierników mających duży problem z oczkowaniem. Opracowując recepturę tego produktu, kierowano się z jednej strony potrzebą zniwelowania maksymalnie szerokiego zakresu przyczyn występowania oczkowania, a z drugiej strony brakiem wpływu na przyczepność lakieru oraz inne właściwości powłoki lakierowej. Wstępnie wytypowane receptury zostały poddane wielu badaniom laboratoryjnym i próbom technicznym, na podstawie których został wybrany optymalny skład, a szczególnie odpowiedni komponent silikonowy.

Produkt przeznaczony jest do lakierów rozpuszczalnikowych z wyjątkiem poliestrów i stosowany jest głównie do lakierów nawierzchniowych w ilości nie większej niż 1% w stosunku do objętości lakieru (bez utwardzacza i rozcieńczalnika). Powinien być on dodawany w momencie sporządzania mieszanki – odradza się przechowywanie lakieru zmieszanego z tym dodatkiem. Dodatek skutecznie zapobiega oczkowaniu w większości przypadków zanieczyszczeń z wyjątkiem pyłków roślinnych.

Podchodząc krytycznie do produktu, można spodziewać się stwierdzenia, że to przecież wpuszczenie lisa do kurnika, czyli wprowadzanie silikonu do instalacji i pomieszczeń. Jednak próby wykazały, że w momencie ustania lub pokonania zewnętrznych przyczyn oczkowania lakierów można zaprzestać stosowania dodatku bez negatywnych konsekwencji.

Amicus
www.amicus.com.pl
www.877line.pl

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług