Profile szybkiego montażu

Wraz z rozwojem branży meblarskiej i koniecznością wprowadzania do produkcji kolejnych modeli mebli firmy nieustannie poszukują nowych technologii, które zapewnią im przewagę na rynku.

Powyższą tezę potwierdza przedstawiciel handlowy Damian Śliwczyński z firmy Sünkel Śruby Sp. z o.o.: „Podejście do produkcji mebli w Polsce ulega poważnym zmianom. Firmy szukają sposobów nie tylko na obniżenie kosztów produkcji, ale również na poprawę jakości. Aby wyróżnić swoje modele mebli, producenci tworzą zaawansowane, trudne do wykonania wzory. Wiąże się to z koniecznością zastosowania najnowocześniejszych metod produkcji, co w rezultacie wpływa na wzrost zainteresowania profilami szybkiego montażu OKE. Tendencję tę zaobserwowaliśmy na podstawie analizy ilości zapytań od naszych klientów. Dziennie odbieramy kilkadziesiąt telefonów od firm zainteresowanych wdrożeniem w produkcję nowej metody”.

W tym miejscu warto wspomnieć, że profile szybkiego montażu powstawały w oparciu o współpracę z firmami produkcyjnymi. Wynikiem tych współdziałań jest poznanie oczekiwań i wyeliminowanie problemów, które towarzyszą im w produkcji. Sporo tych rozwiązań zostało zaczerpniętych z przemysłu motoryzacyjnego, w którym z dużym sukcesem są powszechnie stosowane.

Główne zalety profili szybkiego montażu to:
• skrócenie czasu pracy tapicera,
• ułatwienie pracy tapicerowi,
• czynności montażowe mogą wykonywać pracownicy, którzy nie są wykwalifikowanymi tapicerami,
• poprawienie jakości poprzez zachowanie powtarzalności trudnych do wykonania elementów mebla,
• umożliwiają projektantom wprowadzenie do produkcji skomplikowanych i nieosiągalnych dotychczas wzorów,
• meble stają się wygodniejsze.

Nowe piki

Wykonanie wciągu polega na umieszczeniu piku w specjalnym sztylecie, następnie pracownik przebijając warstwy pianki, zwalnia go przyciskiem. W efekcie otrzymujemy wciąg.

Należy zaznaczyć, że nowe piki mają większą „powierzchnię trzymania”, a co za tym idzie, „nie wrzynają” się w piankę. Wdrożenie tego rozwiązania nie wymaga wielu zmian na produkcji.

Zdaniem firmy Sünkel Śruby Sp. z o.o. poprzez zastosowanie nowych pików można skrócić czas montażu aż do 50%. Podkreślić należy, że siedzisko mebla nie utraci swojej sprężystości (tak jak ma to miejsce przy użyciu standardowych metod), a długość wciągów pozostanie identyczna. Jedną z firm, która wdrożyła to rozwiązanie, jest Nova Mazur Design Sp. z o.o. O ocenę zapytaliśmy koordynatora ds. zaopatrzenia Tomasza Nowaka: „Zdecydowaliśmy się na zastosowanie produktu 27840-121 (nowe piki) ze względu na potrzebę zoptymalizowania pracy najdroższych pracowników, czyli tapicerów. Produkt, którego szukaliśmy, z założenia miał przyśpieszyć ich pracę oraz zmniejszyć obciążenie fizyczne na tym stanowisku. Jak wiadomo, tapicer ciągle pracuje dłońmi, a pikowanie to jedna z czynności najbardziej obciążających. Produkt ten to, na tę chwilę, najmniej obciążające tapicera rozwiązanie na rynku. Jeśli chodzi o produkcję, poprawił nam dokładność, powtarzalność tapicerki oraz dał nam tak ważną gwarancję niezawodności. Rozwiązanie to na pewno skróciło pracę tapicera,  nieznacznie wydłużając pracę szwaczki, co w ostatecznym rozrachunku dało korzyść finansową”.

Według opinii Sławomira Pawłowskiego, dyrektora ds. handlu firmy Sünkel Śruby Sp. z o.o.: „Aktualnie na rynku pracy spotykamy się z niedoborem wykwalifikowanych tapicerów. Producenci mebli borykają się ze znalezieniem ludzi o odpowiednich umiejętnościach, a szkoły nie nadążają z ich kształceniem. Konieczne zatem staje się opracowywanie nowych modeli mebli pod kątem łatwego montażu, tak aby nowo zatrudnione osoby były w stanie w krótkim czasie przystąpić do czynności produkcyjnych”.

Profil do zagłówków

Standardowe zamki błyskawiczne mogą być szczególnie kłopotliwe w ruchomych zagłówkach pokrytych skórą naturalną bądź ekoskórą. Przy złożeniu takiego zagłówka do pozycji początkowej suwak może pozostawiać odcisk na wierzchniej warstwie materiału obiciowego. Problem ten nie występuje już przy nowych profilach zagłówkowych. Był to bardzo ważny czynnik, który wpłynął na podjęcie decyzji o wdrożeniu profili przez Fabrykę Mebli WER-SAL Kaczorowscy Sp. j.

„Profile zamykające zastosowane w zagłówkach poprawiły estetykę mebli. Dodatkową zaletą jest możliwość łatwego montażu i demontażu otapicerowanych elementów” – mówi projektant Fabryki Mebli „Wersal”.

„Dzięki profilom kupowanym w firmie Sünkel rozwiązaliśmy problem widocznych zszywek, a nasze meble uzyskały ponadprzeciętny design. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to na wysoką satysfakcję naszych klientów” – dodaje Igor Karkoszka, menedżer ds. produkcji Fabryki Mebli „Wersal”, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydziału Technologii Drewna.

Podobnego zdania jest również właściciel firmy P. W. Camel Andrzej Trzciński: „Zdecydowaliśmy się na zastosowanie profili, ponieważ poprawiło to jakość naszych mebli oraz szybkość ich montażu. Na naszą decyzję miały też wpływ walory estetyczne. Taśma suwakowa jest widoczna, natomiast rzepy nie posiadają odpowiedniej wytrzymałości”.

Profil do linii prostych i trudnych łuków

Linie proste oraz precyzyjnie określone łuki w meblach tapicerowanych to miejsca, które wymagają od tapicera sporych umiejętności, dokładności, a także dużego nakładu czasu. Przy zastosowaniu profili szybkiego montażu część z tworzywa sztucznego montowana jest przy pomocy zszywek do konstrukcji drewnianej, a druga część (pręt z fiberteksem) przyszywana do tkaniny obiciowej. Montaż polega na wciśnięciu jednego profilu w drugi.

Dzięki temu, że profil wykonany z tworzywa sztucznego może występować również w wersji z nacięciami, możliwe jest tworzenie łuków, co daje nowoczesny, oryginalny design.

Firmą, która stosuje nowe profile, jest fabryka mebli „Libro” Marek Liberacki. Postanowiliśmy zadać kilka pytań Tomaszowi Kobackiemu, technologowi w tym przedsiębiorstwie.

Dlaczego Państwo zdecydowaliście się na stosowanie profili?

Tomasz Kobacki: Tapicerstwo to sztuka połączenia wyobraźni i umiejętności manualnych człowieka. Połączenie tych dwóch parametrów daje niepowtarzalne i unikatowe dzieło sztuki, bo każdy mebel jest trochę inny. Te cechy wyróżniają właśnie meble tapicerowane. Tu wszystko wydaje się być oryginalne i intrygujące, gdyby nie to, że tapicerstwo staje się przemysłem i wychodzi z niewielkich warsztatów. Klient chce mieć w domu taki produkt, który widział w salonie meblowym. Taki mebel jest wzorcem, do którego klient będzie się odnosił. Paradoksalnie – im mebel będzie mniej podobny i unikatowy, tym nabywca będzie mniej zadowolony. Drobne odchylenia od wzorca w produktach tapicerskich przestają być zaletą, a często stają przyczyną wielu kłopotów i reklamacji. Dlatego poszukujemy nowych technologii i rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie różnic podczas produkcji między poszczególnymi sztukami danego modelu.

Czy użycie profili wpłynęło na zwiększenie powtarzalności wykonywanych wyrobów oraz czy poprawiło komfort pracy?

T. K.: Tak, zdecydowanie powtarzalność wykonywanych czynności wzrosła. Ułatwiło to też w znacznym stopniu pracę. Nie zawsze jednak przekłada się to na zadowolenie pracownika, do którego mimo wszystko przykładamy  spore znaczenie. Pracownicy czują się trochę ograniczani, pozbawieni kreatywności. Tapicerzy to często artyści mający własną inwencję, która poparta jest doświadczeniem i wiedzą praktyczną zdobywaną latami pracy. Wykonywanie czynności szablonowo może lekko deprymować, z czasem jednak wszyscy stają się zadowoleni, gdyż w przemyśle tapicerskim liczy się praca zespołu, a nie jak w małym warsztacie – fach i mistrzostwo jednostki.

Czy czynności montażowe mebla mogą wykonywać ludzie, którzy nie posiadają tak zaawansowanych umiejętności?

T. K.: Proces produkcji dzielony jest na drobne czynności, których pracownik uczy się szybciej. Dzięki temu są one bardziej równe i powtarzalne. Specjalizacja w wykonywaniu określonej pracy sprawia, że jeden pracownik nie musi umieć wszystkiego. Taki trend obserwujemy w dużych fabrykach, także w branży tapicerskiej. Stosowanie technologii opartej na profilach ułatwia nam przygotowanie procesów produkcyjnych w sposób optymalny.

Firma Sünkel Śruby Sp. z o.o. poprzez swoje kontakty na rynku ogólnoeuropejskim i światowym nieustannie śledzi najnowsze trendy w produkcji mebli tapicerowanych. Inwestuje również w rozwój sprzedaży innowacyjnych rozwiązań, a przy tym udziela wsparcia producentom mebli w trakcie ich wdrażania.

(dś)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług