60-letnia historia sukcesu firmy FELDER

24 czerwca 2016 roku austriacki producent obrabiarek do drewna FELDER KG uroczyście obchodził 60-lecie powstania firmy. Jak wspominał osobiście jej założyciel Johann Felder, w obecności około 1100 gości zaproszonych z całego świata na tę uroczystość, początki były nadzwyczaj skromne i rozpoczynając, nawet nie marzył o takim rozwoju swojego przedsiębiorstwa.

W 1956 roku wraz z małżonką Gertraud w warsztacie rodzinnego domu, w miejscowości Absam w Tyrolu, powołał do życia przedsiębiorstwo Johann Felder jun. Stark. Rodzimy i spełniający wymogi czasu – kierujący się tradycyjnymi wartościami, z wyznaczającymi kierunek konceptami obrabiarek i produktami o najwyższych standardach jakości, ewoluował w przeciągu tego czasu ze specjalisty w obrabiarkach wieloczynnościowych do producenta przebogatej palety obrabiarek do drewna zarówno dla odbiorców z sektora prywatnego, jak również z rzemiosła i przemysłu.

Już w roku założenia Johann Felder po raz pierwszy zaprezentował swoje obrabiarki na targach w Innsbrucku i Wiedniu, a w 1958 roku ze względu na niewystarczające zaopatrzenie w części żeliwne w ogrodzie domu wybudował własną odlewnię. Ze względu na rosnącą produkcję w roku 1961 przedsiębiorstwo zostało przeniesione do nowej siedziby, a rok później obok pierwszych kroków w kierunku eksportu do Szwajcarii firma odnotowała przełom, możliwy za sprawą legendarnej serii obrabiarek kombinowanych o nazwie BU 4. Nowe centrum frezujące zakupione w 1965 roku pozwoliło na znaczne zwiększenie produkcji i wraz z udoskonaloną BU 5 firma podjęła się wejścia na rynek niemiecki. Kolejne serie BU 6, BU 7 oraz BU 8 umożliwiły otwarcie się na rynek międzynarodowy i z pomocą licznych patentów obrabiarki do drewna Feldera ugruntowały swoją wiodącą pozycję w rozwoju. W 1970 roku firma wprowadziła na rynek masywną linię obrabiarek wieloczynnościowych FELDER HT, które zdobyły wysokie uznanie zwłaszcza wśród stolarzy rzemieślników.

Systematyczne inwestycje w park maszynowy, takie jak w automatyczną linię do form piaskowych zakupioną w roku 1975 i zintegrowaną z odlewnią o powierzchni 170 m2 oraz przeniesienie dwa lata później montażu obrabiarek do nowej hali stały się bodźcem do dalszego rozwoju firmy. Przedsiębiorstwo zawsze stawiało na najnowocześniejsze technologie w produkcji, czego przykładem było zakupienie już w 1979 roku pierwszej frezarki sterowanej numerycznie, która była ostatnią inwestycją w siedzibie firmy w Absam.

Dynamiczny rozwój sprawił, że dotychczasowa lokalizacja stała się zbyt mała dla intensywnie rosnącego przedsiębiorstwa i w roku 1982 wraz z 65 pracownikami przeniesiono go do Hall w Tyrolu, gdzie znajduje się do dziś. W 1988 firma założyła pierwszą spółkę córkę w Sztokholmie – FELDER Scandinavia, która stała się zaczątkiem globalnej ekspansji. W tym czasie zmieniony został również koncept sprzedaży w Austrii i Niemczech – produkty Feldera dostarczane były wyłącznie do wybranych partnerów firmy. Nowe serie maszyn BF 3 i BF 4 stały się przebojami sprzedażowymi i sprawiły, że potrzebna była kolejna inwestycja – powstała nowa hala, która pomieściła pierwsze obrabiarki do cięcia laserowego, roboty spawalnicze oraz poziome centra obróbcze. Te nowe maszyny umożliwiły firmie wykonanie kolejnego kroku milowego, jakim stało się wprowadzenie na rynek pierwszej obrabiarki kombinowanej ze stołem formatowym „made by Felder”. Wraz z serią obrabiarek wieloczynnościowych BF 6 firma Felder ugruntowała swoją pozycję w tym segmencie maszyn, a jednocześnie rozpoczęła produkcję profesjonalnych obrabiarek solo do drewna dla odbiorców z rzemiosła, które w krótkim czasie za przyczyną pilarki formatowej K6 mogły świętować przełom na rynku światowym i tym samym przyczyniły się do metamorfozy przedsiębiorstwa z producenta obrabiarek wieloczynnościowych w producenta obrabiarek jednofunkcyjnych.

W 1993 roku Felder jako pierwszy w swojej branży otworzył centrum logistyczne EURO oraz pierwszą filię w Górnej Austrii w 1995 roku. Dwa lata później powołał do życia nową markę o nazwie Hammer, która pozwoliła bezproblemowo konkurować z tanimi maszynami z Dalekiego Wschodu za przyczyną świetnej jakości tych obrabiarek, utrzymanych cenowo na niskim poziomie. Jej sukces na rynku przyczynił się także do rozbudowy potencjału produkcyjnego firmy w postaci nowej hali montażowej, która zwiększyła zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa o 30%.

W 2001 roku wprowadzona została kolejna nowa marka z najwyższej półki – Format-4, której produkty przeznaczone są dla odbiorców z rzemiosła i przemysłu szukających maszyn precyzyjnych, masywnych i wytrzymujących najwyższe obciążenia. Paleta obrabiarek tej marki była systematycznie rozbudowywana o kolejne typy, takie jak: centra obróbcze CNC, okleiniarki prostoliniowe, pilarki panelowe, prasy do forniru czy szlifierki szerokotaśmowe. Nowe modele Format-4 wyróżnione zostały wieloma prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi Design-Awards jak Adolfa-Loosa 2004 czy IF-Design-Award 2003 i 2009 oraz przekonały w krótkim czasie profesjonalnych użytkowników na całym świecie.

W 2000 roku doszło do przeobrażenia jednoosobowej firmy w spółkę komandytową, gdzie obok założycieli Gertraud i Johanna Felderów do zarządu weszła córka Elizabeth oraz synowie Hansjörg oraz Martin, tworząc rodzinne przedsiębiorstwo FELDER KG.

Początek nowego tysiąclecia to także czas nowych inwestycji, między innymi w linię do malowania proszkowego. Osiągnięcie 80% udziału eksportu w obrocie firmy nie pozostało bez echa i przyniosło rozbudowę centrum logistycznego, którego otwarcie nastąpiło po 8 miesiącach budowy w roku 2005, a w roku 2007 dzięki powiększeniu hali montażowej 7 oraz wybudowanemu zadaszeniu powierzchnia produkcyjna wzrosła o 11.300 m2.

Rodzima myśl techniczna zaowocowała w 2009 roku własną produkcją pierwszych centrów obróbczych CNC oraz okleiniarek prostoliniowych, które można było zaprezentować w nowo otwartym w 2010 roku centrum technologiczno-wystawienniczym w Tyrolu. Niezwykły potencjał innowacyjny firmy znalazł w ostatnich latach odzwierciedlenie między innymi w rewolucyjnym, spiralnym wale strugarskim Silent-POWER®, robiącym furorę na rynku strugarek. Kolejnym przykładem innowacyjności jest 5-osiowe, sterowane numerycznie centrum obróbcze prezentowane wśród licznych nowości na największych, światowych targach takich jak LIGNA czy Holz-Handwerk, gdzie Felder-Gruppe w roku 2013 i 2014 prezentowało każdorazowo około 100 obrabiarek na powierzchni 1000 m2.

Firma Felder poprzez te wszystkie lata bardzo aktywnie angażowała się w kształcenie młodych ludzi zarówno w skali mikro, jak i makro poprzez wspieranie niezliczonych projektów i programów wspomagających młodzież w nauce i zdobywaniu zawodu. Służyło temu wyposażanie warsztatów kształcenia zawodowego w profesjonalne maszyny stolarskie czy oddany do użytku rok temu na terenie firmy warsztat o powierzchni 1300 m2, gdzie odbywa się praktyczna nauka zawodu na najwyższym poziomie technicznym. W działania te wpisywało się także obejmowanie patronatu nad wieloma konkursami regionalnymi i międzynarodowymi dla młodych stolarzy, jak na przykład Międzynarodową Olimpiadą Zawodów WorldSkills czy nad programem pomocy w Ugandzie, dającym nastolatkom szansę na zdobycie zawodu i perspektywę na przyszłość.

Obecnie w rodzinnej spółce pracuje już trzecia generacja rodziny Felder. Wraz z około 550 pracownikami w centrali firmy w Hall oraz z ponad 250 punktami sprzedaży i serwisu w 72 krajach spółka należy do światowych, wiodących producentów obrabiarek do drewna.

(bb)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług