Nowoczesne maszyny na miarę naszych czasów

Centrum obróbcze ProNest, zaawansowane obrabiarki 5-osiowe, centrum obróbcze do nestingu czy hybrydowe centrum obróbcze CNC ze stołem belkowym to innowacyjne rozwiązania, jakie znajdziemy w ofercie firmy SERON.

 

Centrum obróbcze ProNest jest kierowane do przemysłu meblarskiego produkującego meble skrzyniowe i tapicerowane. Ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie ceni się automatyzację obróbki płyt wielkoformatowych. Sprawdzi się przy nestingu płyt meblowych, produkcji frontów meblowych, jak również obróbce sklejek, płyt wiórowych, litego drewna i tworzyw sztucznych.

W standardowej konfiguracji centrum posiada pole robocze o wielkości 2100 mm na 3100 mm. Elementy automatyzujące proces produkcyjny to: intuicyjne oprogramowanie do projektowania mebli umożliwiające niemal natychmiastowy nesting elementów na materiale, system podawczo-odbiorczy, elektrowrzeciono główne o mocy 15 kW, 12 pozycyjny rewolwerowy magazyn narzędzi oraz do 27 głowic wiertarskich.

ProNest rozpoczyna pracę gdy paleta płyt meblowych w pełnym wymiarze trafia na podajnik, następnie pojedynczo pobierane płyty przenoszone są na stół roboczy, gdzie następuje  proces obróbczy. Po wykonanej operacji gotowe formatki transportowane są na taśmowy stół odbiorczy. W trakcie tego procesu automatyczny system odciągowy zbiera pozostałości pyłu. System odbiorczy wyposażony jest w czujnik materiałowy, który powoduje zatrzymanie taśmociągu w odpowiedniej pozycji, co umożliwia operatorowi swobodne zdjęcie gotowych formatek. Centrum obróbcze w tym czasie dokonuje operacji na kolejnej płycie.

 

Nowa generacja maszyn 5-osiowych to innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstw wykonujących modele, formy do termoformowania, laminowania i odlewania, rzeźby, wykrojniki i wszelkiego rodzaju elementy 3D. Materiały, które można na niej obrabiać to m.in. aluminium, kompozyty, tworzywa sztuczne, żywica, drewno i materiały drewnopochodne i modelarskie.

Zastosowanie uchylno-obrotowego wrzeciona daje możliwość pracy w osiach A i C. Seria maszyn 5-osiowych charakteryzuje się wysoką precyzją, dynamiką i szybkością pracy. Ergonomiczna konstrukcja składa się ze stałego stołu oraz ruchomej bramy i sprawdzi się w obróbce złożonych przestrzennych brył, stosowanych np. w przemyśle motoryzacyjnym lub lotniczym. Maszyna wykonana jest z solidnych, żebrowanych i spawanych elementów stalowych. Wysoką poprawność jej geometrii gwarantuje precyzyjna obróbka z jednego mocowania wcześniej odprężonej konstrukcji o masie sięgającej nawet 30 ton.

Aktywna kontrola punktu krańcowego narzędzia w 5 osiach (RTCP) czy możliwość obróbki symultanicznej jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu sterowania czasu rzeczywistego z dynamiczną analizą trajektorii oraz łączem Ethernet, które pozwala na zdalne kontrolowanie parametrów maszyny. Dzięki temu możliwe jest całkowite zautomatyzowanie procesu produkcyjnego.

Centrum obróbcze do nestingu sprawdzi się przy rozkroju płyt meblowych, produkcji frontów meblowych, jak również obróbce sklejek, płyt wiórowych, litego drewna i tworzyw sztucznych. Świetnie nadaje się także do wykonywania nawiertów poziomych, pionowych i produkcji frontów meblowych. Maszyna standardowo wyposażona jest w sekcyjny stół próżniowy, dzięki czemu czas mocowania materiału jest ograniczony do minimum. Zastosowanie baz pozycjonujących ułatwia ułożenie materiału zawsze w tym samym miejscu na stole roboczym.

Opcjonalnie maszynę można rozbudować o agregaty wiertarskie, chwytaki pneumatyczne lub system podawczo-odbiorczy materiału, dzięki czemu klient uzyskuje dodatkową automatyzację. Dedykowane oprogramowanie do projektowania graficznego mebli z własną biblioteką i inteligentnym nestingiem umożliwia automatyczne przekształcanie gotowych brył meblowych na pliki do rozkroju z uwzględnieniem nawiertów i podcięć.

 

Hybrydowe centrum obróbcze CNC ze stołem belkowym 2141 ProDual to profesjonalna obrabiarka do nestingu płyt meblowych oraz obróbki elementów z litego drewna. Maszyna została zaprojektowana z myślą o zakładach o zróżnicowanym charakterze produkcji. Próżniowy stół sekcyjny jest doskonałym rozwiązaniem do nestingu i nawiertów pionowych płyt meblowych. Opcjonalne wyposażenie maszyny w agregat wiertarski pozwala na wręcz błyskawiczne otworowanie pionowe i poziome. Doskonałym uzupełnieniem jest wydzielona sekcja ze stołem belkowym przeznaczona do obróbki końcowej drzwi, okien, schodów oraz nawiertów bocznych. Poza tym maszynę można wyposażyć w dodatkowe pewne mocowanie materiału za pomocą chwytaków pneumatycznych do obróbki drewna.

System sterowania maszyną dzięki wykorzystaniu protokołu Ethernet zgodnie z koncepcją Industry 4.0 pozwala na zdalne monitorowanie jej pracy, kontrolę parametrów obróbki oraz serwis. System przeznaczony jest do zaawansowanych maszyn przemysłowych pracujących w płynnych aplikacjach wieloosiowych. Sterowanie wyposażone jest w intuicyjne rozwiązania, które sprawiają, że obsługa jest prosta, natomiast interfejs jest przyjazny i czytelny dla operatora.

Zastosowane sterowanie oraz odpowiednio przystosowana konstrukcja maszyny dają duże możliwości konfiguracji, np. automatyzację procesów produkcyjnych, dodatkowe osie płynne i indeksowane, agregaty wiertarskie, rewolwerowe i liniowe magazyny narzędziowe.

W połączeniu z oprogramowaniem do nestingu obrabiarka może przynieść przedsiębiorstwom realne oszczędności. Program niemal natychmiast w sposób automatyczny rozmieszcza poszczególne elementy na płycie, minimalizując ilość odpadów i optymalizując różne strategii obróbki: dojazdów, odjazdów, drogi i doboru narzędzi oraz kolejności frezowania elementów od najmniejszych do największych. Proponowane oprogramowanie posiada możliwość instalacji modułów do obróbki drzwi, schodów i frontów, co pozwala w pełni wykorzystać funkcjonalność maszyny.

 

Fot. Seron