Wilgotność kontrolowana

Drewno w zależności od warunków chłonie wilgoć z otoczenia lub wysycha. Ta zdolność nazywana jest higroskopijnością i bywa zmorą zakładów przetwarzających surowiec drzewny. Wszystko przez to, że drewno wraz ze zmieniającą się własną wilgotnością zmienia swoje parametry fizyczne, co rodzi problemy z obróbką. Racjonalnym wyjściem z tej sytuacji jest zapewnianie stałej, pożądanej wilgotności i temperatury powietrza. Systemy pozwalające to osiągnąć dostarcza od lat firma Airtec® – producent rodem z Danii.

 

Robert Tarnowski, dyrektor projektu w firmie Airtec, mówi: „Drewno trzeba przechowywać i poddawać obróbce w prawidłowy sposób, tak aby nie pękało, nie kurczyło ani nie paczyło się, niezależnie od tego, czy ma służyć do celów budowlanych, dekoracyjnych czy innych. Kontrolowanie warunków otoczenia jest kluczowe we wszystkich procesach produkcyjnych z udziałem drewna – w tartakach, w zakładach produkujących okna, drzwi, meble, materiały budowlane, fornir itp.”.

Ile wilgoci w drewnie?

Zawartość wilgoci w drewnie ściśle zależy od wilgotności względnej otaczającego go powietrza. Suche powietrze sprawia, że drewno oddaje zawarte w nim cząsteczki wody do otoczenia. Niekontrolowany przebieg takiego procesu zwykle skutkuje spękaniami, paczeniem się materiału i innymi problemami, które często uniemożliwiają jego wykorzystanie. Dziać się to może zarówno w czas magazynowania, jak i przebiegu samej produkcji. W każdym przypadku jest to istotna przyczyna generowania strat.

Robert Tarnowski tłumaczy: „Jeżeli, na przykład, drewno z zawartością wilgoci na poziomie 10% zostanie umieszczone w miejscu, w którym panuje wilgotność względna na poziomie 25%, jego zawartość wilgoci spadnie do 5%, przez co w trakcie wysychania drewno będzie się kurczyć”.

Umieszczenie suchego drewna w powietrzu o odpowiednio wysokiej wilgotności sprawi, że stopniowo zwiększy ono swoją wilgotność. Uzyskanie tak zwanej wilgotności równowagowej zwykle wymaga dość długiego czasu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały niedawno transportowane, gdzie pożądana wilgotność mogła ulec mocnemu zakłóceniu.

Większa produktywność

Przemysłowe systemy nawilżania powierza firmy Airtec zapewniają stałe, niezmienne warunki otoczenia w zakładach drzewnych o różnym profilu produkcji, w tym meblarskich. Projektują je, instalują i serwisują profesjonaliści o ogromnym doświadczeniu. Uzyskanie prawidłowej wilgotności powietrza i temperatury sprawia, że mamy pełną kontrolę nad higroskopijnością drewna. Proces wysychania materiałów przebiega cały czas równomiernie, dzięki czemu mają one niezmienne parametry fizyczne przez cały czas. Pozwala to zapomnieć o niezwykle irytujących i kosztownych samoistnie powstających wadach. Stabilność materiałów produkcyjnych przekłada się na uzyskanie powtarzalnej, wysokiej jakości wytwarzanych wyrobów. Zmniejszeniu ulega także ilość odpadów. W rezultacie produkcja jest bardziej ekonomiczna i generuje wyższe zyski.

Eliminacja pyłu i ładunków elektrostatycznych

Właściwa wilgotność powietrza ma jeszcze jedną dużą zaletę, stwarza przyjazne środowisko pracy. Zapylenie jest szkodliwych czynnikiem w zakładach przetwarzających drewno i materiały drewnopochodne. Działa ono negatywnie zarówno na pracę maszyn, jak i zdrowie ludzi. Powietrze o odpowiedniej wilgotności przyczynia się do eliminacji tego problemu. Cząsteczki wody będące w powietrzu wiążą pył ze sobą i powodują jego opadanie. Istotnie poprawia to warunki pracy dla ludzi, którzy mogą oddychać dużo czystszym powietrzem, a ich oczy nie są narażone na zapalenie spojówek.

Odpowiednia wilgotność niweluje także powstawanie ładunków elektrostatycznych. To zmniejsza ryzyko zapłonu od wyładowania w postaci iskier, a także porażenia ludzi wytworzonym prądem. Ten ostatni nieprzyjemny efekt występuje często w zakładach obrabiających pianki tapicerskie. Jego eliminacja podnosi komfort pracy i wydajność pracowników, którzy nie muszą obawiać się wystąpienia elektrowstrząsu.

http://airtec.pl/

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług