Szybki i dokładny pomiar

W produkcji wielkoprzemysłowej konieczna jest dokładna kontrola obrobionych elementów. Systematyczne kontrolowanie zapobiega bowiem powstawaniu większej ilości braków.

Ponadto dokładny raport pomiarowy zdecydowanie zwiększa szybkość przezbrajania maszyn, co przy coraz krótszych seriach produkcyjnych ma wielkie znaczenie. Kolejną jego zaletą jest eliminacja stanowisk do próbnego montażu mebli. Ponadto informacja o błędnej serii elementów jest uzyskiwana natychmiast po pomiarze, a nie w chwili składania całego mebla. Stosowanie nieprecyzyjnych przymiarów taśmowych powoli jest eliminowane z procesu kontroli w lepszych zakładach.

Taki dokładny i szybki pomiar zapewnia automatyczny stół Opto-DesQ Vmax. Jest on zbudowany ze stabilnej podstawy, na której osadzona jest płyta pomiarowa wykonana z precyzyjnie obrobionego granitu. Nad płytą znajduje się suport z zamontowaną przesuwaną kamerą optyczną. Automatyczny pomiar elementu odbywa się według stworzonego wcześniej programu pomiarowego. Istnieje możliwość pomiaru wszystkich danych geometrycznych elementów, takich jak długość, szerokość, kątowość, promienie, elipsy, wycięcia, średnice otworów, współrzędne wiercenia i frezowania, współrzędne wpustów czy otwory czołowe. Głębokość otworów i grubość elementu mierzona jest przy pomocy specjalnego, mechanicznego sztyftu pomiarowego. Wartości nominalne i rzeczywiste są porównywalne, a różnice poza dopuszczalną tolerancją przedstawiane kolorystycznie w raporcie pomiarowym i na rysunku. Wyniki są dokumentowane i zapisywane.

Urządzenie jest proste w obsłudze i niezwykle wydajne. Zakres pomiaru obejmuje powierzchnię 2700 x 1250 mm. Można sprawdzać w nim elementy o grubości do 60 mm, a dokładność pomiarowa wynosi ±0,1 mm. Czas pomiaru to 1-2 minuty w zależności od wymiarów elementu, ilości otworów itp. Ponieważ pomiar jest bardzo szybki, stół może obsługiwać kilka linii produkcyjnych.
Jako wyposażenie opcjonalne producent proponuje między innymi: skaner kodów kreskowych do uruchamiania programów pomiarowych, dodatkowe oprogramowanie dostosowane do potrzeb klienta.

Aby stworzyć program pomiarowy, można pobrać dane:
z rysunków 2D, np. z AutoCad (trzeci wymiar należy uzupełnić ręcznie),
z plików maszynowych, z maszyn firm Homag, Weeke, IMA, Biesse,
z oprogramowania 3D (Solidworks, TopSolid, Autodesk Inventor) po zastosowaniu odpowiednich nakładek.
Można go stworzyć także ręcznie dzięki wbudowanej aplikacji INTERFACE.
Wynikiem pomiaru jest przejrzysty raport pomiarowy – tabela oraz rysunek z zaznaczonymi na czerwono błędnymi wymiarami (poza tolerancją).

Stoły optyczne to przyszłość kontroli elementów w meblarstwie. Są niezawodne, szybkie, nie zależą od operatora. Obecnie w Europie pracuje już kilkadziesiąt takich stołów. W Polsce zainstalowane są w 4 dużych i renomowanych zakładach meblarskich.

Firma Hecht ma w swojej ofercie ponadto: stoły pomiarowe ręczne, Inline Scanner (stół pomiarowy w przelocie), zderzaki wymiarowe, urządzenia pomiarowe budowane na specjalne zamówienie.

Dostawca zaprasza na targi DREMA 2016, gdzie zaprezentuje swoje urządzenia. Stół Opto-DesQ Vmax będzie również pokazany na tegorocznych targach Homagtreff odbywających się we wrześniu.

(pk)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług