Profesor Andrzej Jaworski doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego

20 listopada 2014 roku w sali Kolegium Rungego odbyła się uroczystość nadania doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzejowi Jaworskiemu.

Inicjatywa nadania najwyższej godności akademickiej Panu Profesorowi podjęta została przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Rada Wydziału na posiedzeniu 5 lutego 2014 roku powołała komisje w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Manka – przewodnicząca, prof. dr hab. Andrzej Czerniak, prof. dr hab. Piotr Łakomy, prof. dr hab. Witold Pazdrowski, oraz prof. dr hab. Wojciech Wesoły.

Komisja po zapoznaniu się z dokumentacją dokonań Kandydata, przestawiła Radzie Wydziału wniosek o poparcie tej inicjatywy oraz zaproponowała promotora w osobie prof. dr. hab. Władysława Barzdajna i recenzentów w osobach:

  • Prof. dr. hab. Jana Zajączkowskiego z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym k. Warszawy
  • Prof. dr. hab. Henryka Żyburę z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Prof. dr. hab. Jerzego Modrzyńskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W ocenie dorobku Pana Profesora Andrzeja Jaworskiego recenzenci stwierdzili, że jest on imponujący, a Autora można uznać za wzór oddanego swojej życiowej pasji, pracownika naukowo-dydaktycznego.

Pan Profesor Andrzej Jaworski urodził się 2 stycznia 1944 roku w Laszkowie (woj. Tarnopolskie) w rodzinie leśnika. Studia ukończył na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra inżyniera leśnictwa. Stopień doktora nauk leśnych na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie otrzymał w 1972 roku na podstawie pracy „Odnowienie naturalne jodły w wybranych zbiorowiskach leśnych Parków Narodowych: Tatrzańskiego, Babiogórskiego i Pienińskiego”. Habilitował się w 1979 roku z zakresu hodowli lasu na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie na podstawie pracy „Charakterystyka hodowlana drzewostanów oraz odnowień naturalnych jodły (Abies alba Mill.) na przykładzie wybranych powierzchni w Karpatach Zachodnich i Sudetach”. W 1986 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1995 – stanowisko profesora zwyczajnego Akademii Rolniczej w Krakowie.

Pan Profesor Andrzej Jaworski od roku 1986 do października br. kierował Katedrą Szczegółowej Hodowli Lasu, a w latach 1987 – 1990 był dziekanem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie.

Podstawowy obszar działalności naukowej Pana Profesora stanowią badania warunków ekologicznych wzrostu i rozwoju odnowień jodły i drzewostanów jodłowych o charakterze naturalnym oraz wdrażanie zasad hodowli lasu bliskiej naturze w górach. Innymi ważnymi nurtami pracy naukowej Pana Profesora są:

  • badania nad budową, strukturą i dynamiką drzewostanów o charakterze pierwotnym,
  • badania dotyczące gospodarczej przydatności niektórych gatunków drzew leśnych obcego pochodzenia oraz różnych odmian topoli,
  • zagadnienia pielęgnacji, przebudowy i przemiany drzewostanów górskich.

Badania prowadzone przez Pana Profesora Andrzeja Jaworskiego charakteryzują się wieloaspektywnością, cyklicznym ich powtarzaniem oraz szczegółowością. Dzięki wieloletniemu gromadzeniu informacji, rezultaty badań precyzyjnie charakteryzują badaną rzeczywistość i wysokie są możliwości obiektywizmu naukowego oraz praktycznego wnioskowania. Czynniki te składają się na ogólnie uznaną przez polski i międzynarodowy świat nauki oraz praktykę hodowlanoleśną, wartość rezultatów badań organizowanych i prowadzonych przez Pana Profesora Andrzeja Jaworskiego.

Bardzo intensywne zaangażowanie się w organizacje i prowadzenie badań, a także w działalność dydaktyczną i organizacyjną (m. in. promotorstwo 9 przewodów doktorskich, zbudowanie bardzo aktywnego naukowo zespołu pracowników kierowanej przez Pana Profesora katedry, przygotowanie 5 skryptów oraz promotorstwo w ponad 100 pracach magisterskich) nie przeszkodziło Panu Profesorowi Andrzejowi Jaworskiemu w niezwykle ożywionej i skutecznej aktywności w zakresie przygotowania bardzo wartościowych wydawnictw książkowych o podstawowym znaczeniu dla leśnictwa. Niewątpliwie największym dziełem w tym zakresie jest trzytomowy podręcznik akademicki hodowli lasu o tytułach:

  • Tom I: „Sposoby zagospodarowania, odnawiania lasu, przebudowa i przemiana drzewostanów”,
  • Tom II: „Pielęgnowanie lasu”,
  • Tom III „Charakterystyka hodowlana drzew i krzewów leśnych”.

Jest to dzieło, z którego przez długie lata będą korzystać studenci, nauczyciele akademiccy oraz leśnicy praktycy, jako z fundamentalnej pozycji literatury pogłębiającej wiedzę w zakresie hodowli lasu. Wielkie akademickie syntezy wiedzy z zakresu hodowli lasu ukazały się drukiem pięćdziesiąt lat temu. Przez ostatnie pół wieku nastąpił niespotykany wcześniej rozwój nauk leśnych, w związku z którym zmieniło się ogromnie nasze pojęcie o prawach rządzących ekosystemami leśnymi. Zgłębianiu tych praw poświecone było całe życie naukowe Pana Profesora Andrzeja Jaworskiego, a jego ukoronowaniem jest trzytomowy podręcznik „Hodowla lasu” ujmujący kompleksowo całą obecną wiedzę na ten temat. Tym sposobem Pan Profesor wniósł ogromny wkład w zapewnienie społeczeństwu właściwego stanu lasów polskich, które są ważnym elementem chronionej przez nas przyrody, wpływającym na jakość życia ludzi.

Niezwykle imponująco przestawia się dorobek Pana Profesora w zakresie popularyzacji wiedzy poprzez prowadzenie szkoleń i wykładów dla pracowników Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych.
Podsumowując, Pan Profesor Andrzej Jaworski jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie hodowli lasu, a jego zasługi dla nauki polskiej i światowej oraz praktyki leśnej są wybitne i wyjątkowe pod względem ich wartości.

Prof. dr hab. Roman Gornowicz
Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług