Perfekcyjny ścieg na skórze

Niemiecki producent Groz-Beckert, reprezentowany w Polsce przez firmę Elmatex, wytwarza jedne z najlepszych na świecie igieł do zszywania i stębnowania skóry naturalnej. To niewielkie narzędzie jest bardzo istotnym elementem w całym skomplikowanym procesie szycia tych materiałów.

Właściwy dobór igły gwarantuje uzyskanie idealnego szwu dekoracyjnego czy zamykającego, polepszenie jakości i wzrost produktywności oraz unikanie błędów konfekcjonowania. W rezultacie to igła w połączeniu z odpowiednią nitką ma ogromny wpływ na efektowny wygląd mebli.

Przy dokonywaniu wyboru właściwej igły do danego procesu produkcyjnego bierze się pod uwagę między innymi następujące czynniki: typ i grubość skóry (czy jest gruba, czy cienka), ilość szytych warstw, konstrukcję ściegu (dekoracyjny czy zamykający), grubość i rodzaj nitki.

Ścieg zamykający
Jeśli mamy do czynienia ze ściegiem zamykającym, na jego jakość bardzo wpływa rodzaj skóry. Przy skórze złej jakości dziurki ściegowe są otwarte i postrzępione, zaś przy dobrej zamknięte i równe. Różnice obrazuje zdjęcie ściegów przy użyciu igły z systemu 134-35, rozmiar Nm 110, czubek R.

Do uzyskania dobrej jakości ściegu zamykającego w skórze naturalnej zalecany jest czubek igły okrągły ostry R lub przecinający SD w pokryciu Gebedur (grubość nitki 30, np. Rasant 30).

Szwy dekoracyjne
Także na wygląd ściegu dekoracyjnego w dużej mierze wpływ ma rodzaj szytej skóry, to powoduje, że mimo stosowania tej samej igły i nici, uzyskanie takie samego ściegu na różniących się od siebie materiałach nie będzie możliwe.

Producenci wysokiej jakości mebli ze skóry duży nacisk kładą na optykę szwu dekoracyjnego, realizowanego na maszynach dwuigłowych. Szew taki zawsze powinien być identyczny na obu igłach, niezależnie od tego, czy jest on prosty, czy jodełkowy. Przyczyną różnego ściegu na lewej i prawej igle może być różny kierunek nawlekania nitki i tworzenia się pętli na maszynach dwuigłowych, zjawisko to występuje niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze ściegiem jodełkowym LR (lewy szew jest mniej ukośny niż prawy) lub też z prostym S (prawy szew jest mniej prosty niż lewy).

Uzyskanie równego ściegu prostego jest możliwe przy zastosowaniu na maszynie dwuigłowej dwóch identycznych igieł SAN 12 S (lewej i prawej). Model ten posiada zmienioną geometrię cięcia i ściętą kolbę. Dostępny jest w systemie 134-35 Nm 120 i 140.

Z kolei, aby uzyskać jednakowy wygląd ściegu jodełkowego, należy postępować inaczej, w tym wypadku trzeba zastosować igłę SAN 12 LR wyłącznie na prawą igłę, zaś jako lewa ma być zwykła igła LR. SAN 12 LR oferowana jest w systemie 134-35 Nm 100, 110, 120.

(Opr. na podstawie materiałów firmy Elmatex)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług