Czas na zmianę… prowadnic

Szuflada zacina się przy wysuwaniu? Słychać nieprzyjemne szuranie lub piski? Wygina się, obsuwa, nie zgadzają się szczeliny między frontami? Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że winne są wadliwie działające prowadnice.

Choć to właśnie prowadnice w dużym stopniu odpowiadają za funkcjonalność i komfortowe użytkowanie szuflad, na ogół zdajemy sobie sprawę z ich roli dopiero wtedy, gdy zaczynają się problemy z ich prawidłowym działaniem. Zwłaszcza, że nie otrzymamy gwarancji, że prowadnica będzie nam służyć rok, trzy czy pięć lat – w wypadku certyfikowanych produktów producenci i dystrybutorzy zapewniają, że prowadnica powinna wytrzymać nawet 40.000 cykli otwierania i zamykania. Tę liczbę jednak ciężko jest kontrolować. Po czym więc poznać, że nadszedł czas na wymianę prowadnic?

Czas na zmianę – to widać, słychać i czuć

Nie zawsze potrzeba opinii fachowca, by poznać, że dany komponent meblowy wymaga wymiany. Koniec żywotności prowadnicy oznajmiają głośne i przykre szurania, piski i tarcia. Ruch szuflad przestaje być płynny – wyczuwamy opór lub zacinanie się. Wadliwe działanie prowadnicy staje się także widoczne gołym okiem – szuflada wyraźnie się opuszcza i wygina, a między szufladami pojawiają się nieestetyczne i nierówne szczeliny.

Wybór rodzaju nowej prowadnicy warto przemyśleć, a podejmując decyzję uwzględnić kilka podstawowych czynników determinujących rodzaj prowadnicy: maksymalne obciążenie, wysuw szuflady i dodatkowe funkcje.

Maksymalne obciążenie

Dużo zależy od tego, jakie rzeczy będziemy trzymać w szufladach. Szczególne znaczenie ma to w wypadku przechowywania przetworów, produktów kuchennych czy ważnych dokumentów. Warto pamiętać, że z reguły w szerszych i głębszych szufladach zmieści się więcej rzeczy, a tym samym zwiększy się ich ciężar. Przy dużym obciążeniu należy wybrać prowadnice z odpowiednim udźwigiem, by nie odkształciły się w trakcie użytkowania, a szuflada zamykała się płynnie.

Wysuw szuflady

Wysuw prowadnicy określa, jak daleko można wysunąć szufladę z korpusu mebla. Częściowy wysuw – na około ¾ długości – to rozwiązanie ograniczające dostęp do wnętrza lecz tańsze i często wystarczające, a nawet wskazane w wolnostojących meblach (mniejsze ryzyko przewrócenia komody w momencie otwarci wszystkich szuflad). Pełen wysuw pozwala na wysunięcie szuflady na pełną długość prowadnicy, umożliwiając łatwy i wygodny dostęp do zawartości szuflady – nawet w jej tylnej części.

Funkcje dodatkowe

Przy wyborze prowadnic warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażyli wybrane modele. Komfort użytkowania szuflad zdecydowanie poprawia np. zintegrowany mechanizm cichego domyku, zapobiegający głośnemu trzaskaniu frontu szuflady o korpus mebla. Funkcja push to open sprawdzi się zwłaszcza w meblach gdzie zależy nam na frontach bez uchwytów. Otwarcie szuflady odbywa się wówczas przez naciśnięcie frontu w środkowym położeniu.

Rolkowe czy kulkowe? – oto jest pytanie

Mechanizm działania prowadnic rolkowych jest bardzo prosty – otwarcie i zamkniecie szuflady umożliwiają plastikowe kółka poruszające się po metalowym torze. Ten rodzaj prowadnic nie wytrzyma jednak dużego obciążenia – z reguły ich maksymalny udźwig to 25 kg – a szuflady nie można wysunąć w całości. Większe obciążenie zapewnią prowadnice kulkowe – zbudowane z kilku stalowych profili, których płynny ruch zapewnia łożysko kulkowe. Ten drugi rodzaj prowadnic wytrzyma większe obciążenie – nawet do 35 kg, pozwoli na pełny wysuw szuflady oraz dodanie funkcji cichego domyku lub push to open.

Prowadnica Modern Slide 3D to kolejny krok w stronę stworzenia szuflady idealnej. Pozwala na pełny wysuw szuflady, wyposażona jest w mechanizm spowalniający, a jej dopuszczalne obciążenie to 40 kg. Modern Slide 3D to również swobodna możliwość regulowania szuflady w trzech płaszczyznach: poziomie, pionie i głębokości, co pozwala na idealne spasowanie elementów oraz niebywale łatwy montaż. Zastosowanie wysokiej jakości elementów jezdnych zapewnia stabilność konstrukcji oraz cichą i płynną pracę w wielu cyklach otwierania i zamykania szuflady – przekonuje Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

By zagwarantować sobie prawidłowe funkcjonowanie prowadnic warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – zwłaszcza widocznych elementów narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Można je odkurzyć lub przetrzeć suchą szmatką.

Dostępny na rynku szeroki wybór długości prowadnic pozwala na ich montaż w meblach o dowolnej głębokości. By zapewnić komfortowe i funkcjonalne użytkowanie szuflad warto pamiętać o dopasowaniu ich zawartości do maksymalnego udźwigu prowadnic i wysuwu oraz skorzystać z wygodnych i przydatnych funkcji dodatkowych.

Źródło/Fot.: GTV

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług