Automatyzacja produkcji listew

Firma Natmar zajmuje się produkcją szkieletów mebli tapicerowanych. Od 2016 roku z powodzeniem dostarcza je do zakładów wytwarzających kanapy, fotele, narożniki i temu podobne wyroby. Chcąc podnieść wydajność produkcji, przedsiębiorstwo zakupiło optymalizerkę OWD-1600 firmy Metal-Technika. Przyjrzyjmy się, w jakim stopniu to się udało.

 

Listwy bez sęków

Do wytworzenia stelaży firma potrzebuje wysokiej jakości listew drewnianych. W procesie ich produkcji zakupiona optymalizerka pracuje przed grubościówką. Wymiary stołu podawczego zostały przez firmę Metal-Technika dostosowane do dostępnej powierzchni hali produkcyjnej. Pocięte na listwy deski są kierowane na optymalizerkę, która tnie je na dane wymiary i wycina z nich sęki celem podniesienia jakości. Później listwy poddaje się innym procesom obróbczym, takim jak szlifowanie czy wiercenie.

Wzrost produkcji

Przed zakupem OWD-1600 materiały przygotowano na pile formatowej i pile poprzecznej. Ich ilość pozwalała na składanie stelaży przez 11 pracowników. Obecnie ilość listew jest taka, że obrabia je 16 osób, a istnieje jeszcze możliwość dalszego zwiększenia wydajności. Jak widać, proces produkcji dzięki automatyzacji został znacznie przyśpieszony. Producent optymalizerki podaje, że w ciągu 8-godzinnej zmiany (6,5 godziny realnej pracy) maszyna może przerobić od 3000 do 6500 metrów bieżących materiału.

Należy też dodać, że obróbka odbywa się z dużą precyzją. Urządzenie zapewnia rozcinanie poprzeczne listew z dokładnością ±0,2 mm.

Elastyczność i oszczędność

Marcin Nowak właściciel firmy Natmar mówi: „OWD-1600 poza zwiększeniem wydajności daje większą elastyczność produkcji. Wiemy dokładnie, ile metrów bieżących materiału zużywamy podczas jednego dnia. Pozwala to na pełną kontrolę pracy i znacznie ułatwia planowanie przebiegu procesu wytwórczego”.

Wśród zalet urządzenia wymienia także możliwość obsługi urządzenia przez tylko jednego człowieka, co zmniejsza koszty pracy. Poza tym wprowadzenie optymalizerki przyczyniło się do zmniejszenia ilości odpadów, generuje to kolejne oszczędności.

Wycinanie wad

Materiał z zaznaczonymi kredką fluorescencyjną wadami umieszcza się na stole załadowczym maszyny. Czujnik rozpoznaje, że nastąpiło załadowanie i rozpoczyna skanowanie, przejeżdżając ramieniem popychacza nad elementem. Po zeskanowaniu popychacz opuszcza łapę i przesuwa element do zespołu tnącego, zatrzymując się w miejscach cięć. W prowadzeniu materiału pomagają 3 dociski: boczny, dociskający ciągle z regulowaną siłą oraz 2 górne dociskające – jeden dociska ciągle, a drugi można dowolnie ustawić.

Wycięte elementy trafiają na stół odbiorczy, gdzie następuje ich segregacja. Odpady mogą być automatycznie załadowane do np. bigbagów.

Wzorowa współpraca

„OWD-1600 to pierwsza maszyna, jaką zakupiłem w firmie Metal-Technika, ale myślę, że nasza współpraca będzie bardziej owocna i w miarę potrzeb zakupię kolejną. Doceniam jakość i możliwości pracy tego urządzenia, a także profesjonalizm producenta, jego podejście do klienta i wsparcie, jakiego udziela. Profesjonalna obsługa posprzedażowa i zapewnienie pełnego, szybkiego serwisu urządzenia to dla mnie kluczowe kwestie, które tu mam zapewnione na najwyższym poziomie” – podsumowuje Marcin Nowak.

Jeśli chodzi o serwis, to nie musi on się wiązać z bezpośrednią wizytą serwisanta. Urządzenie może posiadać modem, dzięki któremu producent ma możliwość zdalnego łączenia się z optymalizerką w celach diagnostycznych i naprawczych.

Parametry OWD-1600

OWD-1600 może być wyposażona w silnik o mocy 5,5 kW lub, jeśli istnieje taka potrzeba, to w większy. Wszystkie łożyska liniowe mają olejowy układ centralnego smarowania.

Długość elementów wejściowych może wahać się w zakresie od 0,5 do 4 m w przypadku maszyny standardowej, ale na zamówienie mogą to być elementy dużo dłuższe.

Oprogramowanie maszyny umożliwia tworzenie katalogów z wymiarami, na podstawie których dokonywana jest optymalizacja. Każdy katalog może zawierać 30 konkretnych wymiarów, istnieje też nowsza wersja z rozszerzeniem do 50 wymiarów. Ilość katalogów jest w zasadzie nieograniczona.

Wyposażenie podstawowe optymalizerki OWD-1600 obejmuje: zespół ramienia jeżdżącego (popychającego), zespół tnący, dociski, stół do kreskowania (załadowczy), stół odbiorczy z 5 wybijakami do segregacji. Jako elementy dodatkowe dostępne są: bufor załadowczy, przedłużenie stołu załadowczego do materiału o długości 5, 6 lub 8 metrów, system automatycznego podnoszenia zespołu czujek, transporter skośny do odbioru odpadu.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług