Pójść o krok dalej – trak PILOUS FORESTOR LX

Rodzina traków PILOUS FORESTOR obejmuje kilka typów maszyn, z których każdą można doposażyć zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta. Może to być wyposażenie hydrauliczne, korowarka i inne rozwiązania, kierowane zarówno do małych zakładów, które przecierają nieznaczne ilości surowca, jak i dla tych największych… A do tych, którzy mają szczególnie wysokie wymagania dotyczące precyzji i komfortu obróbki, kierowany jest trak w wersji LX. Powstały na bazie pilarki CTR 1000H 40 Hydraulik, jest jej rozbudowaną wersją, w której konstruktorzy z Brna i technicy z firmy Rem-Tech pokazują, jak daleko może sięgać myśl techniczna.

 

Urządzenia z rodziny PILOUS FORESTOR obejmują 6 typów maszyn, wśród których znajdują się pilarki kierowane do małych i średnich zakładów (maszyny CTR 710M, CTRO 800S, CTR 520) oraz duże traki z wyposażeniem hydraulicznym, które zwiększa zarówno komfort obsługi, jak i bezpieczeństwo. Zanim powstała pilarka w wersji LUXURY, potem LX, najbardziej zaawansowanym urządzeniem był model CTR 1000H40 Hydraulik, na pozwalający na uzyskanie długości cięcia (bez sekcji przedłużających) 7,6 m. To pilarka o masywnej konstrukcji, wyposażona w szybki posuw mostu z automatycznym zwalnianiem w położeniach krańcowych. Dwustronne prowadzenie mostu przejazdowego pozwala na zamontowanie wydajnego wyposażenia hydraulicznego w celu łatwego manewrowania nawet wielkimi, grubymi kłodami. W kombinacji z silnikiem o dużej mocy takie wyposażenie pozwala na płynne ściąganie nawet ciężkich kłód za pomocą podajnika uciętego materiału. Wersja podstawowa pilarki CTR 1000H 40 Hydraulik pozwala na piłowanie kłody o długości 7,6 m. Maszyna w tej wersji wyposażona jest w wysuwną obrotnicę kłód, dwa zaciski do kłód, pięć kątowo i wysokościowo regulowanych ograniczników, wyrówniarkę końca kłody, wyrówniarkę końca kłody z posuwem poziomym oraz silnik o mocy 15 kW (opcjonalnie – 18 kW).

Maszynę CTR 1000H 60 LX wyposażono w koła o powiększonej średnicy (750 mm) oraz silniki napędowe o mocach 18 kW w wersji podstawowej lub 22 kW.

Prowadzenie taśmy piły odbywa się pomiędzy płytkami z węglików spiekanych. Przedłużacze sekcji o długości cięcia 3 m umożliwiają zainstalowanie wyposażenia hydraulicznego według wymagań klienta. Podstawowa sekcja przejazdowa i sekcje przedłużające są wyposażone w otwory/gniazda do mocowania zespołów wyposażenia hydraulicznego. Użytkownik może w prosty sposób zmieniać układ agregatów i rozmieszczać je w wygodnych dla siebie pozycjach.

 

Dla wymagających

Na tak zaawansowanej podstawie konstruktorzy z Brna wraz z technikami z Rem-Tech’u zbudowali maszynę, w której wprowadzono szereg dodatkowych funkcji oraz udogodnień. Zaprojektowali na przykład nowy typ panelu sterującego, który dla ułatwienia zajęcia pozycji przez operatora można przesuwać na boki oraz regulować ustawienie jego wysokości, dopasowując go do pozycji siedzącej lub stojącej. Przesuw mostu przód-tył (wraz z regulacją prędkości), podnoszenie i opuszczanie ramienia góra-dół (wraz z regulacją prędkości), a także sterowanie korowarką (start, stop, dojazd do kłody) odbywa się wygodnie poprzez joysticki.

Inną nowością w porównaniu do poprzedniczki tej maszyny jest nowy, prosty system odmierzania grubości cięcia, cyfrowo nastawiana wysokość podnoszenia ramienia i odmierzanie od góry lub od dołu kłody, a także system zgarniacza desek oraz pionowo, hydraulicznie wysuwane opory kątowe. Zmodyfikowano ponadto ściski zapobiegające prężeniu ciętych detali, które działają dwukierunkowo, ściskając materiał z boku i ściągając go do dołu. Innowacją w pilarce w wersji LX (LUXURY) jest też zmodyfikowany kształt belek porzecznych oraz zmniejszony opór przesuwania kłody wzdłuż traka podczas manipulowania.

 

Szybka manipulacja ciętym materiałem

Traki taśmowe 1000H40 i H60 LX posiadają oczywiście wyposażenie hydrauliczne, które radykalnie skraca czas operowania ciętym materiałem oraz pozwala na zredukowanie liczby zaangażowanych pracowników. Nawet gdy konieczne jest przetarcie bardzo ciężkiej kłody, to dzięki hydraulice z łatwością poradzi sobie z tym zadaniem jedna osoba. W sposób oczywisty zwiększa się tym samym wydajność, obniżają koszty produkcyjne oraz skraca czas amortyzacji inwestycji. Dzięki hydraulicznym systemom manipulacji praca w tartaku staje się ponadto o wiele bezpieczniejsza.

Najważniejszym, wielofunkcyjnym zespołem wyposażenia hydraulicznego jest obrotnica wysuwna, która porusza się w kierunkach: pionowo i poziomo z wykorzystaniem utwardzonych, chromowanych prowadnic za pomocą niezależnie sterowanej pary siłowników hydraulicznych. Służy do mocowania, obracania i przysuwania ciętego materiału do kątowników uchylnych. Z kolei dwuramienna obrotnica łańcuchowa wyposażona jest w dwa wychylne, niezależnie sterowane ramiona. Są na nich osadzone łańcuchy synchronicznie napędzane silnikiem hydraulicznym, za pomocą którego odbywa się obracanie materiału. Przy cięciu długich kłód i ich częstym obracaniu zalecane jest wyposażenie maszyny w dwie takie obrotnice, które wyraźnie skrócą czasy manipulacji i poprawią wydajność maszyny.

Wszystkie pilarki PILOUS FORESTOR w wersji Hydraulik są wyposażone w dwie profesjonalne pompy, które zapewniają wysokie prędkości i siły w układzie. Za bezpieczne i szybkie unoszenie okrąglaków i przenoszenie ich na łoże maszyny odpowiada z kolei dwuramienna, hydrauliczna ładowarka kłód. Każdy segment ramy wyposażony jest w gniazda przeznaczone do mocowania urządzeń załadowczych, a użytkownik może umieścić hydrauliczny zespół ładowarki w wybranej przez siebie pozycji. Sterowanie siłownikami ładowarki jest niezależne, a załadunek nawet długich pni jest bardzo łatwy.

Wyposażenie hydrauliczne obejmuje również hydrauliczne zaciski do kłód, rolkę bierną unoszoną do poziomowania i manewrowania kłodą oraz rolkę unoszoną z napędem hydraulicznym do poziomowania i przesuwania kłody.

 

 

Apla

Wyposażenie dodatkowe do traków Pilous FORESTOR

 

 

– LG Automat służy do szybkiego i dokładnego, automatycznego ustawiania grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu, ramię piły taśmowej automatycznie przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim przy ustawianiu ręcznym, oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.

 

– Umieszczony na ruchomym ramieniu agregat korowarki umożliwia oczyszczenie z piachu i kory miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę. Zastosowanie frezowania wstępnego w miejscu wejścia piły w materiał zapobiega stępieniu taśmy, ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność, a także poprawia wydajność całej maszyny.

 

– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej służy do napinania taśmowej taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia taśmy wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnim naprężeniem taśmy.

 

– Na skali amperomierza można odczytać wartość natężenia prądu, wskazującą na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Wskazania amperomierza są pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i określają stopień stępienia taśmy, której terminowa wymiana wydłuża żywotność i poprawia jakość cięcia.

 

– Elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą poprzez łatwą i płynną regulację położenia rolki ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.

 

– Podajnik uciętego materiału – przy ruchu powrotnym ramienia piły taśmowej po zakończeniu cięcia materiał za pomocą zderzaków przesuwany jest w kierunku panelu sterującego i umożliwia wygodny odbiór materiału lub jego dalsze przesunięcie na związane z maszyną przenośniki taśmowe bądź rolkowe.

 

– Ześlizg materiału za pomocą hydrauliki ustawiany jest na wysokość, zgodnie z wysokością odcinanego materiału. Służy do ześlizgnięcia się końca przesuwanego materiału na związane przenośniki taśmowe albo rolkowe.

 

– Regulacja chłodzenia piły taśmowej wyraźnie ogranicza zużycie medium chłodzącego/smarującego, ponieważ w systemie chłodzenia dodatkowo znajduje się elektromagnetyczny zawór przepływowy, który automatycznie otwiera się po włączeniu piły taśmowej, a zamyka po jej wyłączeniu.

 

– Ciśnieniowy, dwustronny system chłodzenia taśmy tnącej składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego, dwóch dysz. Za pośrednictwem dysz środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy tnącej, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Fot. Rem-Tech