Polskie maszyny rozdrabniające do odpadów drewna, tworzyw sztucznych oraz rębaki do gałęzi – z naciskiem na efektywność

Zagospodarowywanie zrębków i odpadów z obróbki drewna świetnie wpisuje się w trend ekologicznego pozyskiwania źródeł ciepła. Sporo można również zaoszczędzić, bo oferta rynkowa w zakresie przystosowanych do opalania zrębkami urządzeń grzewczych jest dziś bardzo szeroka. W trend ten świetnie wpisuje się Zakład Mechaniczny „PRECYZJA”, który jest obecnie liderem wśród lokalnych producentów różnego rodzaju maszyn rozdrabniających. Duża gama produkowanych przez firmę modeli rozdrabniaczy i rębaków umożliwia dostosowanie maszyn do indywidualnych potrzeb klienta. Wieloletnie doświadczenie w produkcji sprawia, że urządzenia wykonywane są solidnie i profesjonalnie, dzięki czemu producent zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz świadczy usługi remontowe maszyn rozdrabniających.

 

Rozdrabniacze nie tylko dla zakładów stolarskich

W ofercie firmy ZM Precyzja znajdują się rozdrabniacze dwuwałowe serii RF-137 oraz serii RF-195 a także jednowałowe serii RJ-260. Służą one do rozdrabniania drewna (odpadów drewnianych, palet), tworzyw sztucznych (folii, opakowań plastikowych) tektury, papieru i podobnych materiałów. Rozdrabniacze są szczególnie polecane dla zakładów stolarskich, zakładów przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych ale również dla innych branż, gdzie występuje konieczność rozdrabniania.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka wybranych modeli rozdrabniaczy wraz z cenami:

Model RF-137/260 – rozdrabniacz shredder dwuwałowy, wyposażony w silnik 3 kW, skrzynkę sterowniczą oraz sito dostosowane do wymaganej frakcji rozdrobnienia. Służy do rozdrabniania drobnych opakowań tekturowych, plastikowych, papieru, drobnych kości, pieczywa itp. Urządzenie posiada skrzynkę sterowniczą realizującą program pracy maszyny. Wymiary wsypu oraz średnice otworów w sicie mogą być dostosowane do potrzeb klienta.

Model RF-195/400 – rozdrabniacz shredder dwuwałowy, wyposażony w silnik o mocy: 5,5 kW; 7,5 kW ): 2 x 5,5 kW ; 2 x 7,5 kW. Każdy z tych modeli wyposażony jest w skrzynkę sterowniczą oraz sito dostosowane do wymaganej frakcji rozdrobnienia i służy do rozdrabniania drewna (odpadów drewnianych), folii, opakowań plastikowych, tektury, papieru i podobnych materiałów. Wykonujemy również rozdrabniacze dwuwałowe z wałami o długości 600 mm, 800 mm, 1000 mm.

Model RJ-260/600/18,5 kW – rozdrabniacz posiada 8-krawędziowe noże tnące wykonane z hartowanej stali narzędziowej (podczas rozdrabniania pracuje 1 krawędź); urządzenie wyposażone jest w skrzynkę sterowniczą realizującą cały program pracy maszyny.

Rozdrabniacz wykonywany jest w poniższych wersjach: RJ-260/600/22 kW, RJS-260/800/22 kW, RJS-345/800/30 kW, RJS-345/1000/37 kW, RJS-345/1000/45 kW.

Opcjonalnie rozdrabniacz może mieć zamontowany ślimakowy wyrzutnik zrębków.

W celu poprawy parametrów użytkowych rozdrabniacza RJ-260/600/18,5 na Politechnice Krakowskiej zostały przeprowadzone badania funkcjonowania układu tnącego. W ich wyniku zaproponowano korekty konstrukcyjne, które są wprowadzone w kolejnych egzemplarzach maszyny. Efektem badań jest też wprowadzenie modułu komunikacji w sieci GSM, który umożliwia zdalne zadawanie i odczytywanie parametrów pracy rozdrabniacza. Komunikacja jest realizowana za pomocą wiadomości tekstowych SMS.

Rębaki – dla zakładów stolarskich, zarządów dróg, zakładów utrzymania zieleni, rolników i działkowców

Oferowane przez ZM PRECYZJA wydajne i bezpieczne w obsłudze rębaki w zależności od typu rozdrabniają gałęzie o grubości od 5 do 150 mm przy drzewie miękkim. Rębaki typu RD umożliwiają cięcie drewna i gałęzi na odcinki długości około 70-80 mm (przy dwóch nożach tnących), 35-40 mm (przy czterech nożach) i 15-20 mm (przy sześciu nożach – model RD-105). Pocięte kawałki drewna są wsypywane na przyczepę lub pryzmę. Rębaki mocuje się na traktorze i są one napędzane z wałka napędowego traktora. Rębaki mogą być również napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi.

Popularny rębak do gałęzi RD-104 z kierunkiem wyrzutu zrębków ustawianym w zakresie 360 stopni wokół osi pionowej dedykowany jest dla sadowników, administratorów dróg, jak również do użytkowników, którzy chcą, aby zrębki były wsypywane na przyczepę przypiętą do rębaka umocowanego na traktorze. Takie rozwiązanie umożliwia ciągłe przemieszczanie się rębaka wraz z traktorem i przyczepą wzdłuż rzędów w sadzie, dróg czy rowów, gdzie gałęzie są ścinane i równocześnie rozdrabniane.

Możliwość jednoczesnego przemieszczania rębaka, traktora i przyczepy ma również bardzo tani rębak RD-107. Z kolei modelem najbardziej polecanym dla działkowców jest rębak RD-108, który rozdrabnia gałęzie o maksymalnej grubości 5-6 cm.

 

Przykładowe wyposażenie wybranych modeli rębaków z dwoma nożami:

Model RD-104 – wersja z wyrzutnikiem 360°, 2 walce ciągnące + koło zamachowe + wyłącznik bezpieczeństwa;

Rębak RD-104 może być wyposażony w silnik spalinowy wysokoprężny Lombardini o mocy 42 KM, przeznaczony do cięcia gałęzi o grubości do około 9 cm.

Model RD-105 –wersja z wyrzutnikiem 360°, 2 walce ciągnące + koło zamachowe + wyłącznik bezpieczeństwa, sześcionożowy wał tnący, mechanizm rozdrabniający zrębki;

 

Model RD-107S – wersja z wyrzutnikiem 360°, 1 walec ciągnący + sprzęgło wyłączające napęd wałka ciągnącego gałęzie (4 600 zł netto, 5 658 zł brutto); maszyna ta może być ponadto napędzana silnikiem elektrycznym o różnych mocach oraz silnikiem spalinowym. W przypadku wyposażenia w silnik 7,5 kW do cięcia gałęzi o grubości do około 6-7 cm, rębak kosztuje 8 700 zł netto, 10 701 zł brutto. Maszyna z nieco większym silnikiem – 11 kW ) lub silnikiem 15 kW z czterema nożami pozwala na cięcie gałęzi o grubości do około 8 cm.

Model RD-107SP – silnik spalinowy benzynowy 24kM, wersja z wyrzutnikiem 360°, 1 walec ciągnący + sprzęgło wyłączające napęd wałka ciągnącego gałęzie;

Model RD-108 – wersja z wyrzutnikiem, 1 walec ciągnący, napędzany silnikiem elektrycznym 4 kW wraz z instalacją. Rębak ten wykonywany jest również w wersji z silnikiem spalinowym.

Model RT-150 – rębak tarczowy, wersja z wyrzutnikiem 360°, 2 walce ciągnące hydrauliczne.

Do rębaków typu: RD-104, RD-105, RD-107, RD-107S, RD-107SP za dodatkową opłatą można zamontować przystawki do workowania na dwa worki.

 

Zakład Mechaniczny „Precyzja” Sp. z o.o. z siedzibą w Czchowie istnieje od 1988 roku i powstał w oparciu o rodzinne, wieloletnie tradycje rzemieślnicze sięgające lat 50-tych.

Obecnie firma jest wiodącym w regionie producentem różnego rodzaju maszyn rozdrabniających, projektuje i wykonuje urządzenia nietypowe, zgodnie z zamówieniami klientów, a także części do nich. Świadczy też usługi regeneracji maszyn. Przedsiębiorstwo produkuje rozdrabniacze- shreddery, rębaki do gałęzi różnej wielkości, napędzane traktorami, silnikami elektrycznymi i spalinowymi. W ofercie produkcyjnej znajdują się ponadto wciągarki budowlane, przekładnie ślimakowe i  zębate, napędy ręczne do miodarek oraz usługi kooperacyjne.

Firma specjalizuje się również w wykonywaniu wyrobów metalowych gdzie występuje obróbka skrawaniem metali: toczenie, frezowanie, szlifowanie, cięcie plazmą, wykonywanie konstrukcji spawanych i malowanie. Wysoką jakość oferowanych wyrobów zapewnia nie tylko świetnie wyposażony park maszynowy, obejmujący urządzenia sterowane numerycznie, ale także wysoko kwalifikowana załoga. Zakład kooperuje z innymi firmami, zwiększając przez to swoje możliwości produkcyjne i technologiczne. Korzystając ze środków UE ZM Precyzja powiększa i unowocześnia park maszynowy oraz zwiększa powierzchnie produkcyjną. Stopniowo wprowadzane są nowe i trudniejsze technologicznie wyroby, a wyroby firmy sprzedawane są na terytorium Polski, jak również w Niemczech, Austrii, Czechach, Szwajcarii i inny krajach.

Fot. ZM Precyzja