Jakość, wydajność, ekologia – czyli jak zapewnić sobie rozwój w dzisiejszych realiach rynkowych?

Sytuacja na rynku pracy zmienia się z dnia na dzień. Większość polskich firm od dłuższego czasu boryka się z problemami braku wykwalifikowanych pracowników i dużej rotacji w kadrach. Ani jedno, ani drugie nie sprzyja utrzymaniu jakości i stabilności w produkcji. Coraz częściej priorytetem przy inwestycjach w park maszynowy staje się, obok wydajności i ceny, maksymalna automatyzacja procesu. Linia maszyn meblarskich polskiego producenta maszyn – Fanum – jest stale doskonalona tak, by jak najlepiej odpowiadać na to zapotrzebowanie. Należy podkreślić, że blisko 80% obrabiarek CNC produkowanych przez Fanum to sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb danego klienta.

 

Klient współtworzy koncepcję maszyny

Doskonałym przykładem wyżej opisanej koncepcji sprzedaży są obrabiarki z serii Sigma. Jest to bardzo szeroka paleta maszyn trzy- i pięcioosiowych, jedno- i wielogłowicowych. Cechą wspólną tej serii jest zastosowanie minimum dwóch stołów obróbczych, co umożliwia pracę naprzemienną. Bardzo często także wykorzystuje się głowice wielowrzecionowe z kompletem narzędzi potrzebnych do obróbki zamocowanych na głowicy, bez konieczności ich wymiany w trakcie procesu obróbki. Oba te rozwiązania mają znaczący wpływ na wydajność. Pozostała część konfiguracji jest zawsze dostosowywana do potrzeb produkcyjnych przyszłego użytkownika. Najczęściej przed zakupem wykonuje się testy jakościowe i wydajnościowe na podobnej maszynie.

 

Coraz więcej funkcji w jednej maszynie

W nowej, zaledwie kilka lat temu oddanej do użytku, położonej na pięknym tle Karkonoszy jeleniogórskiej fabryce mebli – Zorka, w połowie ubiegłego roku została zainstalowana kolejna wielogłowicowa maszyna Fanum. Tym samym podkarpacka firma pozyskała zlecenie budowy maszyny specjalnej dla klienta, u którego produkcja opierała się do niedawna w większości na urządzeniach sprowadzanych zza granicy. Nowa wersja dwustołowej maszyny Sigma posiada powierzchnię roboczą o wymiarach 2,2m X 2,5 m. Do zainstalowania tak dużych stołów została skonstruowana brama o długości 12 m.

Na bramie został zamontowany suport przenoszący trzy identyczne zespoły robocze. Każdy z nich zawiera głowicę frezującą i towarzyszący jej magazynek do automatycznej wymiany narzędzi. Obok wrzecion frezarskich, na odrębnych prowadnicach, są zamontowane (również niezależne) trzy wielowrzecionowe głowice wiertarskie. Oprócz wrzecionek wiercących na wyposażeniu głowic są dodatkowe wrzeciona z piłami tarczowymi do rowkowania obrabianych płyt. Opisywana maszyna Sigma L może pracować nie tylko standardowymi narzędziami, ale też złożonymi agregatami roboczymi. Maszyna ta stała się mocnym uzupełnieniem mocy produkcyjnych fabryki.

 

Wielogłowicowe 5-osiowe centra obróbcze

Od kilku lat ofertę Fanum uzupełniła konfiguracja 2-głowicowa sprawdzonej w kilkuset egzemplarzach, bramowej maszyny Sigma. Rozbudowa maszyny polegała w tym przypadku nie tylko na powiększeniu liczby zespołów mechanicznych i elektromechanicznych, ale również powiększona została liczba osi interpolowanych. Było to możliwe dzięki dużemu doświadczeniu w programowaniu i stosowaniu we wszystkich budowanych przez Fanum maszynach wysokowydajnych sterowników CNC marki OSAI.

Seria konstrukcyjna podwójnych maszyn bramowych typu Sigma otrzymała odróżniające oznaczenie Dual. Maszyna ta posiada dwie identyczne głowice robocze, które pracują w systemie 5 osi jednocześnie interpolowanych.

Taka konfiguracja sprawdza się doskonale między innymi w jednym z zakładów w grupie nowosądeckiej firmy Fakro, drugiego na świecie producenta okien dachowych.  W odróżnieniu od poprzedniej, maszyna ta otrzymała wielowrzecionowe głowice rewolwerowe o specjalizowanej konstrukcji. Bliźniacze głowice robocze zostały wyposażone w komplety elektrowrzecion o różnej mocy (7,5 i 12 kW) oraz konstrukcji dostosowanej do bieżących potrzeb Fakro, nie ujmując przy tym nic z uniwersalności maszyny. W obu głowicach jedno z elektrowrzecion (to o większej mocy) posiada możliwość współpracy z magazynkiem do automatycznej wymiany narzędzi. Przy wykonywaniu podstawowych zadań produkcyjnych nie ma potrzeby wymiany narzędzi podczas pracy, co skutkuje uzyskaniem bardzo wysokiej wydajności maszyny. Jednak gdy wystąpi potrzeba obrabiania bardziej skomplikowanych elementów, można skorzystać z funkcji wymiany automatycznej. Każda z głowic ma wtedy do dyspozycji odrębny magazynek mieszczący po 6 narzędzi.

Tak wykonana maszyna umożliwia wykonywanie tysięcy operacji w ciągu każdej zmiany (frezowanie konturowe, wykonywanie gniazd pod zamki, wiercenie otworów, itp.).

W porównaniu do maszyn pojedynczych, nawet tych z automatyczną wymianą narzędzi, w szczególnych przypadkach czas obróbki można skrócić nawet o połowę. W rezultacie w FAKRO powstają setki gotowych produktów w czasie jednej zmiany roboczej.

 

Innowacyjność przede wszystkim

Dla fabryk mebli, które innowacyjność stawiają na jednym z pierwszych miejsc w swej działalności, wieloosiowe maszyny CNC stały się nieodzownym punktem w planach inwestycyjnych. Łącząc wysoki stopień zaawansowania technicznego stosowanych podzespołów i wysokiej klasy wsparcie działu serwisu, produkty firmy Fanum stały się bardzo atrakcyjną alternatywą dla maszyn pochodzących od renomowanych producentów zagranicznych.

Tak też do przedmiotu kolejnego zakupu podeszła fabryka Dolux-M z Boreczna (w rejonie Pojezierza Iławskiego). Dla tej fabryki została zbudowana kolejna maszyna dwugłowicowa, dodatkowo wyposażona w automatyczny system podawania i odbioru elementów obrabianych.

 

Powiększone możliwości technologiczne

Maszyny Sigma serii Dual, ze względu na zastosowanie dwóch głowic skrętno-uchylnych, mają zwykle o wiele szerszą bramę. Dzięki temu każda głowica może poruszać się na dystansie ponad 4 metrów. Ruch stołów roboczych jest zawsze sprawą indywidualną, dopasowywana do specyficznych wymogów kupującego.

W związku z tym jest możliwe prowadzenie obróbki przez obie głowice równolegle – elementy mogą być ułożone na tym samym stole w podwojonej liczbie. Następną możliwością jest wykonywanie dwóch różnych programów: jedna głowica pracuje wtedy na jednym stole, a druga – niezależnie na drugim. Kolejnym trybem pracy jest możliwość prowadzenia jednoczesnej obróbki tego samego przedmiotu, np. o większych gabarytach, zamocowanego na dwóch stołach – praca w systemie „tandem”. Stoły są wtedy sprzężone za pomocą podstawowego programu obsługi i pracują jako jedna, zintegrowana oś Y. Każda głowica może wykonywać takie same lub inne, uzupełniające się operacje. W tej sytuacji użytkownik może mieć, w tym samym czasie i bez konieczności przerywania obróbki, dostępnych do natychmiastowego wykorzystania, nawet 8 różnych narzędzi.

 

Zadowolenie użytkowników wyznacznikiem jakości sprzętu

Nie ma lepszego wskaźnika jakości dostarczanych usług jak zadowolenie użytkowników. W tym duchu Fanum chwali się, że ponad 60% ich produkcji to kolejne obrabiarki do dotychczasowych klientów. Na takie decyzje składa się wiele aspektów, ale główne to zadowolenie z jakości dostarczonego sprzętu oraz uzyskiwanej wydajności. Każdy użytkownik podkreśla, że Fanum zapewnia także niespotykaną na rynku jakość obsługi posprzedażowej, zarówno w formie szkoleń i wdrożenia sprzętu, ale także wsparcia serwisowego.

 

24 godziny na naprawę maszyny

Zaledwie 24 godziny od zgłoszenia – tyle trwa przeciętna awaria obrabiarki Fanum na terenie Polski. Do tej statystyki nie zalicza się zdarzeń, które zostały rozwiązane przy pomocy teleserwisu – mówimy tu o awariach wymagających ingerencji technika i na przykład wymiany części! Doskonała jakość obsługi serwisowej to jeden z podstawowych kryteriów doboru dostawców przez większość klientów, szczególnie tych, którym zdarzył się już kilkutygodniowy przestój spowodowany awarią maszyn.

https://www.fanum.pl/

Fot. Fanum

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług