Innowacyjne szczotkowanie z produktami firmy GUMET

W ofercie polskiego producenta szczotkarek i szlifierek – firmy GUMET niedawno pojawiła się nowa seria maszyn PL przeznaczonych do strukturyzacji i szlifowania, które wykorzystują oscylujący ruch dysków planetarnych. Produkowane przez GUMET maszyny są w stanie konkurować pod względem funkcjonalności i jakości z wiodącymi europejskimi dostawcami szczotkarek, co jest możliwe dzięki ciągłemu rozwojowi produktów oraz wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań we flagowych seriach maszyn.

 

Strukturyzacja i szlifowanie powierzchni z nową serią PL

Rozszerzając swój asortyment o serię PL firma GUMET odpowiedziała na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Ulepszoną wersję charakteryzuje przede wszystkim zabudowana konstrukcja ramy, dzięki czemu maszyna jest bezpieczniejsza w obsłudze oraz lepiej odpylona. Ukłonem w stronę operatora jest też uproszczenie obsługi, co umożliwia niezależna regulacja rolek dociskających oraz zastosowanie systemu szybkiej wymiany szczotek walcowych.

„Klient ma możliwość wyboru rodzaju oraz ilości sekcji roboczych. Możliwe jest wyposażenie maszyny w szczotki walcowe o mocy od 3 do 11 kW, oscylujące stacje dysków planetarnych lub sekcję szlifu poprzecznego” – mówi Szymon Gumiński z firmy GUMET.

Konstrukcja maszyny umożliwia bezpieczną obróbkę elementów o długości od 350 lub 460 mm. W przypadku potrzeby szlifowania krótszych elementów proponowane jest zastosowanie podciśnieniowego stołu posuwu. Maszyna jest przystosowana do pracy w linii produkcyjnej. Istnieją dwie opcje sterowania: za pomocą standardowych potencjometrów, przycisków i korb lub za pośrednictwem dotykowego panelu PLC z pamięcią ustawień. Maszyny dostępne są w kilku szerokościach: 1000, 1350 lub 1600 mm.

Na tegorocznych targach DREMA firma GUMET zaprezentuje maszynę z serii PL wyposażoną w nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące oscylujący ruch dysków planetarnych.

„Głowice planetarne mogą być wyposażone w lamelowe dyski szlifujące lub dyski do strukturyzacji. Kinematyka pracy dysków umożliwia głęboką i równomierną obróbkę powierzchni, dzięki czemu uzyskać można strukturę zbliżoną do piaskowania. Ten złożonych ruch można także wykorzystać w szlifowaniu i matowieniu zarówno elementów płaskich, jak i frezowanych, takich jak fronty meblowe oraz drzwi” – wyjaśnia Szymon Gumiński.

Kolejną tegoroczną nowością jest wyposażenie maszyn serii PL w stacje szlifowania poprzecznego. Wykorzystanie oscylującego trzewika umożliwia uzyskanie efektu cięcia piłą na powierzchni, co jest rozwiązaniem szczególnie pożądanym w przypadku producentów podłóg.

 

Nacinarka ACM do deski podłogowej

Wielu producentów warstwowych podłóg drewnianych, podążając za panującymi trendami i wymaganiami klientów, stosuje poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski. Ma to na celu odprężenie deski i zwiększenie jej elastyczności. Właśnie do takich klientów kierowane są maszyny z serii ACM, przeznaczone do poprzecznego nacinania spodniej strony deski podłogowej.

„Nacinarka ACM umożliwia precyzyjne określenie odległości nacięć od początku i końca deski, a także ich głębokości. Programowalna jest również długość deski, a klient ma możliwość wyboru rozstawu i szerokości nacięć. Maszyna może pracować w połączeniu z podajnikiem buforowym oraz stołem odbiorczym. Dzięki temu do jej obsługi zaangażowana będzie tylko jedna osoba” – mówi Szymon Gumiński.

 
Obróbka wzdłużna – szlifierki PROFI 150

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań z oferty firmy GUMET są szlifierki z serii PROFI 150, które stanowią bazę dla zaawansowanej linii szlifującej. Szlifowanie odbywa się przy użyciu dowolnej ilości szczotek – górnych, dolnych lub bocznych. Każda z głowic posiada precyzyjną regulację odległości od elementu oraz kąta pochylenia. Prędkości obrotowe szczotek oraz posuw są płynnie regulowane, dzięki czemu można dostosować tempo obróbki do zróżnicowanej produkcji. Szerokość robocza maszyny wynosi 150 mm i jest wystarczająca przy produkcji listew i innych elementów wzdłużnych.

 

Fot. GUMET