Prof. dr hab. Ewa Ratajczak dyrektorką Instytutu Technologii Drewna

Pełniąca dotychczas funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych prof. dr hab. Ewa Ratajczak, w wyniku wygranego konkursu została powołana przez Wicepremiera, Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego na stanowisko dyrektorki Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Prof. Ratajczak jest absolwentką Kierunku Ekonomiki i Organizacji Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz stypendystką  Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Staże naukowe odbywała m.in. w Bundesforschungsanstalt für Forst- und Holzwirtschaft (Hamburg), Ifo-Institut für Wirtschaftsforschungen (Monachium), Swedish University of Agricultural Sciences – Agency International Technical and Economical Cooperation (Sztokholm), Universität für Bodenkultur (Wiedeń).

W latach 2011-2013 była przewodniczącą europejskiej sieci naukowej „InnovaWood”, a od roku 2014 jest przewodniczącą Komitetu Sterującego strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG od 2014 roku.

Specjalizuje się w analizach rynku i marketingu, a także w ekonomice drzewnictwa, szczególnie w problematyce: strategii rozwoju przemysłu drzewnego i meblarskiego, międzynarodowej konkurencyjności sektora leśno-drzewnego oraz innowacyjności branż drzewnych, wykorzystania drewna w różnych kierunkach jego przerobu, biogospodarki, zielonej gospodarki.

Nowa dyrektorka ITD na swoim koncie ma m.in. opracowanie pierwszego w Polsce studium rynku drzewnego zgodnie z kanonem nauk ekonomicznych, określenie podstaw metodycznych i decyzyjnych dla restrukturyzacji polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz kształtowania polityki przemysłowej w tej dziedzinie, opracowanie oryginalnego narzędzia kompleksowych analiz rynku drzewnego (system ekwiwalentów drewna), opracowanie metody analizy rynku drewna poużytkowego i jego studium dla Polski; realizację projektu szkoleniowego zwiększającego konkurencyjność przedsiębiorstw drzewnych;

przeprowadzenie pierwszego w Polsce foresightu w drzewnictwie; wykreowanie (wraz z zespołem) systemu informacji i monitoringu rynku drzewnego; merytorycznie współpracuje z Komitetem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ w Genewie (prognozy rynku drzewnego, public relations, zielona gospodarka, biogospodarka).

 

Źródło i fot.: ITD.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług