Lakiery bębnowe

Niemiecka firma Zuelch industrial Coatings GmbH od wielu lat specjalizuje się w produkcji lakierów i bejc do nanoszenia w bębnie. W swojej ofercie posiada produkty rozcieńczalnikowe i wodorozcieńczalne, jedno- oraz dwukomponentowe.

Lakiery bębnowe stanowią grupę dedykowaną do barwienia i lakierowania drobnych elementów drewnianych. Są one skierowane głównie do producentów galanterii drzewnej, gadżetów reklamowych, uchwytów meblowych, karniszy, uchwytów do szczotek i pędzli, klocków oraz elementów zabawek wykonanych z drewna, którzy zawsze zderzają się z problemem należytego wyważenia pomiędzy wydajnością materiałową, pracochłonnością i jakością powłoki. Lakierowanie bębnowe, będące odmianą lakierowania zanurzeniowego, rozwiązuje ten problem. Przy niemalże 100% wydajności materiałowej, bardzo niskiej pracochłonności jednostkowej, zapewnia doskonałą jakość powierzchni.

Lakiery bębnowe, na co wskazuje ich nazwa, są przeznaczone do zastosowania w bębnach, ale mogą być także użyte w wibratorach. Oba rodzaje urządzeń dają taką samą gwarancję wydajności i uzyskania należytej powłoki. Przewagą wibratorów jest łatwiejsze dozowanie materiału i kontrola procesu lakierowania. Minusem jest znacznie większy koszt urządzenia.

Część produktów posiada atesty do zabawek stosownie do aktualnych norm europejskich i amerykańskich. Należy zaznaczyć, że normy te zmieniają się niemal corocznie i muszą być monitorowane na bieżąco.

Praca z lakierem bębnowym

Elementy zanurza się na krótko w metalowym koszu w przyrządzonej ciekłej kąpieli lakieru podstawowego i utwardzacza, a po ocieknięciu wrzuca się do bębna. Ta metoda gwarantuje całkowite pokrycie również w przypadku skomplikowanych części i automatycznie – prawidłowe dozowanie. Możliwe jest również polewanie lakierem elementów znajdujących się już w bębnie, przy czym dolewanie powinno odbywać się w 2 lub 3 porcjach. Ilość lakieru należy ustalić samemu. Dolewanie poszczególnych porcji powinno być przerywane tylko krótkimi obrotami bębna.

Bęben należy wypełniać elementami do 3/4 objętości (w przypadku płaskich elementów do około 1/3-1/2 objętości).

Elementy w bębnie należy obrabiać około 2-3 godzin w temperaturze pokojowej. W tym czasie uzyskuje się gładką powierzchnię jedwabistą do połyskliwej. Jeszcze lepszy efekt bębnowania można uzyskać, jeśli zupełnie wyschnięte elementy włoży się jeszcze do bębna na około 15-30 minut, aby wyschnięty lakier uległ wypolerowaniu.

Stopień połysku i gładkości można zwiększyć, jeśli po parogodzinnym wyschnięciu powtórzymy lakierowanie. Ilość lakieru powinna przy tym wynosić tylko 20-25% pierwotnego dozowania.

Czas użycia przyrządzonego roztworu lakieru z utwardzaczem wynosi w temp. pokojowej (18-23oC) około 1-2 dni.

Przy ciągłym użytkowaniu materiał lakierniczy zostaje systematycznie uzupełniany przez świeży roztwór lakieru z utwardzaczem, przez co nie powinny występować praktycznie żadne jego straty.

Wysokie temperatury skracają czas użycia, niskie temperatury go wydłużają. Dlatego zaleca się, aby pozostałości roztworu lakieru z utwardzaczem przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu, możliwie w chłodzie. Przed użyciem należy jednak doprowadzić go do temperatury pokojowej.

Bardzo ważna jest dobra wentylacja, zarówno bębna, jak i pomieszczenia, w którym stoi bęben. Tylko w ten sposób mogą zostać szybko odprowadzone lotne środki rozpuszczalnikowe. Dlatego bęben powinien posiadać odpowiednio duże otwory lub nacięcia. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby otwory się nie zatykały. Doprowadzenie do bębna ciepłego powietrza znacznie przyśpiesza proces lakierowania.

Enolit® – barwienie drewna w bębnie

Aby uzyskać powierzchnie kolorowe, należy w oddzielnym bębnowaniu przed lakierowaniem bezbarwnym nałożyć kolorowe bejce. W tym celu można polecić specjalne, wodorozcieńczalne koncentraty barwiące Enolit®.

Te wysokiej jakości bejce barwiące charakteryzuje szczególna światłoodporność, dzięki czemu również przy stosowaniu na zewnątrz nie tracą pierwotnej soczystości ani siły światła. Bejce wykazują się silną koncentracją, przez co zapewniona jest wysoka wydajność. Dowolne rozcieńczania, możliwość mieszania wszystkich bejc pomiędzy sobą i uniwersalne sposoby nanoszenia zapewniają wysoką elastyczność w wielu procesach wytwórczych.

Możliwe jest ich wielowarstwowe pokrycie lakierem. Typowe obszary zastosowań to na przykład: zabawki drewniane, meble, artykuły ogrodowe i dekoracyjne, elementy karniszy.

Tak, jak już wspomniano wcześniej w opisie używania lakieru bębnowego, proces bejcowania odbywa się przez zanurzenie drobnych elementów w kąpieli bejcy za pomocą kosza zanurzeniowego. Aby uniknąć plam, należy suszyć wybejcowane elementy w chodzącym bębnie około 5-10 minut. Włókna powstałe na skutek udziału wody w wodorozcieńczalnej bejcy zostaną w tym przypadku podczas bębnowania wygładzone. Po całkowitym wyschnięciu, po kilku godzinach, elementy mogą zostać ponownie wybębnowane w lakierze. Jest to konieczne, gdyż w ten sposób zapewniamy optymalną wytrzymałość na ścieranie oraz trwałość na pot i ślinę.

Parametry urządzenia bębnowego

Bębny można zbudować we własnym zakresie, o ile posiada się niezbędne maszyny oraz doświadczenie. Ze względu jednak na wzrastające wymagania bezpieczeństwa zaleca się zlecanie budowy wyspecjalizowanym firmom.

Uwagi ogólne

1. Naczynie bębna powinno mieć kształt 6-, 8-, 10- lub 12-kątny i obracać się z prędkością pomiędzy 5 a 30 obr./min. (przy prędkości stałej ok. 20 obr./min.).
2. Komory bębnowe powinny mieć stosunek wysokości do szerokości około 1:1.
3. W części górnej bębny powinny posiadać wystarczającą ilość otworów, aby opary lotne mogły się wydostawać na zewnątrz, powodując schnięcie wewnątrz bębna. Dolna połowa bębna nie powinna posiadać otworów, aby przy napełnianiu bębna elementami nie dochodziło do jednoczesnego wypływania nadmiaru lakieru z bębna.
4. Bębny powinny być wykonane z materiałów stosunkowo twardych, najlepiej z litego drewna (np. buka). Płyty stolarskie lub sklejki ulegają z czasem mechanicznemu zużyciu, co powoduje odwarstwianie się. Niezalecane są bębny metalowe lub z tworzywa sztucznego.
5. Do wytwarzania mniejszych partii – w wielu kolorach, sprawdzają się bębny wymienne, mocowane do jednego urządzenia napędowego. Powoduje to znaczne oszczędności w wydatkach inwestycyjnych na starcie.
6. W miarę możliwości nie należy prowadzić osi przez wnętrze bębna, aby nie ograniczać przemieszczania elementów.
7. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 15oC w przypadku lakierów rozcieńczalnikowych oraz 22oC w przypadku lakierów wodorozcieńczalnych. Należy zadbać o należytą wymianę powietrza. Podobnie jak w każdym pomieszczeniu lakierniczym wszystkie instalacje w tym pomieszczeniu powinny mieć zabezpieczenia antywybuchowe.

Podsumowując, niemalże 100% wydajność materiałowa, bardzo niska czasochłonność, doskonała jakość powłoki, niewielkie nakłady na starcie, bezawaryjność powodują, że każdy, kto spróbował lakierować metodą bębnowania drobne elementy drewniane, już od tej metody nie odstępuje.

Zachęcamy do stosowania lakierowania bębnowego w Państwa firmach. Jesteśmy do dyspozycji zarówno w kwestii dostaw materiałów, jak również doradztwa technicznego, zakupu urządzeń czy też przeprowadzenia prób.

Roman Jagielski
Jard Sp. z o.o.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług