Jak szybko odradza się amerykańskie drewno liściaste?

Aby zwrócić uwagę na odnawialny charakter amerykańskiego drewna liściastego, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) uruchomiło nową, interaktywną platformę edukacyjną – Grown in Seconds. Jest to doskonałe źródło informacji dla architektów, designerów, producentów i dystrybutorów, które może im pomóc w doborze optymalnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego do konkretnych projektów. Z nowej platformy dowiemy się, jak szybko mogą odrodzić się zasoby tego surowca użytego w różnych projektach oraz jaki jest całkowity wpływ tych realizacji na środowisko.

W zaledwie kilka sekund…

Platforma Grown in Seconds (www.growninseconds.org) pozwala zapoznać się z przykładami niezwykle kreatywnego wykorzystania różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego w dziewięciu projektach zainicjowanych przez AHEC i zrealizowanych we współpracy z czołowymi projektantami i architektami na świecie.

Na platformie znajdziemy informacje na temat tego, jak szybko ilość surowca użytego w projektach została w naturalny sposób zastąpiona przez odradzający się drzewostan. Drzewa w amerykańskich lasach liściastych wycinane są selektywnie, a pozyskane drewno jest suszone i obrabiane. Następnie wykorzystuje się je w projektach architektonicznych, a także do produkcji mebli oraz wielu innych przedmiotów.

Dodatkowo na platformie możemy zapoznać się z Oceną Cyklu Życia (Life Cycle Assessment) każdego projektu, która zawiera informacje na temat ilości dwutlenku węgla, jaką drzewo pochłonęło w procesie fotosyntezy w porównaniu do emisji dwutlenku węgla powstałej m.in. przy pozyskaniu surowca, obróbce oraz transporcie.

W przypadku niektórych projektów drewno wykorzystane do ich realizacji odrodzi się w ciągu 1 sekundy, gdyż tak duże są zasoby drzew w amerykańskich lasach liściastych. Wśród przedstawionych na platformie przykładów znalazło się przypominające kapsułę miejsce do pracy Getting Away From It All. Surowiec, z którego je wykonano, odrodził się w ciągu zaledwie 5 sekund. Inne prezentowane projekty to m.in. designerska altana Paul’s Shed (14 sekund) i zjawiskowe, zainspirowane twórczością M.C. Eshera drewniane schody The Endless Stair (120 sekund).

Skąd to wiemy?

AHEC we współpracy z firmą konsultingową ThinkStep (www.thinkstep.com), specjalizującą się w ochronie środowiska, chce promować wiedzę na temat korzyści związanych z zastosowaniem amerykańskiego drewna liściastego we wzornictwie i produkcji. Nowa interaktywna platforma edukacyjna Grown in Seconds wykorzystuje obszerną bazę danych Amerykańskich Służb Leśnych, aby monitorować roczne wskaźniki przyrostu drzewostanu i pozyskiwania drewna w podziale na wszystkie gatunki.

Dane te są zbierane od wielu lat przez Dział Gospodarki Leśnej i Analiz (FIA) Amerykańskich Służb Leśnych (www.fia.fs.fed.us/tools-data). Służą one do obliczania czasu, w którym odradza się drzewostan zastępujący ilość surowca pozyskanego na potrzeby konkretnych projektów. Amerykańskie lasy liściaste odradzają się bardzo szybko w naturalny sposób, wskutek czego surowiec drzewny nie jest w pełni wykorzystywany. Na przykład wyrębem objętych jest zaledwie 40% zasobów rosnącej w naturalnych warunkach wiśni amerykańskiej.
Poniżej przedstawiamy kilka wybranych realizacji zaprezentowanych na platformie Grown in Seconds.

Modułowe biurko Getting Away From It All

Drewno czerwonego dębu amerykańskiego użyte w tym projekcie odrodziło się w zaledwie 5 sekund.

Przypominające kapsułę miejsce do pracy zostało zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Coxa na zamówienie znanego projektanta Terence’a Conrana w ramach projektu „The Wish List”. Był on prezentowany podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2014 roku.

Getting Away From It All to pomysłowe, modułowe biurko z wiśni amerykańskiej i giętego na parze czerwonego dębu amerykańskiego, który jest najczęściej występującym gatunkiem w amerykańskich lasach liściastych.

Roczny przyrost wiśni to 8,6 miliona m3, a czerwonego dębu – 51,9 miliona m3. Natomiast wyrębem objęte jest zaledwie 3,5 miliona m3 wiśni i 32,4 miliona m3 czerwonego dębu rocznie.

W drewnie użytym w tym projekcie zmagazynowane jest 317 kg węgla, natomiast ślad węglowy całego cyklu życia tego projektu odpowiada 248 kg CO2.
Więcej informacji na temat Getting Away From It All oraz projektu „The Wish List” znajduje się na stronie: http://www.americanhardwood.org/news-events/the-wish-list/projects/workspace/

Altana Paul’s Shed

Drewno jesionu amerykańskiego użyte w tym projekcie odrodziło się w zaledwie 14 sekund.

Altana Paul’s Shed została zaprojektowana i wykonana przez Nathalie de Leval we współpracy z firmą stolarską Benchmark dla projektanta Paula Smitha. Była ona częścią projektu „The Wish List” zaprezentowanego podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2014 roku.

Altanę wykonano z jesionu amerykańskiego poddanego obróbce termicznej. Dzięki jej obrotowej konstrukcji użytkownik może cieszyć się światłem słonecznym lub cieniem o każdej porze dnia.

Roczny przyrost jesionu w amerykańskich lasach liściastych wynosi 12,3 miliona m3, a wyrębem objęte jest zaledwie 5,3 miliona m3 tego surowca.

Ze względu na wymiary konstrukcji ilość węgla zmagazynowanego w drewnie jesionu amerykańskiego użytego w tym projekcie to aż 1450 kg. Pomimo energochłonnego procesu obróbki termicznej drewna i wykorzystania licznych metalowych elementów całkowity ślad węglowy tego projektu jest mniejszy i wynosi 1084 kg.

Więcej informacji na temat altany Paul’s Shed i projektu „The Wish List” znajduje się na stronie: http://www.americanhardwood.org/news-events/the-wish-list/projects/smith-de-leval/

Instalacja The Endless Stair

Drewno tulipanowca amerykańskiego użyte w tym projekcie odrodziło się w zaledwie 120 sekund.

The Endless Stair to niezwykła instalacja zaprojektowana przez Alexa de Rijke z pracowni architektonicznej dRMM i wykonana przez firmę Arup. Konstrukcję można było oglądać przed galerią Tate Modern podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2013 roku.

Inspiracją do stworzenia The Endless Stair były popularne grafiki M.C. Eschera. Ta wolno stojąca konstrukcja jest artystyczną interpretacją schodów. Wykonano ją z klejonego krzyżowo drewna tulipanowca amerykańskiego.

Każdego roku w amerykańskich lasach liściastych przybywa 32,6 miliona m3 tulipanowca, a wyrębem objęte jest zaledwie 13,3 miliona m3 tego surowca.

Ilość węgla zmagazynowanego w 100 m3 drewna tulipanowca amerykańskiego to aż 14.572 kg, czyli więcej niż ślad węglowy całego cyklu życia projektu The Endless Stair (13.173 kg CO2).

Więcej informacji na temat instalacji The Endless Stair znajduje się na stronie: http://www.americanhardwood.org/news-events/endless-stair/

(ahec)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług