Jak produkować zindywidualizowane meble tapicerowane?

Poniższy artykuł przybliża rozwiązania firmy Lectra pozwalające zoptymalizować i zautomatyzować procesy w taki sposób, aby móc sprostać kluczowym wyzwaniom w zakresie produkcji zindywidualizowanych i coraz bardziej skomplikowanych mebli tapicerowanych. Lectra posiada przeszło 30-letnie doświadczenie w branży meblarskiej, które w połączeniu z innowacyjnymi technologiami i dostosowanymi usługami sprawia, że producenci mogą w pełni wykorzystywać procesy, potencjał pracowników i technologie, co pozwoli im odpowiedzieć na potrzeby współczesnych konsumentów, przygotować się na przyszłość oraz utrzymać konkurencyjność.

Dzisiejsi konsumenci nie chcą jedynie nowych mebli
Klienci oczekują limitowanych kolekcji od projektantów i zindywidualizowanych wyrobów, które odzwierciedlają ich osobowość. Aby wyróżnić się spośród konkurencji i utrzymać konkurencyjność, producenci mebli tapicerowanych muszą oferować więcej różnorodnych usług, takich jak meble na wymiar i dostarczać w krótkim czasie.

W miarę wzrostu popytu na spersonalizowane meble zwiększa się też złożoność produkcji. Konsumenci chcą nie tylko wybierać spośród materiałów, ale też łączyć i dopasowywać projekty modułowe, wybierać funkcje, na przykład zagłówki lub uchwyty na kubek, a nawet wprowadzać do swoich mebli wbudowane funkcje ruchome i elementy technologiczne. Opracowanie takich dodatkowych funkcji zajmuje trochę czasu i może stwarzać znaczne wyzwania na etapie produkcji.

Większa złożoność oznacza większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Trzeba przeanalizować więcej projektów i opracować większą liczbę prototypów, co może wydłużyć czas wprowadzenia produktu na rynek, wpłynąć na wzrost zaangażowania zasobów, podnieść koszty, a w konsekwencji obniżyć marżę.

Jak więc sprostać wyzwaniom w zakresie zindywidualizowanych produktów i limitowanych serii, a jednocześnie z zyskiem produkować swoje standardowe moduły oraz utrzymywać tempo działalności? To, czego potrzebuje nowoczesna firma produkująca meble tapicerowane, to rozwiązanie pozwalające na swobodę i elastyczność dla zaspokojenia popytu. W centrum takiego rozwiązania powinny znaleźć się procesy.

Automatyczne cięcie pozwala zaoszczędzić aż do 5% na kosztach skóry

Bądź kreatywny
Konsumenci nie chcą już standardowych produktów – oczekują kreatywnych i spersonalizowanych wyrobów, które odzwierciedlają ich styl życia. W związku z tym wybór, kastomizacja i kolekcje projektantów nie są już postrzegane jako luksusowe, ale stają się normą. Konsumenci chcą mieć możliwość wyboru wszystkiego – począwszy od wielkości i konfiguracji, aż po najmniejsze szczegóły, na przykład rodzaj szwu. Chcąc pozyskać ich zainteresowanie, trzeba im to umożliwić. Aby zaspokoić potrzeby klientów, należy wyzwolić swoją kreatywność i jej nie ograniczać. Pracownicy powinni mieć zapewnione: swobodę, czas i narzędzia do tworzenia nowych kolekcji i odkrywania nowych możliwości produktu. Ale jak można to pogodzić z ograniczeniami produkcyjnymi, celami firmy i zakładanym zyskiem? Można sobie na to pozwolić dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i procesów już od fazy projektowania. Właśnie w tym może pomóc Lectra. Dzięki rozwiązaniu 3D tej firmy można dokonywać precyzyjnych symulacji nowych projektów i odkrywać wiele opcji, eliminując konieczność opracowania drogich, pracochłonnych, fizycznych prototypów. Projektowanie postępuje z uwzględnieniem kosztów produkcji, nieustannie wprowadzanymi modyfikacjami i automatycznie spłaszczanymi modelami trójwymiarowymi do projektu 2D – co pozwala ujrzeć wpływ tych zmian na kosztorys modelu. W ten sposób przyspiesza się cały proces rozwoju produktu i przygotowania produkcji, aby szybko reagować na najnowsze trendy rynkowe i zapotrzebowanie konsumentów – dużo wcześniej, zanim to zrobi konkurencja.

Mistrzowska wydajność
Drugą stroną kreatywności jest wydajność. Proste projekty i produkcja masowa ułatwiają wydajną pracę oraz oszczędzanie czasu, pieniędzy i nakładów materiałowych. A co z zindywidualizowanymi modelami, krótkimi seriami produkcyjnymi lub jednorazowymi kolekcjami projektantów? Jak pogodzić ze sobą złożoność z terminami realizacji i rentownością? Poprzez stworzenie efektywnych procesów i eliminację błędów. Każda zmiana wprowadzona do modelu – zamiana tkaniny na skórę lub dodanie mechanizmu obrotowego fotela – wpływa na opracowanie produktów i procesy produkcyjne. Na przykład, można spróbować przetestować, jak zachowuje się pokrowiec pod wpływem naprężenia, a następnie dostosować szablon tak, aby to skompensować. Można też wprowadzić zmiany w konstrukcji lub wypełnieniach przy opracowywaniu otworów dla wbudowanych elementów technologicznych. Niezależnie od rodzaju zmiany do jej wprowadzenia wymagane są czas, zasoby, elastyczność i specjalistyczna wiedza. Potrzebna jest również dokładna widoczność tego, w jaki sposób ta zmiana wpływa na jakość i koszt modelu. W ujęciu tradycyjnym oznacza to produkcję fizycznych prototypów.
Niemniej istnieją bardziej wydajne i opłacalne alternatywy. Za pomocą rozwiązania do rozwoju produktu i wprowadzenia go do produkcji można przeprowadzać symulacje zachowania się materiałów obiciowych pod wpływem naprężeń i zmodyfikować szablony, aby poprawić ich dopasowanie. Dlatego nie trzeba testować każdej zmiany na oddzielnym fizycznym prototypie. Ponadto można automatycznie generować karty specyfikacji technicznych zawierające dane o konstrukcjach drewnianych i piance oraz plany cięcia i szycia. Dzięki automatyzacji spłaszczania z 3D do 2D zmiany dokonywane w projektach trójwymiarowych są automatycznie przekazywane do wersji dwuwymiarowych podczas fazy przygotowania produkcji. Działy ds. projektowania, rozwoju produktów i przygotowania produkcji mogą ze sobą ściśle współpracować w trybie współdzielonym, aby sprawdzić wykonalność projektu, przewidywać i eliminować ryzyko błędów, zanim staną się one bardziej kosztownym problemem.

Około 30% wszystkich fizycznych prototypów nigdy nie zostało skomercjalizowanych

Nadążaj za popytem
Wpływ technologii na życie konsumentów ma swoje odzwierciedlenie również w meblarstwie. Producenci tworzą według koncepcji Smart Living modele posiadające wbudowane elementy technologiczne, na przykład ładowarki do telefonów komórkowych, stacje dokujące oraz mikrogłośniki. Są nawet fotele z wbudowanymi podstawkami pod tablety. Tego typu meble to nie chwilowa fascynacja, ale raczej ukłon w stronę przyszłości. Producenci powinni się na nią przygotować. W projektach należy przewidzieć miejsce na elementy technologiczne. Oznacza to potrzebę dostosowania wszystkiego – od szablonów po prototypy, przez konstrukcje i wypełnienie – co znów zwiększa złożoność. Nawet łańcuch dostaw ulegnie zmianie w przypadku rozpoczęcia współpracy z nowymi dostawcami i na nowych rynkach. Dzięki fachowej wiedzy firmy Lectra przystosowanie procesów do potrzeb współczesnych konsumentów nie musi być skomplikowane. Można przeprowadzać symulacje, wydajnie i skutecznie zarządzać oraz dostosowywać meble w celu zagwarantowania, że gotowy produkt dokładnie odpowiada zamierzeniom projektanta przy ustalonym koszcie i poziomie jakości. Rozwiązanie pozwala importować i wykorzystać dane techniczne (w tym dane 3D od zewnętrznych dostawców) z własnej bazy danych w celu szybszego rozwoju produktu, w tym ponownego użycia i standaryzacji elementów. Umożliwia projektantom i zespołom produkcyjnym współpracę, udostępniając wirtualne prototypy w celu tworzenia „inteligentnych” mebli. Dzięki temu producent może zagwarantować swoje marże i szybko wprowadzić produkty na rynek.

Bądź efektywny i elastyczny
Podczas produkcji decydujące znaczenie ma czas. Zoptymalizowana krojownia, niezależnie czy do cięcia pojedynczych, czy wielu warstw (lub obie opcje), wykorzystuje efektywne procesy, optymalny przepływ zleceń produkcyjnych, eliminuje „wąskie gardła” na etapie cięcia oraz błędy, aby zapewnić dalszy, nieprzerwany przepływ pracy. Służy też do produkcji krótkich serii i limitowanych kolekcji oraz modeli jednorazowych, co nie przebiega według ustalonych zasad produkcji. Ponadto rosnąca popularność użycia materiałów własnych klienta oznacza, że producent może mieć do czynienia z ograniczoną ilością tkanin lub skóry, bez żadnego marginesu błędu, zarówno przy szacowaniu zużycia materiału, jak i podczas cięcia. Jeśli właściwości materiału nie są do końca znane, może to stwarzać szczególne wyzwanie. W przypadku korzystania z tkanin wzorzystych kluczowe jest dokładne dopasowanie wzoru. Poprawne dopasowanie wzoru daje wysokiej jakości produkt końcowy i wzmacnia wizerunek firmy. Dlatego im bardziej zindywidualizowany produkt, tym większa potrzeba prostego, wysokojakościowego i dokładnego cięcia. Jednocześnie, podobnie jak przy regularnej produkcji, ważna jest powtarzalność i konsekwentna jakość cięcia. Tworzenie efektywnych i elastycznych procesów pozwala obsługiwać wszystkie typy produkcji. Zasada jest taka, że im prościej tym lepiej.

Łączenie wariantów w jeden układ kroju może zmniejszyć zużycie tkaniny aż do 1,5%

Przygotuj się na zmianę
Nowe procesy, takie jak kastomizacja i wbudowane elementy technologiczne to duże zmiany, które należy skutecznie wprowadzać, choć wiadomo, że niekiedy ludzie podchodzą z rezerwą do zmian. To dlatego Lectra, korzystając ze swojej fachowej wiedzy, opracowuje oferty zarządzania zmianami, aby wspierać producentów w osiąganiu średnio- i długoterminowych celów strategicznych. Firma posiada 30-letnie doświadczenie we wdrażaniu nowych procesów w branży meblarskiej i w odpowiednim zarządzaniu zmianami, dlatego jest zaufanym partnerem o kompleksowej wiedzy na temat działalności w danej branży i współpracuje z klientami w kierunku optymalizacji zasobów, siły roboczej, procesów i technologii. Pomoże ona w dokonaniu właściwych wyborów, aby można było uzyskać maksymalny zwrot z inwestycji i najniższy całkowity koszt posiadania. Sprawna integracja sprawia, że dotychczasowe inwestycje w technologię będą częścią procesu wdrażania ciągłych usprawnień. Takie podejście pozwala szybko osiągnąć pełną moc produkcyjną i możliwie szybko przynosić korzyści z zastosowania tych rozwiązań.

Bardziej oszczędne i elastyczne procesy w zakładzie pozwalają oferować zindywidualizowane projekty o większej modułowości i z wbudowanymi elementami technologicznymi. Dzięki temu można nadążyć za popytem, wyprzedzić konkurencję i kontrolować swoje marże zysku. Kluczowe znaczenie ma możliwość oferowania konsumentom usług, których nie mogą znaleźć nigdzie indziej, a także rozszerzanie działalności. Niezależnie, czy wyzwaniem jest tworzenie złożonych indywidualnych projektów, kolekcji projektantów czy mebli z wbudowanymi elementami technologicznymi, firma Lectra oferuje narzędzia pozwalające sprostać temu zadaniu i zapewnia wsparcie w zakresie promowania kreatywności przy utrzymaniu poziomu wydajności. Dzięki temu produkcja mebli tapicerowanych będzie mogła pozostać konkurencyjna, rentowna i realizowana w sposób odpowiedzialny niezależnie od napotykanych przeszkód.

(id)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług