Dwa najważniejsze trendy w meblarstwie

Minimalizm, łatwość montażu i oszczędność miejsca – w przypadku okuć, a także bezprzewodowość oraz zdalne sterowanie – w przypadku oświetlenia. Trendy w meblarstwie wyznaczają rozwiązania przynoszące korzyści projektantom, monterom i użytkownikom.

Aktualne trendy w meblarstwie wyraźnie wskazują na coraz większe znaczenie nowoczesnych rozwiązań, które jednocześnie przynoszą wielowymiarowe korzyści producentom, monterom i użytkownikom. Ogromną rolę odgrywają elementy ułatwiające korzystanie z kuchni oraz innych pomieszczeń w domu. „Całkowicie zmienia się podejście do projektowania i wykorzystania elementów meblarskich, które dziś określa zasada: mniej znaczy więcej” – wskazuje Michał Kichler, product marketing manager w firmie Häfele, renomowanego producenta okuć meblowych.

Mały rozmiar – projektanci i użytkownicy

Jednym praktycznym rozwiązaniem, które wyznacza trendy, jest Free Space – najmniejszy podnośnik bezzawiasowy dostępny aktualnie na rynku. Zajmuje tylko 63 mm wnętrza szafki. Dzięki tak małemu rozmiarowi minimalizuje miejsce potrzebne do jego montażu, zostawiając więcej przestrzeni do wykorzystania w szafce. Daje więc możliwość wszechstronnego projektowania estetycznych i bardzo funkcjonalnych szafek kuchennych w każdym rozmiarze. Mimo kompaktowych rozmiarów Free Space nadaje się do pracy z ciężkimi frontami do 10,7 kg. „W każdej kuchni liczy się oszczędność miejsca i sprytne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki naszemu najnowszemu podnośnikowi można to osiągnąć. Free Space otwiera nowe możliwości projektantom mebli oraz wykonawcom i montażystom, jak również użytkownikom” – podkreśla Michał Kichler.

Łatwość montażu – stolarze

Stolarze szczególnie docenią szybki i łatwy montaż podnośnika. Aby go zainstalować i wyregulować, wystarczy użyć podstawowych narzędzi. Bardzo pomocny z pewnością okaże się szablon, dzięki któremu można precyzyjnie nawiercić otwory, zarówno na boku korpusu, jak i na froncie. Sam podnośnik przymocowuje się fabrycznie zainstalowanym wkrętem. Do zaczepienia frontu nie są potrzebne dodatkowe narzędzia.

Wymagana nie jest także dodatkowa zaślepka. Podnośnik jest wyposażony tylko w jeden wkręt mocujący do boku oraz piny ułatwiające pozycjonowanie. Mniejsza liczba części zwiększa efektywność montażu. Co ważne, okucie nadaje się do standardowych, szeregowych otworów 32/37 mm.

Kolejnym plusem okucia jest wyjątkowa uniwersalność obejmująca 80% powszechnie stosowanych klap. Pozwala to na wykorzystanie tego samego modelu w znacznie szerszym zakresie niż w przypadku innych podnośników. Dostępne są zarówno wersje do klap z uchwytem, jak i do wersji z funkcją Push-To-Open. Podnośnik nadaje się do klap o wysokości do 650 mm. Ponadto daje możliwość regulacji: wysokości, bocznej, nachylenia frontu oraz siły. Z kolei kąt otwarcia 107o możemy w prosty sposób ograniczyć do 90o.

Nowoczesna kolorystyka

Free Space wyróżnia się także nowoczesną stylistyką. Jest dostępny w czterech modnych kolorach: białym, czarnym, szarym i antracytowym. „Okucie spełnia tym samym wymagania w zakresie kreatywnej swobody projektowania na poziomie wyboru materiału i stylu mebli kuchennych” – zaznacza Michał Kichler z Häfele.

Za te wszystkie atrybuty Free Space został nagrodzony na kilku prestiżowych konkursach: Red Dot Award za wyjątkowy design i nagrodą Interzum Award za funkcjonalność. Oprócz tego otrzymał Diament Meblarstwa 2020 (organizowany cyklicznie konkurs „Diament Meblarstwa” ma za zadanie wyłonić najlepsze produkty w branży meblarskiej i wnętrzarskiej pod względem technologii, wzornictwa, innowacyjności oraz praktyczności).

Piąta generacja światła

Gorącym trendem jest również inteligentne i bezprzewodowe oświetlenie meblowe. „W przypadku LOOX LED mówimy już o piątej generacji systemu” – nadmienia Michał Kichler. Piąta generacja zmierza w kierunku bezprzewodowości, ograniczenia konieczności montowania wielu kabli, zasilaczy i przełączników (wystarczy jeden, aby obsługiwać oświetlenie w kilku pomieszczeniach). Takie podejście znacznie ułatwia pracę monterom i obsługę użytkownikom. Więcej możliwości zyskują także projektanci, którzy korzystają na tym, że rola oświetlenia coraz bardziej przesuwa się w kierunku walorów estetycznych i ozdobnych. „Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie zwraca uwagę na poszczególne elementy wyposażenia pomieszczenia” – przypomina ekspert z Häfele.

Dzięki zdalnym, bezprzewodowym systemom można stworzyć perfekcyjną atmosferę dostosowaną do najrozmaitszych potrzeb i okazji. „Nasz system Häfele Connect łączy wszystkie komponenty i umożliwia zintegrowane sterowanie nimi” – przybliża Michał Kichler.

Sterowanie oświetleniem za pomocą telefonu lub tabletu jest niezwykle proste i intuicyjne. Aplikacja łączy się z rozdzielaczami wyposażonymi w moduł Bluetooth. Zapewnia ona liczne możliwości kontroli łącznie ze sterowaniem barwą światła w przypadku opraw RGB (red-green-blue) lub ustawieniem temperatury barwy opraw Multi White. Oprawy można grupować, co umożliwia zapisanie wielu scenariuszy i uruchamianie ich za pomocą sterownika czasowego lub poprzez naciśnięcie palcem.

„Możemy więc zmienić barwę i temperaturę w dowolnej chwili i dostosowywać ją do potrzeb, sytuacji lub pory dnia” – podaje przykłady Michał Kichler. Nowoczesne systemy oprócz sterowania barwą i temperaturą umożliwiają także regulację natężenia – w dowolnym momencie możemy ściemnić lub rozjaśnić światło.

Chcąc podążać za szybko zmieniającymi się trendami, producenci muszą dostosowywać produkty do nowych potrzeb. Zmiany nie omijają także kolorystyki. Coraz bardziej popularne w kuchni i nie tylko stają się ciemne odcienie, które jeszcze do niedawna były pomijane. Dziś oprawy i profile w odcieniach czerni nie są niczym zaskakującym. Bardzo modne stały się profile i klosze w barwie czarnej, które komponują się z ciemnymi meblami kuchennymi. Zmieniające się preferencje dotyczące kolorów skłoniły nas do wprowadzenia ciemnych odcieni okuć, tak jak w przypadku czarnego i antracytowego Free Space” – tłumaczy Michał Kichler.

Podsumowując, w meblarstwie najbardziej wyraźne są dwa trendy: mały rozmiar przy dużych możliwościach, łatwość montażu, oszczędność miejsca i funkcjonalność – w przypadku okuć, a także bezprzewodowość, integracja oraz zdalne, intuicyjne sterowanie światłem, którego barwę i natężenie można dowolnie dostosować w zależności od potrzeby chwili – w przypadku oświetlenia.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług