Sukces LIGNA 2013

Od 6 do 10 maja trwała w Hanowerze, mogąca pochwalić się doskonałymi wskaźnikami, dwudziesta edycja targów LIGNA. „Wystawa potwierdziła swoją rangę jako wiodącej, międzynarodowej imprezy wystawienniczej dla przedstawicieli przemysłu drzewnego i branży leśnej – i tym samym zwiększyła przewagę wobec innych targów dla tego sektora” – podsumował dr Jochen Köckler z zarządu Deutsche Messe AG. Ponad 40% gości przyjechało w tym roku do Hanoweru spoza Niemiec – a więc odsetek zwiedzających z zagranicy był wyższy niż w roku 2011. LIGNA potwierdziła też swą rangę jako platformy prezentacji nowości i forum spotkań osób decyzyjnych z całego świata.

„Odnieśliśmy sukces pod każdym względem: zarówno w odniesieniu do dużej liczby wystawców i zwiedzających z branży oraz wielości zaprezentowanych innowacji, jak i odsetka firm zagranicznych – tych, które wykupiły stoiska oraz tych, które wysłały swych reprezentantów jako gości na imprezę do Hanoweru. Na targi LIGNA przyjechało w charakterze zwiedzających 90.000 specjalistów ze 100 krajów świata. Spotkali się tam wszyscy przedstawiciele branży, którym zależało na ekspansji na nowe rynki” – wyjaśnił dr Jochen Köckler. Liczba gości z USA wzrosła aż o 52% – w tym roku przyjechało stamtąd ponad 3000 osób. To nowy rekord targów LIGNA. Znaczący wzrost odnotowano też w przypadku zwiedzających z Rosji. Spowodowane było to – jak podają sami zainteresowani – bogatą ofertą innowacji mających swą premierę w Hanowerze. „Od wysoko wydajnych maszyn leśnych po sterowaną za pomocą iPada linię produkcji mebli – 1637 wystawców z 46 krajów pokazało na 124.000 m2 powierzchni technologie na najwyższym poziomie” – podsumował dr Jochen Köckler.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznej edycji imprezy” – dodał dr Bernhard Dirr z zarządu Sekcji Obrabiarek do Drewna działającej w ramach Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA). „Sprostała ona swojej roli jako międzynarodowej platformy prezentacji nowości produktowych i wymiany wiedzy. Dla naszych członków udział w targach LIGNA wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów – ale w 99% przypadków zwracają się one z nawiązką”. Udanym pomysłem okazał się nowy, bardziej zwarty układ hal od 11 do 17 – zostanie on więc utrzymany w nadchodzących latach. Zarówno wystawcy, jak i goście imprezy docenili fakt, że interesujące ich obszary tematyczne znajdują się teraz bliżej siebie.

Wolfgang Pöschl zasiadający w zarządzie firmy Michael Weinig AG oraz Sekcji Obrabiarek do Drewna tak podsumował przebieg tegorocznej imprezy: „Bardzo cieszy nas odsetek osób decyzyjnych wśród zagranicznych gości targów. Odwiedziło nas sporo managerów z Europy Wschodniej, w szczególności z Rosji, ale także z USA i innych ważnych rynków eksportowych. Dużym ich zainteresowaniem cieszyły się wysokiej klasy obrabiarki wyposażone w nowe funkcje. Wiele pozytywnych sygnałów otrzymaliśmy też z sektora konstrukcji drewnianych – tam bowiem znacząco wzrosły standardy związane z ekologicznym wykorzystaniem materiałów, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na innowacyjne technologie”.

Osoby decyzyjne efektywnie wykorzystały inspiracje ze wszystkich obszarów tematycznych targów LIGNA do rozwoju swego międzynarodowego biznesu. Markku Koivisto, dyrektor ds. sprzedaży w Veisto Oy, działającej na skalę globalną fińskiej firmy oferującej rozwiązania dla tartaków, podkreśla, że siłą targów jest to, że przyciągają właściwe grupy odbiorców. Jego opinię potwierdza Lars Schmidt, prezes i sekretarz generalny Związku Niemieckiego Przemysłu Tartacznego i Drzewnego (DSH): „LIGNA to dla nas najważniejsze forum spotkań branżowych w Europie. Tylko tu producenci maszyn i technologii mają możliwość nawiązania tylu bezpośrednich kontaktów ze swymi potencjalnymi odbiorcami”.
Hubertus Flötotto z firmy konsultingowej Sauerland Spanplatten Consulting konkluduje: „Aby odbyć tak wiele rozmów z osobami decyzyjnymi co przez ostatnich kilka dni pobytu w Hanowerze, musiałbym miesiącami latać po całym świecie. Mając wśród klientów aż 80% firm z zagranicy, wykorzystuję targi LIGNA jako jedyną w swoim rodzaju najwyższej jakości międzynarodową giełdę kontaktów”.

Making more out of wood – innowacje, efektywność i rozwój w centrum uwagi
Efektywność była w tym roku kluczowym tematem imprezy. Zarówno w obszarze poświęconym drewnu jako surowcowi, jak i produkcji fornirów czy obróbce drewna litego liderzy rynku pokazywali, jak połączyć ducha innowacyjności z nowymi technologiami, by osiągnąć sukces na konkurencyjnym rynku. Często w tym kontekście można było też usłyszeć hasło „cięcia kosztów”.

Nowości w meblarstwie – innowacyjne technologie obróbki powierzchniowej i nowe materiały
Technologie drukowania, systemy bezfugowego łączenia różnych powierzchni oraz bezklejowe technologie plazmowe w obróbce powierzchniowej to tematy, które na tegorocznych targach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Dużym wydarzeniem była też prezentacja specjalna pod hasłem Lightweight Network poświęcona efektywności w segmencie konstrukcji lekkich. Pokazano tam między innymi materiały stosowane w budowie mebli i dekorowaniu wnętrz ważące do 30% mniej niż płyty wiórowe. „Targi LIGNA to dla nas idealne miejsce do zaprezentowania przełomowych innowacji odbiorcom z całego świata” – podsumowuje Stefano Porcellini, dyrektor generalny Biesse S.p.A., włoskiej firmy z sektora produkcji mebli.

Targi na targach – strefa rzemiosła
Na forum rzemiosła przedstawiciele tej grupy zawodowej omawiali możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć techniki. Duży nacisk położyli na maszyny pozwalające zwiększyć produktywność i tym samym zmaksymalizować zyski. Hansjörg Felder, właściciel i prezes Felder-Gruppe z siedzibą w Hall w Tyrolu, podkreśla: „Targi LIGNA to dla nas międzynarodowe forum prezentacji rozwiązań sektorowi rzemiosła. W Hanowerze mamy szansę przekonać przedstawicieli tej grupy do korzyści ze stosowania naszych obrabiarek do drewna”.
W tym roku większą niż dotychczas uwagę poświęcono drewnianym ramom okiennym. Jak podsumowuje Heinz Blumenstein z Federalnego Związku Producentów Okien Drewnianych ProHolzfenster: „Firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii specjalizujące się w wytwarzaniu i dystrybucji okien stworzyły na targach LIGNA doskonałą platformę promocji swych produktów”.

Bioenergia z drewna, proekologiczne technologie i zrównoważona gospodarka leśna
W centrum uwagi w obszarze poświęconym bioenergii z drewna znalazły się takie tematy, jak spójna kontrola jakości drewna jako surowca energetycznego, przetwarzanie drewna na potrzeby energetyki, pozyskiwanie ciepła i prądu, optymalizacja logistyki i usług branżowych oraz zapewnienie ciągłości dostaw. Pod dachem EXPO oraz w pawilonach wystawienniczych dyskutowano o zrównoważonej gospodarce leśnej i proekologicznych technologiach. Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) po raz szósty zorganizowało pokaz specjalny poświęcony digitalizacji danych i ich szybkiemu przesyłowi, pojazdom wielozadaniowym i ich szerokiemu zastosowaniu oraz optymalnemu wykorzystaniu drewna do różnych celów poprzez jego skuteczne sortowanie i przygotowanie. Dodatkowo pod dachem EXPO zwiedzający mogli dowiedzieć się więcej o różnych sposobach wykorzystania trocin i okrawków drewna.

Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 11-15 maja 2015 r. w Hanowerze.

(es)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług