Sposoby mocowania deski tarasowej

Tarasy z drewna twardego i miękkiego to coraz popularniejsza forma realizacji zarówno tarasów w nowo budowanych obiektach, jak i pomysł na remont zniszczonych tarasów pokrytych wcześniej płytkami ceramicznymi.

Najchętniej inwestorzy sięgają ostatnio po deskę tarasową z drewna twardego, często egzotycznego, jak modrzew syberyjski, merbau, massaranduba, daglezja, bangkirai czy dąb. Wybór pada na te drewna ze względu przede wszystkim na ich twardość, stabilność wymiarów, małą porowatość i ciekawą kolorystykę.

Niestety, jak każde drewno naturalne nie posiadają one jednak zerowej porowatości i w warunkach silnego nawilżania w okresie jesiennym nabierają pewnej ilości wilgoci. Ta z kolei powoduje, choć przy drewnach twardych nieznaczne, ich „spuchnięcie”. Jeszcze gorzej, jeżeli tę wilgoć zetnie mróz, wtedy deski jeszcze bardziej się rozszerzają na skutek zwiększania objętości drobin wody w deskach zamieniających się w lód. Te zjawiska powodują zwiększenie grubości deski tarasowej nierzadko o 1-2 mm, co skutkować może pękaniem mocno wkręconych do nich wkrętów tarasowych w tym okresie. Na wiosnę okazuje się, że szereg wkrętów nie wytrzymało i uległo zerwaniu.

Aby zniwelować to zjawisko, firmy oferują kompletne systemy rozwiązań montażowych:

  • elastyczne mocowanie desek przez zastosowanie podkładów z twardej, spienionej gumy pomiędzy deskę a legar, która kompensuje rozszerzalność deski przez jednoczesne zgniatanie gumy,
  • systemy montażu pośredniego (z niewidocznymi wkrętami) przez zastosowanie elementów z tworzyw sztucznych, mocowanych pod deską do legaru, te są jednak systemami najdroższymi.
    Firma ASTRA proponuje trzeci, najtańszy i najefektywniejszy sposób – zastosowanie specjalnego wiertła użytego w czasie montażu.

Po ustaleniu konkretnych punktów, gdzie mają być wkręcane wkręty, należy wiertłem tym nawiercić otwory na głębokość odpowiadającą wysokości główki wkrętu, czyli minimum 5 mm. W tak przygotowane otwory wkręcamy wkręty montażowe aż do momentu schowania w otworach główki wkrętu. Nie dociągamy na siłę, a pozostawiamy wkręty tylko lekko dociśnięte. To gwarantuje, że nasze wkręty nie pękną w zimie. Dodatkowym atutem tego wiertła jest możliwość schowania główki wkrętu na dowolną głębokość, co w wypadku główek wkrętów barwionych przez lakierowanie proszkowe na kolor deski z drewna egzotycznego jest niezmiernie istotne dla ochrony lakieru przed zbyt szybkim uszkodzeniem mechanicznym.

(kp)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług