Skorpion 350 SDB – uniwersalny, mobilny rębak bębnowy

Firma Teknamotor sp. z o.o. posiada w ofercie zaawansowany, mobilny rębak bębnowy Skorpion 350 SDB. Choć urządzenie jest zasadniczo skierowane do przedsiębiorstw komunalnych i drogowych, a także firm działających w branży leśnej, to stanowi też doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorstw, które chcą rozwijać się w ekologicznym kierunku. Uzyskany zrębek można wykorzystać w różnych celach: energetycznych, przemysłowych czy też nawet dekoracyjnych.

 

Możliwości przerobowe

Maszyna posiada duże możliwości przerobowe, dzięki czemu sprawdzi się przy rozdrabnianiu pni drzew i rozłożystych gałęzi. Gardziel rębaka na szerokość 375 mm i wysokość 340 mm. Rozdrabniane drewno może mieć średnicę maksymalną 25 cm. W ciągu godziny Skorpion 350 SDB może rozdrobić do 16 m3 surowca.

System wciągania drewna

Standardowy system wciągania drewna znany z rębaków tarczowych wyposażony jest zazwyczaj w dwie napędzane rolki zębate, gdzie górna rolka zamontowana jest w tzw. szufladzie. W przypadku Skorpiona 350 SDB została ona zastąpiona zabudowaną w wahaczu zębatą rolką o średnicy 380 mm pełniącą rolę wciągania jak i docisku odpadów drewna. Zaś w miejsce dolnej rolki zainstalowany został stół załadowczy wyposażony w zębatą gąsienicę o długości 750 mm. Stół ten poprzedza składana ręcznie klapa załadowcza. Napęd na rolkę i gąsienicę zapewnia układ silników hydraulicznych z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku. System wciągania surowca działa bardzo dobrze, załadunek jest łatwy, co przekłada się na dużą efektywność i wydajność pracy.

Zrębek

Rębak w standardzie posiada płynną regulację prędkości podawana drewna – maksymalnie do 21 metrów na minutę. To sprawia, że możemy uzyskiwać zrębek różnej wielkości, w zakresie od 5 do 28 mm. Drobny materiał można dalej przetwarzać na młynach młotkowych i wykorzystać do produkcji brykietu i pelletu. Gruby zrębek jest gotowy do użycia jako opał lub do sprzedaży na cele przemysłowe.

Sektorowy układ 2 noży tnących na bębnie, jedno cięcie na jeden pełny obrót, gwarantuje duże możliwości w stosunku do obciążenia układu napędowego. Otaczające bęben sito o otworach 30 x 30 lub 50 x 50 mm umożliwia wyprodukowanie regularnego zrębka w normie G30 i G50. Spod sita  materiał wybierają dwa przenośniki ślimakowe. Transportują one zrębek do wentylatora wyrzutowego, który wyrzuca go rurą wyrzutową. Rura osadzono na obrotnicy ślimakowej, dzięki czemu łatwo można skierować wyrzut w dowolnym kierunku. Podczas transportu rura wyrzutowa jest złożona.

System napędowy

Klienci do wybory mają w sumie 4 silniki na olej napędowy. Czterocylindrowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny firmy Kohler KDI2504TCR (pojemność skokowa 2482 cm3) lub analogiczny silnik firmy Hatz 4H50TICD (pojemność skokowa 1952 cm3). Obydwa spełniają najnowszą normę emisji spalin – Stage V. Moc tych silników wynosi 74,8 KM. Poza tym rębak może napędzać silnik firmy Yanmar, model 4TNV98T (moc 84 KM), lub firmy Fiat, model FTP F32MNTX20 (moc 88 KM). Zastosowanie danego silnika wynika z norm emisji spalin, które są różne w poszczególnych krajach. Silniki są chłodzone cieczą. W standardzie są zabudowane maską.

Skorpion 350 SDB posiada sprzęgło tarczowe rozłączne, którego rolą jest przenoszenie napędu z silnika poprzez przekładnię pasową na bęben tnący. Zastosowanie tego rozwiązanie odciąża wał korbowy silnika i zapewnia płynne załączanie napędu.

No-stress

W standardowym wyposażeniu rębaka znajduje się elektroniczny system No-stress. Jego rolą jest automatycznie zapobieganie przeciążeniom układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Oprogramowanie tego systemu jest edytowalne i pozwala w prosty sposób dostosować pracę maszyny do potrzeb użytkownika. Wybór między programami „grube drewno”, „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy i bieżące dostosowanie do rodzaju rozdrabnianego materiału. Przekłada się to na efektywniejszą pracę rębaka.

Bezpieczeństwo

Wzdłuż obrysu stołu załadowczego umieszczony jest „linkowy system bezpieczeństwa”, pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego. Dodatkowo na bocznych ścianach stołu załadowczego umiejscowione są przyciski „STOP” jak również nad górną krawędzią stołu zainstalowana jest listwa z przyciskiem zatrzymania awaryjnego.

Przyczepa specjalna

Skorpion 350 SDB uzyskał europejską homologację, która pozwala na jego rejestrację i dopuszczenie do ruchu drogowego jako przyczepy specjalnej. Ułatwia to bardzo przemieszczanie maszyny między poszczególnymi lokacjami. Podwozie rębaka jest jednoosiowe. Posiada ono hamulec najazdowy i postojowy, zaczep holowniczy pod sworzeń kulisty lub uchwyt oczkowy, ledowe oświetlenie drogowe, a także koło zapasowe.

Dane techniczne SKORPION 350 SDB:

– gabaryty (dł. x szer. x wys.) – 4250 (po rozłożeniu 4860) x 1990 x 2530 (po rozłożeniu 3360) mm,

– waga – 2470 kg,

– średnica materiału – pnie do 250 mm,

– ilość noży tnących – 2 tnące + 1 podporowy,

– szybkość podawania – do 21 mb/min,

– wydajność zrębkowania – do 16 m3/h,

– szerokość zrębka – do 28 mm w zależności od materiału,

– sposób podawania – rolka i podajnik gąsienicowy o napędzie hydraulicznym,

– średnica bębna tnącego – 520 mm,

– wymiary gardzieli (szer. x wys.) – 375 x 340 mm,

– sito – oczko 30 x 30 lub 50 x 50 mm.

http://www.teknamotor.pl

 

(opr. jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług