Podsumowanie Europejskiej Konferencji AHEC 2016 w Kopenhadze

W dniach 20-21 października 2016 roku w Kopenhadze odbyła się Europejska Konferencja AHEC (Stowarzyszenie Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). Tematem przewodnim spotkania była „Przyszłość amerykańskiego drewna liściastego”. Prezes AHEC, Mike Snow, rozpoczął konferencję omówieniem aktualnej sytuacji związanej z globalizacją amerykańskiego przemysłu drewna liściastego.

Tegoroczna konferencja AHEC w Kopenhadze była dla przedstawicieli branży okazją do nawiązania kontaktów handlowych i uzyskania informacji na temat panujących na rynku warunków, a także prognoz i tendencji o kluczowym znaczeniu dla przyszłości sektora. Dla liczącej niemal 150 delegatów grupy europejskich importerów i amerykańskich eksporterów drewna liściastego oraz architektów zorganizowano szereg seminariów dyskusyjnych z udziałem ekspertów. Rozmawiano o zastosowaniu drewna liściastego w budownictwie i nowym podejściu do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony.

W trakcie warsztatów specjaliści z branży koncentrowali się na technicznych aspektach wykorzystywania i specyfikacji amerykańskiego drewna liściastego – od zasad gospodarki zasobami leśnymi, przez szerokość pni poszczególnych gatunków i sortowanie tarcicy aż po zastosowania zewnętrzne drewna. W swoim przemówieniu Mike Snow skomentował spadek popytu krajowego w kontekście błyskawicznie rosnącego zapotrzebowania chińskiego rynku na amerykańskie drewno liściaste. Podał informację, iż „jedna na pięć desek z amerykańskiej tarcicy trafi na rynek chiński”. Wspomniał także o nieustającym znaczeniu wysokowartościowych rynków europejskich, oferujących możliwości dla nowych zastosowań drewna liściastego.

Pierwszego dnia konferencji prelegenci skupili swą uwagę głównie na potencjale amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie.

Brogan Cox i Rocío Pérez-Íñigo z europejskiego oddziału AHEC omówiły nowe narzędzia komunikacji, kluczowe dla AHEC w Europie przy realizacji niezwykłych projektów z amerykańskiego drewna liściastego. Wspomniały o instalacji „Along The Lines of Happiness” prezentowanej podczas Milan Design Week, projekcie „The Smile” na London Design Festival czy wystawie „The Workshop of Dreams” w ramach Hay Festival w hiszpańskiej Segovii. Wszystkie powyższe projekty miały na celu promowanie gatunków wykorzystywanych w niewystarczającym stopniu i poszukiwanie nowych zastosowań amerykańskiego drewna liściastego.

Architekt Jasmin Sohi (dRMM Architects) przedstawiła najnowsze zdjęcia i szczegóły projektu Centrum Leczenia Chorób Nowotworowych (Maggie’s Cancer Caring Centre), realizowanego obecnie w Oldham w Anglii. Jest to pierwszy w historii obiekt komercyjny wznoszony z wykorzystaniem klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego.

Andrew Lawrence, przedstawiciel firmy Arup, zaprezentował wyzwania inżynieryjne związane z projektem „The Smile”, drewnianym pawilonem stworzonym we wrześniu 2016 roku przez studio architektoniczne Alison Brooks Architects we współpracy z firmą Arup oraz AHEC na potrzeby London Design Festival. Do budowy „The Smile” wykorzystano największe klejone warstwowo panele z tulipanowca amerykańskiego, jakie kiedykolwiek zastosowano w budownictwie. Wykorzystanie eksperymentalnej struktury stało się istotnym krokiem naprzód w kierunku większego znaczenia drewna – w szczególności liściastego – w budownictwie, a także bardziej zrównoważonego ekologicznie środowiska budowlanego.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, poprowadził debatę z udziałem Daniela Kressiga z firmy Zueblin Timber, Jasmin Sohi i Andrew Lawrence’a. Wymiana opinii dotyczyła w dużej mierze potencjału amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie i kolejnych interesujących działań związanych z wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego w obiektach komercyjnych.

Pierwszego dnia odbył się również panel, podczas którego eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego rozmawiali o obawach związanych ze zniszczeniami powodowanymi przez chrząszcza z rodziny bogatkowatych (Agrilus planipennis) i o ewentualnym ich wpływie na długofalowe dostawy jesionu ze Stanów Zjednoczonych. Inne tematy dyskusji obejmowały dostępność dębu białego w kontekście presji ze strony rozwijającego się rynku deszczułek beczkowych, i ogólnych możliwości dostosowania produkcji drewna liściastego na potrzeby Europy.

Rupert Oliver, konsultant AHEC, omówił nowatorskie podejście AHEC do przedstawiania korzyści ekologicznych, wynikających z wykorzystania amerykańskiego drewna liściastego. Odbywa się ono przez udostępnianie rzetelnych danych z inwentaryzacji zasobów leśnych, Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Environmental Assessment – LCA) pod kątem wpływu na środowisko i regionalnej oceny ryzyka.

Wśród pozostałych prelegentów byli również: dr Randy Wynne z firmy Virginia Tech, który mówił o możliwości wykorzystania satelitów i zdalnej pracy dronów w monitorowaniu stanu lasów oraz Al Goetzl, prezes Seneca Creek Associates, który opisywał prowadzone obecnie prace na rzecz aktualizacji i weryfikacji danych przedstawianych w ramach tzw. badania „Seneca Creek”. Podkreślał on znaczenie badania dla nowych inicjatyw prawnych, takich jak EUTR (Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie drewna) i amerykańska ustawa Lacey Act.

Drugi dzień konferencji składał się w większości z warsztatów praktycznych. Rozpoczął się interesującą sesją, podczas której Rupert Oliver omówił zasoby amerykańskiego drewna liściastego, po raz pierwszy przedstawiając rewolucyjną, interaktywną mapę internetową stworzoną przez AHEC. Przedstawia ona szczegółowe rozłożenie 20 gatunków drewna liściastego na terytorium Stanów Zjednoczonych, wraz ze wskaźnikami wycinki i wzrostu drzewostanu.

Neil Summers z firmy Timber Dimension przedstawił możliwości zewnętrznego zastosowania amerykańskiego drewna liściastego, poświęcając szczególną uwagę wybranym gatunkom podatnym na obróbkę cieplną. Jest to temat szczególnie interesujący dla AHEC ze względu na stale rosnący rynek zastosowań drewna na zewnątrz. Neil wspomniał również o przygotowaniach branży do utraty jesionu amerykańskiego jako podłoża do obróbki cieplnej i o konieczności wprowadzenia gatunków alternatywnych, np. czerwonego dębu amerykańskiego.

Konferencję zakończył Dana Spessert, Główny Inspektor Krajowego Stowarzyszenia Drewna Liściastego (NHLA) cenną informacyjnie sesją praktyczną na temat sortowania tarcicy liściastej zgodnie z normą NHLA.

Źródło/Fot.: QUESTIA / AHEC

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług