Drewno zabezpieczone poprzez optymalną wilgotność powietrza

Skandynawska firma NorDan AS z siedzibą główną w Moi, w Norwegii, jest jednym z czołowych producentów okien i drzwi. Fabryka tej firmy produkująca okna drewniane znajduje się w Polsce. Utrzymywanie przez cały czas optymalnej wilgotności powietrza jest kluczowym warunkiem zapewnienia stabilności procesów produkcyjnych w tym zakładzie.

Polska fabryka w Wolsztynie należy od 2006 roku do największych zakładów produkcyjnych grupy NorDan, której tradycja sięga ponad 85 lat wstecz. Zatrudnionych jest tu 200 pracowników i jest to jeden z najważniejszych zakładów tego producenta z realnymi planami rozwoju na przyszłość. Fabryka produkuje rocznie 100 tysięcy drewnianych okien na rynek skandynawski i brytyjski. W zakładach NorDan obowiązują wysokie standardy jakości, zarówno w odniesieniu do gotowych produktów, jak i całego procesu produkcyjnego. Priorytetami w produkcji jest efektywność w wykorzystywaniu energii, bezpieczeństwo i ochrona środowiska.

Optymalna wilgotność powietrza przy obróbce drewna
Naturalny surowiec, jakim jest drewno, podczas obróbki i magazynowania wymaga zapewnienia określonej wilgotności powietrza. Cechą drewna jest to, że jego wilgotność dostosowuje się do klimatu panującego w określonym otoczeniu. W związku z tym zmiana klimatu powoduje zmianę zawartości wody w drewnie. Raz jest jej więcej, a raz mniej. Zbyt wilgotne drewno pęcznieje, a wysuszone ulega wypaczeniu. Mogą z tego wynikać takie problemy, jak: nierówności na powierzchniach i pęknięcia powierzchniowe, przerwy na okleinie, rozchodzące się narożniki ramy, wypaczenia lub problemy przy malowaniu ram lakierami wodorozcieńczalnymi. Szczególnie w miesiącach zimowych w wyniku spadku względnej wilgotności do wartości poniżej 40% występuje poważne niebezpieczeństwo uszkodzenia drewna, zarówno przy jego przechowywaniu, jak i w fazie obróbki. Idealna względna wilgotność powietrza, w której drewno zachowuje się najlepiej, wynosi od 50 do 60%.

Zapewnianie jakości z nawilżaniem wysokociśnieniowym
„Stabilność procesów i warunki produkcji są dla nas szczególnie ważne. Bez prawidłowego nawilżania powietrza nie jesteśmy w stanie osiągnąć wymaganej jakości. Zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza jest więc niezbędne” – wyjaśnia główny inżynier zakładu Maciej Sosiński. W fazie procesu produkcji drewno traci około 3% własnej wilgotności. By wykluczyć problemy występujące przy wilgotności własnej drewna poniżej 10% (co odpowiada wilgotności względnej powietrza 50-60%), w zakładzie NorDan w Wolsztynie zainstalowany został wysokociśnieniowy system nawilżania powietrza ML Princess. System ten zapewnia na powierzchni 10.000 m2 względną wilgotność powietrza w zakresie od 50 do 60% i nadaje się do wszystkich zastosowań, w których wymagane jest osiąganie najwyższych wydajności nawilżania w bardzo dużych i bardzo wysokich pomieszczeniach.

Wysokość fabryki NorDan w Wolsztynie wynosi 6 m. W halach produkcyjnych zainstalowano ponad 20 bezpośrednich nawilżaczy przestrzennych. W zależności od wymaganej intensywności nawilżania ML Princess może mieć 8 lub 12 dysz wysokociśnieniowych. Dzięki temu można precyzyjnie przystosować odpowiedni wariant wydajności do konkretnych wymagań. Jedno urządzenie może mieć wydajność 54 l/h.

Indywidualnie rozmieszczane nawilżacze powietrza po spadku wilgotności poniżej określonej wartości zadanej rozpylają bezpośrednio w pomieszczeniu żądaną ilość mikrodrobnej mgły. Nawilżacze powietrza są sterowane czujnikami wilgotności, za pośrednictwem których regulowana jest wilgotność w poszczególnych strefach. Drobna mgiełka zapewnia szybki i bezpośredni wzrost wilgotności w powietrzu bez tworzenia się kropel i niebezpieczeństwa zmoczenia powierzchni. Pompa wysokociśnieniowa, dzięki której powstaje ta bardzo drobna mgiełka, musi wytworzyć ciśnienie 35-70 barów.

Nawilżanie pod wysokim ciśnieniem jest systemem o wyjątkowo niskim zużyciu energii. Przykładowo przy nawilżaniu o wydatku 100 l/h potrzeba zaledwie 0,48 kW energii. Nawilżacze składają się z pierścienia z dyszami wysokociśnieniowymi i wbudowanego wentylatora. Rozprowadza on nawilżone powietrze równomiernie w całym pomieszczeniu. W takich warunkach ramy okien drewnianych nie wysychają, nie odkształcają się ani nie pękają.

Wiązanie pyłu jako kolejne kryterium zapewniania jakości
Nawilżanie powietrza ma jeszcze jedną pozytywną zaletę – wiąże ono pył. Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach wewnętrznych lub na obszarach zewnętrznych sprzyja tworzeniu się pyłu, który unosi się w powietrzu. Wilgotność powietrza między 50 a 60% zapewnia wiązanie pyłu w powietrzu za pomocą warstwy wody. Po zwiększeniu wilgotności powietrza zwiększa się ciężar cząstek pyłu, w związku z czym opadają one na podłogę i można je łatwo zebrać. Odpowiednio wysoka wilgotność powietrza powoduje szybsze oczyszczanie powietrza z pyłów i dzięki temu zmniejsza niebezpieczeństwo wnikania najdrobniejszych cząstek do dróg oddechowych. W wypadku pyłów zawierających materiały łatwopalne systemy nawilżania powietrza obniżają niebezpieczeństwo wybuchu, np. mogącego powstać przykładowo w wyniku iskier lub wyładowań elektrycznych.

Nawilżanie powietrza z możliwością wielokrotnej rozbudowy
Decydującymi czynnikami w wyborze optymalnego systemu do zakładu NordDan były: niewielkie zużycie energii oraz możliwość elastycznej rozbudowy. Systemy dysz wysokociśnieniowych ML, w porównaniu z systemami wykorzystującymi technologię pary lub ultradźwięków, zapewniają efektywniejsze wykorzystanie energii i precyzyjne rozpylanie. Poszczególne typy rozpylaczy można uzyskać za pomocą różnych rozmiarów dyszy. Ponadto można dobrać średnicę węży wysokociśnieniowych w systemie ML. Dodatkowo zmienne pojemności systemów uzdatniania wody pozwalają skompletować instalację, która będzie idealnie dostosowana do wymagań i warunków przyszłej eksploatacji. System nawilżania powietrza jest elastyczny i wyjątkowo łatwy w rozbudowie. Wszystkie elementy w nawilżaniu ML, przez które płynie woda, są wykonywane ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Materiały te zapewniają długą żywotność i idealną higienę. Dzięki wielostopniowej rozbudowie instalacji NorDan uzyskano idealne nawilżanie powietrza we wszystkich etapach produkcji: od cięcia poprzez lakierowanie, aż po montaż końcowy i magazyn. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z działania systemu nawilżania powietrza i w planowanych rozbudowach ponownie skorzystamy z systemu ML Princess” – zapewnia Maciej Sosiński.

(tb)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług