Zanim kupisz prasę – sprawdź!

Oferowane przez STEBLO prasy trapezowe czy o nacisku pionowym można konfigurować zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta, co dotyczy nie tylko wymiarów urządzeń. Dodatkowo, dzięki opcji dokupienia różnego rodzaju osprzętu, można dopasować wybrane urządzenie dokładnie do specyfiki produkcji danego przedsiębiorstwa, „skroić” je na miarę potrzeb. Ponadto każdą maszynę dostępną w salonie firmowym można na miejscu wypróbować i przetestować na własnych komponentach.

 

Zakłady, w których klei się drewno, to przedsiębiorstwa, w których prasy trapezowe i o nacisku pionowym są niezbędne, gwarantując dobre połączenie klejonych elementów.

Wbrew pozorom, choć tego typu urządzenia wydają się mało skomplikowane, to jednak ich skonstruowanie wymaga sporej wiedzy technologicznej, a także profesjonalnych maszyn. Solidna konstrukcja, wysokiej jakości komponenty, dokładne i precyzyjne połączenia elementów pras to czynniki, które mają decydujący wpływ na późniejsze funkcjonowanie tych urządzeń i stałą siłę docisku.

 

Prasy trapezowe

Prasy trapezowe zasilane są sprężarką o regulowanym ciśnieniu, a wielkość siły docisku siłownika przeponowego jest regulowana bezstopniowo ciśnieniem powietrza. Bezstopniową regulację uzyskuje się przez zainstalowanie reduktora z zaworem zwrotnym wraz z blokiem oczyszczania powietrza (w komplecie).

Główny docisk prasujący podzielony jest na sekcje dociskowe, przy czym każdą sekcję dociskową stanowi siłownik pneumatyczny z belką dociskową. Belka dociskowa posiada cztery sworznie prowadzone w prowadnicach cylindrycznych.

Na każdym sworzniu belki dociskowej znajduje się sprężyna rozprężna, która powoduje powrót belki dociskowej do pozycji wyjściowej na skutek przesterowania zaworu. Każdy siłownik ma skok 45 mm i jest sterowany indywidualnie zaworem z dźwignią ręczną.Do wyrównywania płaszczyzny elementów klejonych przeznaczone są dociski wyrównujące (pneumatyczne lub mechaniczne), które przesuwa się na rolkach tocznych wzdłuż toru jezdnego górnego i prowadnicy dolnej.Tego typu pneumatyczne prasy są wyposażone w jedno lub dwa pola robocze i przeznaczone są do klejenia elementów drewnianych w płyty, krawędziaki, belki, stopnie schodowe, do obłogowania.

 

Prasy o nacisku pionowym

Prasy o nacisku pionowym wykonane są z odpowiednio zespawanych, stalowych kształtowników konstrukcyjnych lub z płyt stalowych. Belka dociskowa ustawiona poprzecznie prowadzona jest w czterech prowadnicach sworzniowych, a powrót docisku na pozycję wyjściową wywołują cztery sprężyny odciągowe.

Stół roboczy prasy wykonany jest z kształtowników konstrukcyjnych, które połączone są ze sobą złączami spawanymi oraz skratowane. Na stole ułożona i zamocowana jest odpowiednimi śrubami płyta sklejkowa twarda wodoodporna. Powietrze doprowadzane jest za pomocą zaworów. Maksymalny nacisk na 1 cm² powierzchni klejonej wynosi ok. 4 kg, a nacisk siły jest regulowany wielkością ciśnienia. Do przygotowania powietrza służy reduktor z zakresem regulacji ciśnienia 0-1 MPa z zaworem zwrotnym i oczyszczanie powietrza do 5 µm. Z reduktora wyprowadzony jest wąż zbrojony z końcówką do szybkozłączki. Każda sekcja składa się z jednego siłownika przeponowego sterowanego zaworem dźwigniowym, przy czym skok siłownika wynosi maks. 45 mm. Górny stół jest podzielony na sekcje dociskowe, przy czym każda z nich ma oddzielne stero-wanie, co umożliwia klejenie płyt o maksymalnych rozmiarach lub klejenie kilku płyt o mniejszych rozmiarach z wykorzystaniem tylko tej części prasy, która jest potrzebna w danej chwili.

Tego typu prasy są przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ zasilane są sprężonym powietrzem (bez oliwienia). Powietrze, które zostaje pobrane do prasy, wraca do atmosfery niezanieczyszczone, zachowuje identyczne parametry. Są one przeznaczone do klejenia drewna (oraz PVC) w bloki i warstwy, do obłogowania i okleinowania na zimno.

Fot. Steblo