Trzy siostry: Drewspan, Drewsystem, Fanum

Historia działalności obecnie funkcjonujących spółek Skorupski-Wójcik rozpoczęła się już ponad 21 lat temu w miejscowości Wielopole Skrzyńskie na Podkarpaciu i tam jest prowadzona z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Przed założeniem własnych firm właściciele pracowali również w branży drzewnej i meblarskiej. Pomysłem na rozpoczęcie własnej działalności było zaobserwowane zapotrzebowanie rynku na specyficzne i rzadkie wyroby na bazie drewna – kształtki sklejkowe i elementy giętoklejone. Posiadana wiedza oraz doświadczenie zdobyte w poprzednich miejscach zatrudnienia pozwoliły rozpocząć pracę na własny rachunek nawet w bardzo skromnych warunkach, jakie były ówcześnie dostępne. Źródłem przyszłych sukcesów okazały się: trafiony pomysł, determinacja w realizacji zamierzeń i szybkie reagowanie na sygnały płynące z rynku.

Drewspan

Firma Drewspan została założona w 1995 roku w odpowiedzi na powstałe potrzeby rynku, na którym nie oferowano wystarczającej ilości kształtek sklejkowych stosowanych do produkcji krzeseł biurowych. W pierwszym etapie właściciele firmy uruchomili zakład skrawania obłogów, a później wydział klejarni oraz wdrożono obróbkę mechaniczną wyprasek. Firma od początku istnienia postawiła na dynamiczny rozwój, co szybko zaowocowało uzyskaniem wysokiej pozycji w branży producentów wyprasek sklejkowych.
Współpraca z firmami, które były pionierami w zakresie produkcji krzeseł biurowych w Polsce, takimi jak: Nowy Styl, Italsystem Real i Profim przyczyniła się do pozyskania własnych środków na dynamiczny rozwój. Obecny program produkcji obejmuje m.in. wypraski sklejkowe profilowane (jak np. siedziska i oparcia) do krzeseł i foteli tapicerowanych lub wykańczane na gotowo lakierami, emaliami oraz laminowane tworzywami sztucznymi. Następną grupą wyrobów są giętoklejone elementy nośne (np. płozy, nogi, podłokietniki) do foteli i stołów. Drewspan jest również producentem i poddostawcą spodów do obuwia.
Kontynuując przyjęte zasady działalności, firma jest otwarta na podejmowanie trudnych wyzwań technologicznych i logistycznych. W ciągu wielu lat działalności rozwinęła wysoką elastyczność produkcji i szybkość reakcji na zamówienia.
Wysoko kwalifikowany personel o dużym doświadczeniu daje szerokie możliwości projektowania i wykonywania w krótkim czasie i we własnym zakresie form oraz wszelkiego rodzaju innego oprzyrządowania obróbczego. Jest to niezbędne do wytwarzania produktów wg indywidualnych zamówień każdego klienta.
Równolegle z wydziałami bezpośrednio produkcyjnymi rozwojowi podlegał warsztat mechaniczno-remontowy, który stał się z czasem doskonale wyposażonym działem obróbki metalu. Właśnie tam możliwe jest wytwarzanie i remontowanie różnego rodzaju urządzeń stanowiących wyposażenie niezbędne do prowadzenia procesu produkcji, takie jak np. prasy hydrauliczne i specjalistyczne obrabiarki. Obecnie Drewspan ma na swoim wyposażeniu pond 80 pras hydraulicznych oraz setki gotowych form.
Jedną z bardzo znaczących cech produkowanych przez Drewspan wyrobów jest to, że wytwarzane są z czystego ekologicznie drewna oraz wysokiej jakości klejów. Produkowana sklejka posiada certyfikat higieniczności. Parametry produktów na bieżąco są kontrolowane przez pracowników laboratorium. Firma posiada możliwość kontroli emisji formaldehydu dzięki zakupowi komory do badań zawartości tego związku.
Drewspan gwarantuje wysoką jakość wyrobów, terminowość wykonania oraz konkurencyjne ceny. Pełna oferta firmy obejmuje ponad 800 wzorów różnych produktów.

Drewsystem

Szybki rozwój branży meblarskiej w Polsce spowodował stałe powiększanie się liczby zapytań o produkty przetworzone w większym stopniu. W związku z tym w firmie Drewspan wystąpiła konieczność rozbudowy działu obróbki mechanicznej drewna. Ze względu na jego specyfikę właściciele spółki postanowili wyodrębnić ten dział i utworzyć drugie przedsiębiorstwo, które zajmowałoby się produkcją wyrobów gotowych – tak powstała druga firma należąca do Spółki Skorupski-Wójcik – Drewsystem.
Nowy podmiot wymagał silnego inwestowania w wiele maszyn i urządzeń do obróbki drewna i montażu okuć. Na początku były to podstawowe maszyny stolarskie, a z czasem pojawiły się też bardziej skomplikowane i wydajne urządzenia.
W roku 2002 nastąpiło dalsze rozszerzenie produkcji obu funkcjonujących zakładów. Został otworzony dział lakierni, co dopełniło ciąg technologiczny i w ten sposób powstała w pełni funkcjonalna fabryka krzeseł i stołów. Do tego czasu w zakładach spółki produkowano wyłącznie półprodukty sprzedawane do wielu fabryk mebli w Polsce i za granicą.
W 2004 roku, w ramach modernizacji wydziału produkcyjnego, zostało zakupione pierwsze centrum obróbcze CNC, produkcji włoskiej, sterowane w 5 osiach, co znacznie powiększyło możliwości obróbki przestrzennych elementów takich jak tzw. głęboko tłoczone „kubełki”. Powstała też możliwość samodzielnego wytwarzania form będących narzędziami dla pras produkujących wypraski ze sklejki. Niestety, kilka miesięcy później dalsze funkcjonowanie i rozwój firmy zostały poważnie zahamowane. W listopadzie 2004 z niewyjaśnionych przyczyn uległa doszczętnemu spaleniu nowoczesna lakiernia. Mimo tych niedogodności firma stanęła na nogi, odbudowała zniszczone hale i odnowiła park maszynowy. Zostały zakupione nowoczesne urządzenia i linie technologiczne. W skład odnowionego parku maszynowego weszły również dwa nowe centra obróbcze. Produkcja nie tylko powróciła na poprzedni poziom, ale nawet rozwinęła się. Obecnie Drewsystem produkuje około 100 modeli krzeseł, foteli oraz podobnych mebli do siedzenia, przeznaczonych głównie dla biur, sal konferencyjnych i szkoleniowych, restauracji oraz podobnych wnętrz.
W wyniku stale powiększającej się oferty Drewspanu i Drewsystemu nastąpiła konieczność dalszego uzupełnienia mocy produkcyjnych, w tym zakupu kolejnego centrum obróbczego. Wtedy zarząd spółki postanowił odbudować zniszczoną w wyniku wspomnianego wcześniej pożaru obrabiarkę, wyposażając ją w zmodernizowany system sterowania. Podjęcie się samodzielnego odnowienia tak zaawansowanego technicznie urządzenia było możliwe dzięki temu, że firma posiadała dobre zaplecze warsztatowe oraz wykwalifikowaną kadrę automatyków i mechaników, którzy do tej pory zajmowali się rozwojem i utrzymaniem ruchu w stale rozwijający się zakładach spółki.
Operacja ta zakończyła się pełnym sukcesem – obrabiarka została odbudowana, ale też otrzymała nowe oprogramowanie będące dziełem własnego, nowo powstałego działu elektroniki i informatyki. Po pewnym czasie podjęto decyzję o budowie od podstaw następnej maszyny CNC – również na potrzeby własne spółki. Projekt konstrukcji nowej maszyny został bardzo skrupulatnie opracowany przy uwzględnieniu wszelkich uwag i doświadczeń wynikłych w czasie użytkowania maszyn włoskich. Dokonania na nowym dla spółki polu – budowy maszyn sterowanych numerycznie, skłoniły właścicieli firmy do podjęcia nowego wyzwania w postaci produkcji maszyn dla innych fabryk. W ten sposób powstał nowy podmiot gospodarczy, który nazwano Fanum.

Fanum

Nowa firma należąca do Spółki Skorupski-Wójcik stała się w ciągu kilku lat jednym z czołowych europejskich producentów maszyn CNC do obróbki drewna, różnego rodzaju tworzyw sztucznych i aluminium. Doświadczenie wyniesione z produkcji mebli i krzeseł pozwoliło firmie projektować maszyny dokładnie takie, jakich potrzebuje ta gałąź przemysłu: solidne, trwałe, ergonomiczne, wydajne i bezpieczne w użytkowaniu. Obok obrabiarek dedykowanych szczególnie dla meblarstwa w Fanum powstaje również wiele typów maszyn o innym przeznaczeniu.
Obecnie gama oferowanych maszyn obejmuje kilka serii różniących się zasadniczymi cechami konstrukcyjnymi – odpowiednio do potrzeb branż, dla których są przeznaczone.

Główne serie konstrukcyjne to:
Sigma – maszyny dla producentów mebli szkieletowych,
Omega – dla producentów stolarki otworowej, schodów i innych konstrukcji z drewna,
Lambda – maszyny głównie do produkcji modeli odlewniczych, form oraz innych brył o skomplikowanych kształtach (np. figury ludzi, zwierząt itp.),
Alfa i Kappa – linie ciesielskie oraz inne, specjalne centra obróbcze, jak np. do produkcji prototypów wyrobów w branży ceramiki sanitarnej, rękojeści pędzli malarskich i wielu innych.

Fanum nie boi się także wyzwań w postaci budowy jednostkowych maszyn specjalistycznych. Sztab doświadczonych programistów, automatyków i konstruktorów każdego dnia rozwiązuje skomplikowane zagadnienia produkcyjne, przedstawiane przez klientów. Oferta Fanum obejmuje dzisiaj łącznie kilkadziesiąt różnych wersji centrów obróbczych, wśród których są sterowane nawet w kilkunastu osiach interpolowanych.
Obecnie Fanum przeżywa rozkwit – liczba zamówień regularnie wzrasta z roku na rok. Firma jest coraz lepiej znana i to nie tylko na rynku polskim. Zaufanie do marki stale rośnie, a jego podstawą jest wysoki stopień niezawodności samych maszyn oraz szybkie i skuteczne wsparcie serwisowe.
Wszystkie zbudowane dotychczas maszyny, łącznie z pierwszym, eksperymentalnym egzemplarzem, pracują w zakładach Drewspan i Drewsystem oraz w dziesiątkach innych fabryk w Polsce, gdzie są zwykle bardzo intensywnie eksploatowane. Coraz więcej jest zakładów, które, planując zakupy kolejnych centrów obróbczych, nie wahają się nad wyborem następnej maszyny Fanum. Wśród klientów tej firmy coraz więcej jest takich, które zakupiły już nawet 3-4 kolejne maszyny z Wielopola Skrzyńskiego.

Jak wynika z dzisiejszej kondycji spółki, przyjęty przez założycieli styl prowadzenia firmy stał się podstawą do odniesionego sukcesu i jego stałego powiększania.
Pozwala to właścicielom FANUM śmiało inwestować w innowacje i infrastrukturę, dzięki czemu może ona oferować coraz doskonalsze technicznie produkty.

Z ofertą spółki można zapoznać się w Wielopolu Skrzyńskim w siedzibach firm lub na stronach internetowych:
kształtki sklejkowe i elementy giętoklejone (www.drewspan.com.pl),
krzesła biurowe, konferencyjne oraz komponenty (www.drewsystem.pl),
obrabiarki CNC (www.fanum.pl).

(ks)

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług