Schowaj łóżko w szafie

Co zrobić, gdy brakuje miejsca w pokoju, w którym stoi łóżko? Jest na to rozwiązanie – z pomocą przychodzą okucia, dzięki którym możliwy jest montaż łóżka w szafie. Pozwala to odzyskać cenną przestrzeń. Jest to idealny sposób do zastosowania w małych pomieszczeniach, pokojach dziecięcych, sypialniach, a także w hotelach lub akademikach.

Bogatą ofertę tego typu mechanizmów w naszym kraju dostarcza firma Abro z Warszawy, a można je nabyć przez Internet w sklepie www.abro.pl. Dostawca oferuje różne podnośniki zróżnicowane przede wszystkim siłą, jaką mogą przenosić oraz rodzajem montażu.

W asortymencie znajdziemy między innymi serię metalowych podnośników z wewnętrznym systemem sprężyn – MLA 108. Są one przeznaczone zarówno do pojedynczych, jak i podwójnych łóżek. Wszystkie modele z tej grupy są pomalowane na kolor biały. Regulacja sprężyn, dopasowująca siłę otwierania i zamykania do wagi łóżka, odbywa się w łatwy sposób za pomocą śruby umieszczonej w tylnej części okucia. Komplet zawiera dwa mechanizmy.

Model MLA 108/1 jest przeznaczony do łóżek w zabudowie pionowej o długość 200 cm i szerokości 900-100 cm. Obciążenie statyczne, czyli maksymalne obciążenie stojącego łóżka, może wynosić 170 kg, a obciążenie dynamiczne, będące maksymalnym obciążeniem w trakcie opuszczania czy podnoszenia łóżka, wynosi 70 kg. Okucie można montować w łóżkach o głębokości minimalnej 345 mm.

Do większych łóżek, o długości 200 cm i szerokości od 100 do 140 cm, producent poleca wersję MLA 108/2. Może być ona użyta zarówno do zabudowy pionowej, jak i poziomej. Montaż wymaga szafki o minimalnej głębokości 415 mm. Obciążenie statyczne wynosi 300 kg, a obciążenie dynamiczne 100 kg.

Dla całkiem dużych łóżek, o wymiarze 200 x 160 cm, przeznaczone jest okucie MLA 108/4. Ono także umożliwia montaż w pionie lub poziomie w szafkach o głębokości minimalnej 415 mm. Obciążenie statyczne wynosi 300 kg, obciążenie dynamiczne 140 kg.

Okucie MLA 209 zostało stworzone do łóżek ściennych, do zabudowy tylko poziomej. Ma ono nośność dynamiczną 190 kg, a statyczną 70 kg. Minimalna głębokość szafki, w której może być zamontowane, to 275 mm. Do montażu jest potrzebnych 16 wkrętów do płyty i 8 śrub M6.

MLA 400 REG to metalowy podnośnik z wewnętrznym siłownikiem skierowany do łóżek piętrowych. Często wykorzystywany jest w łodziach i camperach. Jego obciążenie statyczne może wynosić 120 kg, a obciążenie dynamiczne – 50 kg. Przeznaczony jest do szafek o minimalnej głębokości 280 mm.

Do łóżek chowanych w szafie firma Abro proponuje też składaną nóżkę obrotową. Jest ona dostępna w kolorze białym lub w wersji chromowanej. Standardowa wysokość nóżki wynosi 250 mm. Komplet zawiera dwie sztuki tych produktów.

(jz)