Steblo Fot. 2

Prasy konfigurowane pod potrzeby klienta

Podczas targów DREMA firma Steblo zaprezentowała różnego typu prasy pneumatyczne przeznaczone m.in. do klejenia drewna litego i PVC, do montażu, okleinowania i obłogowania, a także prasy do klejenia elementów na mikrowczepy (na długość).

 

Dzięki różnorodnym wariantom konfiguracji urządzeń oraz możliwości dokupienia dodatkowego osprzętu, można dopasować wybrane urządzenie dokładnie do potrzeb klienta.

 

Prasy o nacisku pionowym

Do klejenia drewna (oraz PVC) w bloki i warstwy, do obłogowania i okleinowania na zimno przeznaczone są prasy o nacisku pionowym, które wykonane są z odpowiednio zespawanych kształtowników konstrukcyjnych

(stalowych) lub z płyt stalowych wypalanych laserowo. Belka dociskowa ustawiona poprzecznie prowadzona jest w czterech prowadnicach sworzniowych, a powrót docisku na pozycję wyjściową wywołują cztery sprężyny odciągowe.

Stół roboczy prasy wykonany jest z kształtowników konstrukcyjnych, które połączone są ze sobą złączami spawanymi oraz skratowane. Na stole ułożona i zamocowana jest odpowiednimi śrubami płyta sklejkowa twarda wodoodporna. Powietrze doprowadzane jest za pomocą zaworów. Maksymalny nacisk na 1 cm² powierzchni klejonej wynosi ok. 4 kg, a nacisk siły jest regulowany wielkością ciśnienia. Do przygotowania powietrza służy reduktor z zakresem regulacji ciśnienia od 0-1 MPa z zaworem zwrotnym i oczyszczanie powietrza do 5 µm. Z reduktora wyprowadzony jest wąż zbrojony z końcówką do szybkozłączki. Każda sekcja składa się z jednego siłownika przeponowego sterowanego zaworem dźwigniowym, przy czym skok siłownika wynosi max 45 mm.

Górny stół jest podzielony na sekcje dociskowe, przy czym każda z nich ma oddzielne sterowanie, co umożliwia to klejenie płyt o maksymalnych rozmiarach lub klejenie kilku płyt o mniejszych rozmiarach z wykorzystaniem tylko tej części prasy, która jest potrzebna w danej chwili.

Tego typu prasy są przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ zasilane są sprężonym powietrzem (bez oliwienia). Powietrze, które zostaje pobrane do prasy, wraca do atmosfery niezanieczyszczone, zachowują identyczne parametry.

Prasa pneumatyczna montażowa z płytą otworową Typ PMO

Do montażu elementów drewnianych o różnych kształtach i gabarytach (drzwi, okna, elementy ramowe, łuki, elementy mebli – płaskie i przestrzenne, proste i krzywoliniowe) przeznaczona jest uniwersalna prasa PMO, która doskonale sprawdza się w warsztatach stolarskich. Wyposażona jest ona w płytę otworową, która stanowi płaszczyznę pola roboczego. Na niej umieszczane są montowane elementy drewniane oraz dodatkowy, opcjonalnie dostępny osprzęt, na przykład siłowniki i ściski – pneumatyczne, śrubowe, hydrauliczne, zębate, inne.

Prasa wyposażona jest w trzy belki oporowe – dwie pionowe z regulacją kąta prostego i jedną poziomą stałą. Na torach jezdnych zamontowane są ruchome belki, do których mocowane są dociski wyrównujące prostopadłe, zapobiegające wyboczeniom ściskanych elementów. Montowane na płycie siłowniki są ustawiane pod kątem prostym do belek oporowych. Tolerancja płaskości płyt otworowych wynosi ± 0,9 mm.

Przydatnym osprzętem dla klientów, którzy wykorzystują elementy łukowe z cienkich listew, jest przyrząd do gięcia łuków. Ten osprzęt dodatkowy mocuje się (przykręca) do płyty otworowej. Przyrząd zawiera przeponę pneumatyczną, zawór ręczny i reduktor ciśnienia. Jego maksymalne ciśnienie pracy wynosi 0,3 MPa.

 

 

Prasa pneumatyczna montażowa z płytą otworową Typ PMO

 

Pola robocze 1  
     
Wysokość płyty otworowej 2000 mm  
     
Długość płyty otworowej 3000 mm  
     
Grubość elementów klejonych 80 mm  
     
Belki oporowe boczne z regulacją kąta 2 szt.  
     
Dolna belka oporowa stała 1 szt.  
     
Dociski pneumatyczne proste 5 szt.  
     
Dociski prostopadłe wyrównujące 4 szt. (2 szt./belkę)  
     
Długość prasy 3500 mm  
     
Głębokość prasy 1100 mm  
     
Wysokość prasy 2400 mm  
     
Ciśnienie stosowane 0,3-0,8 MPa  
     

 

 

Przyrząd do gięcia łuków

Maksymalny przekrój elementu giętego 40 x 80 mm
Długość łuku 750 mm
Strzałka ugięcia łuku 160 mm

 

 

Prasa o nacisku pionowym (wersja standardowa)

 

Pola załadowcze 1
Długość elementów klejonych 2500 mm
Szerokość stołu roboczego 1200 mm
Wysokość pakietu klejonego 450 mm
Ciśnienie robocze 0,35 MPa
Belki dociskowe ogółem 12 szt.

Fot. Steblo

error: Content is protected !!