Pistolet natryskowy SATA X-5500 – perfekcyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb

Pod koniec ubiegłego roku niemiecka firma SATA zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcie – pistolet X-5500, zapowiadając rewolucję na rynku tych narzędzi.

SATA GmbH od lat jest niekwestionowanym liderem wśród firm oferujących profesjonalne narzędzia natryskowe. Jej misją jest innowacyjność i bezkompromisowa, najwyższa jakość oferowanych produktów nieustannie potwierdzana tam, gdzie wymagane są najwyższej jakości powłoki malarskie. Unikalną cechą firmy jest utrzymywanie ścisłej współpracy zarówno ze światowymi producentami farb, jak i z użytkownikami narzędzi. To użytkownicy w ostatecznym rozrachunku oceniają przydatność i wybierają narzędzia najlepiej spełniające ich oczekiwania. Wychodząc naprzeciw ich wymaganiom, firma SATA już w 1999 r. jako pierwsza zaoferowała pistolet z wbudowanym cyfrowym pomiarem ciśnienia powietrza. Jako jedyna na rynku zaproponowała możliwość dostosowania pistoletu do obsługi jedną ręką dla osób leworęcznych. W kolejnych modelach rozwijała unikalną ergonomię, trwałość, łatwość w obsłudze i jakość natrysku, za każdym razem podnosząc poprzeczkę dla konkurencji. Od roku 2000 prezentowany obecnie pistolet Jet X-5500 jest piątą, z odnoszących za każdym razem olbrzymi sukces, generacją pistoletów SATA.

Pistolet Jet X-5500 bazuje na korpusie dobrze znanego pistoletu Jet 5000, zaprojektowanego przez Porsche Design Studio. Wizualnie odróżnia go ciemnooliwkowy kolor i czarna kapa powietrza. Prawdziwym przełomem jest zupełna zmiana podejścia do oferty dostępnych dysz i wzorów natrysku. Pod oznaczeniem „system X” firma SATA zaproponowała dla każdego rozmiaru, w obu technologiach RP i HVLP dwa różne wzory natrysku: smukły o oznaczeniu „I” oraz owalny o oznaczeniu „O”. W obydwu wariantach długość wzoru została zunifikowana, co daje niespotykane dotychczas możliwości precyzyjnego doboru rozmiaru i typu dyszy do indywidualnych wymagań.

Dzięki temu Jet X-5500 może pracować z niższym ciśnieniem, co przekłada się na mniejszy odkurz i większą efektywność malowania. Dodatkowo nowy system dyszy pracuje zdecydowanie ciszej, podnosząc komfort pracy (Whispering nozzle TM).

Jak wybrać odpowiedni dla siebie typ i rozmiar dyszy? To kluczowe pytanie stawia sobie każdy lakiernik, przymierzając się do zakupu nowego narzędzia. Tradycyjnie wybór opierał się na rekomendacjach bardziej doświadczonych fachowców, sprzedawców czy informacjach dostępnych na forach tematycznych, ale zawsze łączył się z ryzykiem nietrafionego zakupu. W istocie jest cały szereg elementarnych, krytycznych czynników: począwszy od warunków otoczenia, rozmiarów i właściwości malowanego obiektu, rodzaju farby i wymogów jej nakładania, skończywszy na indywidualnych nawykach i umiejętnościach lakiernika stanowiących o optymalnym wyborze. W efekcie „dobre rady” mogą sprawdzić się w zupełnie przypadkowym stopniu i większość lakierników dobrze o tym wie z „doświadczenia”.

Z myślą o użytkownikach tak wszechstronnego pistoletu, jakim jest Jet X-5500, firma SATA zaproponowała kolejną innowację – aplikację o nazwie nozzle Finder. Jest ona dostępna zarówno dla systemów android, jak i iOS, do pobrania w App Store lub ze strony SATA. Uwzględnia ona bardzo szerokie spektrum parametrów umożliwiających dobór optymalnej dla danego zastosowania dyszy. Mogą z niej korzystać zarówno zaawansowani lakiernicy, świadomi swoich oczekiwań i nawyków, jak i początkujący, zaczynający dopiero przygodę z profesjonalnym malowaniem. Co ciekawe, firma SATA pomyślała również o użytkownikach pistoletów innych marek, proponując zamienniki. Aplikacja, choć nie jest jeszcze dostępna w języku polskim, jest bardzo intuicyjna, przejrzysta i… nieoferowana przez żadną inną firmę z tej branży.

Dla bardziej tradycyjnych użytkowników dostępne są do pobrania ze strony SATA tabele opracowane przez konkretnych producentów farb. Zawierają one rekomendacje typów i rozmiarów dysz dla odpowiednich materiałów malarskich. Podobne tabele dostępne są dla użytkowników starszych modeli pistoletów SATA.

Zarówno sam pistolet, innowacyjny system dysz X, jak i dostępna aplikacja ułatwiająca indywidualny dobór, pomogą każdemu lakiernikowi osiągnąć sukces na miarę oczekiwań, bez zbędnego ryzyka.

Wojciech Nałęcz