Odpylanie jak… szept

Firma Höcker Polytechnik przyzwyczaiła już swoją konkurencję do tego, że wysoko zawiesza poprzeczkę. Tym razem wiodący producent urządzeń filtracyjnych ustawił ją naprawdę wysoko. Z myślą o redukcji hałasu powstał filtr podciśnieniowy typu MultiStar o wydajności 120 000 m³/h, w którym poziom hałasu 35 dB jest ledwie słyszalny. Tym samym Höcker Polytechnik otwiera nowe możliwości dla firm produkcyjnych zlokalizowanych w pobliżu obszarów mieszkalnych, które dzięki redukcji hałasów mogą pracować w trybach trzyzmianowych czy weekendowych.

 

Nieopodal Paderborn swoją siedzibę ma firma Pelipal, która jest jednym z europejskich liderów w zakresie produkcji luksusowych mebli łazienkowych. Aby odpowiadać na rosnące oczekiwania klientów z jednej strony oraz realizować coraz więcej zamówień, a zarazem sprostać zaostrzonym w ostatnich latach przepisom prawa, dotyczącym emisji hałasu w pobliżu dzielnic mieszkalnych, producent musiał zmodernizować swój park maszynowy.

 

Brawurowa modernizacja

Dziś w zakładzie produkcyjnym firmy Pelipal przez 24 godziny na dobę swoją pracę wykonuje filtr MultiStar. Inwestycja w super cichy system odciągowy umożliwiła producentowi mebli łazienkowych znaczne zwiększenie wydajności. Pierwsze plany, aby zainwestować w nowe urządzenie filtracyjne pojawiły się w 2016 roku.

– Od lat stawiamy czoła kolejnym wyzwaniom, które mają umożliwić nam prowadzenie nowoczesnej produkcji. Dlatego tak istotne znaczenie ma dla nas wydajny i nowoczesny park maszynowy, ponieważ żadne inne pomieszczenia nie stawiają tak wysokich wymagań odnośnie użytych materiałów wykończeniowych, jak wilgotne łazienki. Zależy nam na tym, aby klienci mogli cieszyć się kupowanymi od nas produktami przez wiele lat – mówi dyrektor zarządzający Pelipal, Sebastian Fell. – Aby zaspokoić rosnący popyt, priorytetem było zwiększenie mocy produkcyjnych, a jednym z ważniejszych zagadnień stały się urządzenia odciągowe i odpylanie. W tym zakresie pomagał nam Christian Horns ze swoim zespołem z firmy Höcker Polytechnik. Wspólnie musieliśmy znaleźć sposób na to, aby w jednym urządzeniu filtracyjnym połączyć wysoką wydajność rzędu 120.000 m³/h oraz bardzo cichą pracę – tak, aby w żadnym wypadku nie przekroczyć poziomu hałasu 35 dB – dodaje.

W ten sposób w firmie Pelipal zaczął pracę system odciągowy MultiStar, z powierzchnią filtracyjną wynoszącą 1244 m². Wymagana całkowita ilość powietrza odciągowego 120.000 m³/h zagwarantowana jest dzięki sześciu sterowanym falownikiem, energooszczędnym wentylatorom 37 kW, zlokalizowanym w górnej komorze wentylatorów. Zintegrowany moduł odzysku ciepła z systemem monitorowania odzysku pyłu resztkowego generuje dodatkowe korzyści ekonomiczne, ponieważ zostaje zachowana cenna energia cieplna z zanieczyszczonego powietrza, odprowadzanego z odpylanych maszyn.

Zimą oczyszczone, przefiltrowane powietrze wraca do hali produkcyjnej, a jego resztkowa zawartość pyłu wynosi <0,1 mg / m³. Za odbiór z filtra pyłu i wiórów odpowiadają śluzy celkowe. Wytrącone w procesie odpylania odpady są następnie transportowane pneumatycznie do silosu za pomocą 35-metrowej linii ze zintegrowanym wentylatorem transportowym. W silosie działa izolowany akustycznie separator końcowy z ognioodporną, bezpieczną śluzą celkową. Pracujące w tle sterowanie PLC zapewnia ekonomiczną i bezpieczną obsługę urządzenia filtrującego.

 

Najciszej jak to możliwe

Redukcja hałasu generowanego przez cały system odpylania była jednym z najważniejszych zagadnień, które pojawiało się na każdym etapie realizacji inwestycji, począwszy od planowania, poprzez wykonywanie konstrukcji, na finalnym montażu kończąc. Aby system mógł pracować ciszej, zastosowano rury o większym przekroju, które wyposażono w izolację akustyczną. Duży nacisk konstruktorzy położyli też na to, aby zastosować jak najdłuższe proste odcinki rur. Dodatkowym rozwiązaniem poprawiającym parametry izolacyjności akustycznej jest specjalny tłumik, który redukuje odgłos wypływającego powietrza. Licząca 160 mm grubości izolacja ogranicza powstawanie rezonansu akustycznego w obudowie filtra. Inne podzespoły, które generują hałas, takie jak śluzy celkowe lub wentylator transportowy, zostały zamknięte w specjalnych, izolowanych akustycznie obudowach.

W punktach testowych w dzielnicy mieszkalnej znajdującej się w pobliżu zakładu produkcyjnego Pelipal, filtr MultiStar osiągnął wartości poniżej 35 dB. A stojąc obok systemu filtrów trzeba się naprawdę skoncentrować i wstrzymać oddech, aby usłyszeć odgłosy pracy systemu.

Fot. Höcker Polytechnik