srm_Vernici katalog2-01

Farby kredowe – czym są i kiedy je stosować

To preparaty raczej dla hobbystów niż profesjonalistów, ale kiedy chce się uzyskać styl rustykalny, vintage czy shabby chic, to nie ma nic właściwszego niż właśnie farby kredowe.

Są to farby, których struktura przypomina nieco dawne farby wapienne. Pozostawiają grubą warstwę i ewidentną strukturę pędzla. Zaletą tych farb jest bardzo dobra przyczepność zarówno do podłoża z drewna, PVC, okleiny, metalu, gipsu, tkaniny, jak i innych materiałów drewnopodobnych.

Co mówią blogerzy na temat farby kredowej firmy Vernici?

Farba kredowa Vernici biała
„Ma przyjemną, nierozwarstwiającą się konsystencję, jest raczej rzadka i co ciekawe, pachnie :). Ten ostatni fakt trochę mnie zaskoczył, właściwie akurat mi żadne śmierdzące preparaty niestraszne, ale jeśli ktoś lubi dodatkowe wrażenia, to zapach jest :)”.

Test na powlekanej płycie MDF
„Do testowania preparatów wybrałam na początek ramkę z powlekanej płyty MDF, jest śliska, niechłonna, trudna. Złośliwie nawet jej nie przeszlifowałam :). Na dodatek pokryta jest krzykliwym wzorkiem, na schowanie którego konieczne były trzy warstwy farby. Myślę jednak, że gdyby nie moje przyzwyczajenie do akryli, które każe mi stosować cieniutkie warstwy farby, nadruk na ramce schowałby się pod dwiema :).
Efekt jest bardzo przyjemny, matowy i charakterystycznie szorstki.
Do dalszych testów farby zabarwiłam ją odrobiną farby akrylowej. Vernici doskonale zniosła ten zabieg, nie rozwarstwiła się, przyjęła kolor.
Na ramce zrobiłam szybki wzorek z pasty strukturalnej i pomalowałam wszystko jeszcze dwa razy różnymi odcieniami farby, a gdy tylko wyschły, przetarłam papierem ściernym. Farba ładnie poddała się temu zabiegowi, zależnie od nacisku odsłaniając spodnie warstwy i kolory”.

Pora na wosk 🙂
„Wosk Vernici ma zaskakującą konsystencję – jak delikatny krem czy mus. I oczywiście pachnie :).
Zwykle nanoszę woski szmatką, ale właśnie ze względu na konsystencję ten nałożyłam pędzlem – sympatyczna praca :). Pozostawił na ramce miłą, satynową powłokę”.

Malowanie surowego drewna
„Oczywiście zupełnie inaczej farba zachowuje się na surowym drewnie – użyłam jej do zagruntowania i pomalowania jednej ze skrzynek i efekt był piękny od pierwszego pociągnięcia pędzla :). Właściwie wystarczyłaby jedna warstwa farby.”

Próba na powierzchni szkliwionej
„Moim zdaniem najtrudniejsza. Preparat Vernici mile mnie tu zaskoczył. Sówka z ceramiki w jaskrawej zieleni po pierwszej warstwie wyglądała na pomazaną, ale już druga zrobiła z niej elegantkę :). Na drugi dzień poskrobałam powierzchnię paznokciem i nie było mowy, żeby farba na to zareagowała. Jasne, że przy użyciu metalowego narzędzia lub gruboziarnistego papieru ściernego ustąpiłaby, ale jak na niewoskowaną powierzchnię na śliskim podkładzie zdała test przyczepności śpiewająco”.

Wnioski z powyższych zabaw
„Farba kredowa Vernici sprawdzi się do malowania trudnych, śliskich powierzchni, łatwo się rozprowadza, ma dobrą przyczepność i tworzy dość mocną, nieodpryskującą powłokę.
Wosk dodatkowo zabezpiecza warstwę farby, pozostawia satynową powłokę. Co do jej trwałości nie mogę się wypowiadać, trzeba czasu :). Wosk występuje tylko w wersji bezbarwnej.
Z oboma preparatami pracuje się przyjemnie, efekty ich działania są przewidywalne i zadowalające”.

źródło: http://zebybylokolorowo.blogspot.com/2017/02/przyjrzyjmy-sie-preparatom-vernici_17.html

error: Content is protected !!