Czyste miejsce pracy, czyli odpylanie w małych i dużych zakładach

Jakie są skutki rozwoju technologicznego i automatyzacji w przemyśle meblarskim? Z pewnością dzięki temu, że maszyny są szybsze i lepsze, możliwe jest osiąganie niespotykanych dotąd wydajności. Z drugiej strony te same, wysoce efektywne urządzenia powodują też, że podczas obróbki powstaje więcej pyłu i kurzu niż na wolniejszych i starszych obrabiarkach, co dotyczy zwłaszcza wielkich zakładów produkcyjnych. Z innymi problemami muszą zmierzyć się mniejsze i średnie zakłady, w których odpylanie wcale nie jest mniej ważne, bo zapewnia czyste, zdrowe i bezpieczne środowisko pracy. Urządzenia odpylające dla zakładów różnej wielkości oferuje firma Höcker Polytechnik, która zaprezentuje swoją ofertę podczas targów DREMA.

 

 

Odpylanie dla dużych zakładów

Filtry Multi-Star to typoszereg produktów, które są projektowane specjalnie pod potrzeby zakładów drzewnych i producentów mebli posiadających rozbudowane parki maszynowe i kompletne linie produkcyjne. To właśnie tam są szczególnie doceniane za skuteczność i niskie zużycie energii, a dzięki temu, że odpylony materiał w przeważającej mierze odprowadzany jest automatycznie, można zwiększyć także wydajność pracowników, eliminując ich ręczną pracę. Na całym świecie pracuje już ponad 1500 filtrów z tego typoszeregu.

– System odciągowy Multi-Star może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz hali produkcyjnej, przy czym druga opcja jest zdecydowanie preferowana z uwagi na oszczędność przestrzeni roboczej. Budowa filtrów jest każdorazowo opracowywana w zależności od potrzeb, dostępnego miejsca i zaplanowanego wariantu odbioru z filtra wytrąconego w nim odpadu – wyjaśnia szef biura techniczno-handlowego firmy Höcker Polytechnik, Władysław Kisielewicz.

Najwyższe konstrukcje odciągowe potrzebują bardzo niewielkiej powierzchni podstawy, wynoszącej minimum 5 m². Budowa filtrów opiera się na zoptymalizowanej siatce modułowej, która daje niemal nieograniczoną liczbę wariantów. Długie konstrukcje, które przylegają do hali produkcyjnej, są w stanie odpylić 600000 m³ na godzinę, wykorzystując filtry o powierzchni większej niż 3000 m². Do wyboru są różne sposoby opróżniania z filtra wytrąconego w nim odpadu, np. wygarniacz w postaci ruchomej podłogi, wygarniacz łańcuchowy, wygarniacz obrotowy z ramionami, ślimak transportowy, następnie śluzy celkowe wysypują materiał np. bezpośrednio do kontenerów lub podają porcje materiału do systemu transportującego do silosu.

Filtry Multi-Star mogą być stosowane zarówno w podciśnieniowym, jak i nadciśnieniowym układzie instalacji odciągowej, a sercem systemu są specjalnie zaprojektowane wentylatory, które pozwalają ograniczyć do minimum zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Sprzyja temu między innymi takie zaprojektowanie urządzeń, które pozwala na dopasowanie wydajności systemu odciągowego do liczby pracujących w danej chwili maszyn.

Do wyboru są różne sposoby regeneracji rękawów filtracyjnych: wstrząsowe, z przepłukiwaniem powietrzem rewersyjnym, przedmuchiwane impulsami sprężonego powietrza.

Firma Höcker Polytechnik oferuje ponadto kilka różnych rozwiązań w zakresie odbioru z filtra wytrąconego w nim odpadu. Mogą to być na przykład zamontowane od spodu filtra śluzy celkowe. Filtry Multistar o budowie w formie bloków o kwadratowej podstawie mają z kolei w dolnej części zbiornik buforowy, z którego materiał wygarniany jest za pomocą obrotowego wygarniaka jedno- lub dwuramiennego. Inną możliwością jest hydrauliczna, ruchoma podłoga, skąd materiał może być transportowany do dalszego przetworzenia (np. do zbrykietowania) lub przenośniki ślimakowe o średnicy 500 mm i długości od 10 m.

 

Odpylanie dla średnich i małych zakładów

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości lub nie opłaca się instalowanie stacjonarnych, dużych urządzeń filtrujących, sprawdzą się mobilne centrale odpylające Vacumobil. Dedykowane są one dla małych i średnich zakładów obróbki drewna poszukujących wydajnych odpylaczy, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Firma Höcker Polytechnik bardzo szybko zareagowała na wprowadzenie nowej normy europejskiej EN 16770:2014, która zwiększyła wydajności powietrza dla mobilnego lub stacjonarnego odpylacza znajdującego się w obszarze pracy wewnątrz pomieszczenia do 8000 m³/h. Odpowiedzią niemieckiego przedsiębiorstwa na zmianę przepisów jest nowa generacja szczególnie wydajnych i kompaktowych urządzeń odpylających Vacumobil 350, których wydajność w porównaniu do spełniającego dotychczasowe normy odpylaczy Vacumobil 300 jest o 46 % wyższa.

Optymalne podciśnienie odpylacza zapewnia napęd 11 kW, mieszący się w klasie efektywności energetycznej IE3.

– Przy wydajności urządzenia ca. 8000 m³/h wytwarzane jest podciśnienie ok. 2500 Pa, co gwarantuję wysoką wydajność, pozwalającą na odpylanie dodatkowych maszyn obróbczych, np. popularnych, ale bardzo wymagających obrabiarek CNC – mówi Władysław Kisielewicz.

Zamontowane w odpylaczach filtry o powierzchni 35 m² oczyszczane są z wykorzystaniem różnych technik, na przykład mechanicznie-wstrząsowo lub za pomocą przedmuchów sprężonym powietrzem, z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa i norm (mniej niż 0,1 mg/m³ resztkowej zawartości pyłów). Przefiltrowany pył ,wióry czy strużyny z odpylacza Vacumobil 350 mogą być opróżniane na trzy różne sposoby, w zależności od wybranego przez klienta wariantu. Standardowym rozwiązaniem jest gromadzenie odpadu w czterech pojemnikach.

– Jednak w przypadku trudniejszych w odpylaniu materiałów alternatywą jest zastosowanie śluz celkowych, które na bieżąco wysypują materiał z urządzenia do specjalnego kontenera zsypowego/silosu bądź do rynny ssącej układu transportowego. Innym sposobem jest gromadzenie materiału w zbiorniku zintegrowanej brykieciarki, gdzie odpad jest na bieżąco brykietowany – komentuje Władysław Kisielewicz.

Urządzenia Vacumobil 350 standardowo produkowane są z układem odzysku ciepła, co umożliwia system powietrza obiegowego. Wygodę obsługi zapewnia zintegrowana szafa sterująca SPS. Producent położył też nacisk na bezpieczeństwo, wyposażając odpylacze we wszelkie możliwe zabezpieczenia (np. zintegrowana automatyczna proszkowa instalacja gaśnicza czy klapa zwrotna).

 

Z odpylacza do brykieciarki

Świetnym pomysłem na to, aby wykorzystać powstający podczas obróbki drewna odpad jest zainstalowanie brykieciarki z serii BrikStar C, którą można zabudować bezpośrednio pod urządzeniem odpylającym. W małych zakładach rzemieślniczych oraz w przedsiębiorstwach przemysłowych, które wytwarzają niewielką ilość materiału do zbrykietowania, najlepszym rozwiązaniem będzie model BrikStar C3.

– Zakładom, które dysponują z kolei większą ilością materiału do zbrykietowania oferujemy modele C4, C5, C7 oraz C11. Otrzymywane brykiety o średnicy 65 mm nadają się optymalnie do transportu i składowania – mówi Władysław Kisielewicz.

Brykieciarki BrikStar zabudowane są jako kompaktowa konstrukcja łącznie z hydrauliką na jednej wspólnej ramie podstawy. Dzięki stabilnemu mocowaniu przewodu transportowego istnieje możliwość podłączenia długiej trasy transportowej. Ponadto elektroniczne sterowanie pracą hydraulicznych szczęk zaciskowych prasy minimalizuje koszty eksploatacyjne i zapewnia stałą jakość brykietów. Małe zużycie energii zapewnia z kolei przemyślana pod kątem optymalizacji hydraulika oraz funkcja Auto-Start. Cylinder główny prasy pozwala na uzyskanie znakomitej jakości brykietów nawet w przypadku słabo prasowalnych materiałów. Opcjonalnie można doposażyć brykieciarki BrikStar C w układ umożliwiający brykietowanie w zadowalający sposób pyłu z MDF-u.

Agregat hydrauliczny brykieciarek został osadzony na amortyzatorach, co wytłumia pracę maszyny. Ścierające się elementy, dzięki poddaniu ich najwyższej jakości obróbce, mają bardzo długą żywotność.

Na życzenie klienta do brykieciarek z typoszeregu BrikStar dostępny jest szeroki asortyment wyposażenia opcjonalnego. W przypadku pracy ciągłej doskonale sprawdzi się na przykład zewnętrzna chłodnica oleju, która w modelach C7 i C11 jest zamontowana standardowo. Dostępne są też takie rozwiązania, jak dodatkowy obrotowy łopatkowy czujnik napełnienia (np. jako czujnik maksymalnego poziomu materiału), wyjście brykietów z lewej strony brykieciarki (standardowo znajduje się z prawej) czy nagrzewnica oleju, gdy agregat hydrauliczny jest ustawiony na zewnątrz.

– Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy na targach DREMA, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą w hali 5 na stoisku nr 13 – podsumowuje Władysław Kisielewicz.

Fot. Höcker Polytechnik

 

 

 .

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług