Trudna sytuacja w branży i nowe wyzwania

Szacuje się, że obecnie w firmach meblarskich znajduje zatrudnienie około 200 tysięcy osób. Kolejne 200 tysięcy pracuje w przedsiębiorstwach powiązanych z tą branżą. W wyniku dotychczasowych sankcji, związanych z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę, polskie firmy działające w branży meblarskiej nie mogą importować atrakcyjnych cenowo materiałów drewnopochodnych – płyt, sklejek itp. z Rosji i Białorusi. Fakt ten bezpośrednio przełożył się na wzrost cen gotowych mebli oferowanych przez rodzimych producentów.

 

Paradoksalnie sankcje nie obejmują importu gotowych mebli z tych krajów. Tracą na tym polscy i unijni producenci, a zyskują firmy z Rosji i Białorusi. To jednak tylko jeden z problemów, jakim musi sprostać branża meblowa. Tragiczna sytuacja na terenie Ukrainy, ograniczona do minimum wymiana handlowa, odpływ ukraińskich pracowników zatrudnionych w polskich firmach to kolejne „cegiełki” składające się na aktualny obraz branży.

Problemy z komponentami drewnopochodnymi to nie wszystko, również firmy produkujące materiały wykończeniowe z tworzyw sztucznych nie mają łatwego zadania. Od początku pandemii ceny PVC i ABS sukcesywnie biją rekordy. Po wybuchu wojny na Ukrainie sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana. El-Mech-Plast (EMP) znaczącą część swojej produkcji przeznaczał na eksport do krajów Europy Wschodniej i Rosji. Z oczywistych względów drastyczny spadek sprzedaży na te kierunki sprawił, że koniecznym stało się wyszukanie nowych odbiorców. Tym razem jednak z nastawieniem na państwa Europy Zachodniej. Dzięki ugruntowanej pozycji, nie tylko na rynkach wschodnich, w krótkim czasie firma rozpoczęła działania mające na celu pozyskanie nowych klientów.

Obiecująca Hiszpania

Pomocnym w tym względzie okazał się portugalski przedstawiciel firmy El-Mech-Plast. Podczas targów Maderalia w Walencji, dzięki jego znajomości lokalnej branży, przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z hiszpańskimi producentami mebli. Stoisko El-Mech-Plastu cieszyło się popularnością. Nowe rynki – nowe wyzwania! Pokaźna kolekcja dekorów obrzeży meblowych i elastyczność w tworzeniu nowych, dopasowanych do wymogów klientów wzorów zdecydowanie ułatwiły firmie poruszanie się po „nowym terenie”.

Warto wspomnieć, że w przedziale grubości obrzeży od 0,45 do 1,8 mm El-Mech-Plast oferuje w zasadzie dowolną szerokość, ciekawe struktury oraz 3 rodzaje lakierów zabezpieczających. Na życzenie klienta obrzeża, głównie te w połysku (HG), opatrzone są dodatkową folią ochronną. Ofertę obrzeży uzupełnia szereg innych profili z przeznaczeniem do wielu typów mebli. Znajdziemy tu między innymi 3 rodzaje listwy przyblatowej. W tym również ten z aluminiowym wkładem, od lat doskonale sprawdzających się w kuchniach jej klientów.

Wszystkie produkty, ostatnio uzupełnione również o „Edge tape cleaner” – środek czyszczący zabrudzenia powstałe podczas prac stolarskich, można było zobaczyć na stoisku El-Mech-Plast podczas targów Drema 2022 w Poznaniu.

https://www.elmechplast.com/

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług

pojemniki do przypraw