Sposób na redukcję kosztów energii

Panelowy wymiennik ciepła Schuko


Recykling odgrywa we współczesnej gospodarce ważną i decydującą rolę. Proces ten jest korzystny nie tylko dla środowiska, również stolarz nie musi sięgać głęboko do kieszeni. Firma Schuko z myślą o kliencie i otaczającym go środowisku wprowadziła w tym obszarze nowe rozwiązania produktowe na rynek europejski i światowy.

Firma Schuko to jeden z wiodących producentów urządzeń w zakresie odpylania i odciągu pyłów oraz odciągu mgiełki lakierniczej. Spośród szerokiej gamy produktów, które opuszczają taśmy produkcyjne w 7 niemieckich i 1 polskim zakładzie Schuko, wyróżnić należy ściany lakiernicze wraz z centralą nawiewno-wywiewną. Stanowią one główne wyposażenie każdej lakierni, jednakże wyposażenie ich dodatkowo w panelowy wymiennik ciepła pozwala cieszyć się niskimi kosztami zużycia energii.

Zasada działania
W standardowych rozwiązaniach powietrze, poddane wcześniejszemu oczyszczeniu, odprowadzane jest na zewnątrz. Jego całkowite odprowadzenie na zewnątrz jest swoistego rodzaju bezpowrotną stratą. Firma Schuko znalazła jednak sposób, aby się temu przeciwstawić. Zaprojektowany przez nią panelowy wymiennik ciepła pozwala na ponowne wykorzystanie ciepła z odprowadzanego powietrza z pomieszczenia lakierniczego.

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Ciepłe powietrze odprowadzane z pomieszczenia lakierniczego zostaje doprowadzone zamkniętym systemem kanałów do panelowego wymiennika ciepła. Powietrze to, uderzając w aluminiowe lamele, oddaje ciepło, te natomiast dokonują jego czasowego magazynowania. Jednocześnie zimne powietrze zaciągane przez centralę nawiewną uderza w inną część tych lameli, które to oddają ciepło z powrotem, ogrzewając wtłaczane powietrze do wnętrza hali. Wbudowany w centrali nawiewnej grzejnik drabinkowy otrzymuje „podgrzane” powietrze, przez co proces grzewczy powietrza jest skrócony.

Zalety
Panelowy wymiennik ciepła posiada wiele zalet. Z pewnością zaliczyć należy do nich dwie podstawowe: zmniejszanie kosztów grzewczych poprzez „podgrzanie” świeżego powietrza oraz w zależności od warunków klimatycznych 2-3-letni czas amortyzacji urządzenia. Współczynnik skuteczności panelowego wymiennika ciepła oscyluje przy 45-65%. Dla porównania zapotrzebowanie na energię cieplną w lakierni bez panelowego wymiennika ciepła sięga około 229 kW, z wymiennikiem natomiast około 129 kW. Wszystko jednak zależne jest od temperatury zewnętrznej, która jest wyznacznikiem do określenia ilości ciepła (moc grzewcza), które należy dostarczyć. Zużycie energii będzie jednak zawsze dużo niższe przy wykorzystaniu tego rozwiązania.

Zastosowanie tego urządzenia w lakierniach jest opłacalne, co potwierdziło wielu zadowolonych klientów posiadających w swojej lakierni panelowy wymiennik ciepła jako ważny element centrali nawiewno-wywiewnej.

Robert Rogaczewski

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług