Pasty polerskie Astra

Rzadko kiedy zdarza się, żeby producent przemysłowych lakierów do drewna zajmował się również produkcją past polerskich. W sumie nie można sobie wyobrazić bardziej komfortowej sytuacji, bo kto wie więcej o naturze mieszanek żywic niż ich producent?

Z tego założenia wyszła firma Astravernici s.r.l., która od wielu lat jest dostawcą i partnerem w zakresie past i mleczek polerskich. Dzięki szerokiej gamie produktów ścierno-nabłyszczających, materiałów towarzyszących i dużemu doświadczeniu powstał system, który umożliwia dobranie cyklu polerowania w najbardziej efektywnym wariancie. W ofercie Astravernici s.r.l. można znaleźć następujące produkty:

  •     pasty ścierno-nabłyszczające w formie stałej,
  •     pasty ścierno-nabłyszczające w formie wosku,
  •     mleczka nabłyszczające,
  •     mleczka czyszczące,
  •     rozcieńczalniki do past,
  •     substancje zwilżające wały polerskie.

W pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę na podstawowe czynniki mające bezpośredni wpływ na proces polerowania.

Stopień utwardzenia powłoki lakierniczej

Twardość powłoki ma fundamentalne znaczenie w procesie polerowania. Powłoka zbyt szybko poddawana polerowaniu jest nadal delikatna i wtórnie uplastycznia się wskutek wytwarzanego ciepła podczas polerowania elementu. W wyniku tego powstają różnego typu jej zniekształcenia, które w rezultacie obniżają stopień połysku. Moment, w którym powłoka lakierowa jest gotowa do polerowania, określa się organoleptycznie i jest różny dla danej żywicy, a nawet, w przypadku żywic barwionych, zależy od jej barwy.

Zastosowany system szlifowania

Jest jedna podstawowa zasada: im drobniejsze ziarno ścierne ma użyty papier, tym lepsze będą efekty nabłyszczenia przy użyciu past polerskich. Powierzchnie pokryte żywicą poliestrową parafinowaną szlifuje się najpierw papierem ściernym o ziarnie P320, a kończy papierem ściernym o ziarnie P600-P800. Powierzchnie pokryte żywicą poliuretanową szlifuje się najpierw papierem o ziarnie P600, a kończy papierem o drobnym ziarnie P1200-P1500. Zaleca się jednocześnie wykonywać szlifowanie daną gradacją papieru ruchami prostopadłymi w stosunku do szlifowania poprzednim papierem, o większej gradacji. W przypadku polerek automatycznych zaleca się wykonać ostatnie szlifowanie prostopadle do przesuwu wału polerskiego w celu usunięcia ewentualnych śladów szlifowania.

Nacisk wału polerskiego lub elementu polerującego

Ciepło, jakie wydziela się podczas tarcia wału polerskiego o element polerowany, musi być stale kontrolowane. Ważne jest, by nie przekroczyć 40oC. Powyżej tej temperatury żywica ulega wtórnemu uplastycznieniu i może dojść do jej odparzenia się od elementu. W najlepszym przypadku efekt polerowania nie będzie zadowalający.

Zachowanie czystości wałów polerskich

Pracujące wały nie powinny nigdy pracować suche. Pasta polerska może zbrylać się na nich i, odrywając się małymi cząstkami, rysować polerowaną powierzchnię. Wały polerskie wykonane z miękkiego filcu i flaneli to najczęstsze przyrządy polerskie. Zaleca się, od czasu do czasu, wyczyszczenie ich z nadmiaru zaschłej pasty, przykładając do ich powierzchni będącej w ruchu kawałek taśmy papieru ściernego.

Aby zminimalizować przesychanie pasty na wale, jak również utrzymać go wilgotnym podczas przestoju np. w weekend, zalecamy dodatek nasączający o symbolu Additivo W/CC.

Wybór medium do polerowania ręcznego

W handlu dostępne są różnego rodzaju i o różnej twardości gąbki poliuretanowe i futra wykonane z wełny owczej. Z uwagi na agresywne działanie ścierne futra baraniego zalecane jest ono jedynie do wstępnej fazy polerowania z użyciem past o dużym i średnim ziarnie. Gąbki zalecane są do polerowania z użyciem past o drobnym ziarnie i mleczek polerskich, gąbki miękkie do powłok o barwach ciemnych i nasyconych.

Mając powyższe na uwadze, łatwo zorientować się, że dobór procesu polerowania nie jest taki łatwy. Dochodzą do tego czynniki ekonomiczne, techniczne, czasowe, a nawet ludzkie. Aby temu zaradzić, w naszej ofercie znajduje się kilka rodzajów past uzupełniających się wzajemnie.

W tabelach znajdą Państwo przekrój produktów, które mogą i powinny być stosowane jako system past. Łączenie działania past woskowych z pastami w formie stałej jest jak najbardziej uzasadnione, jeśli mamy do dyspozycji półautomatyczną polerkę i oddzielną półautomatyczną nabłyszczarkę. W celu uzyskania oczekiwanego efektu przeważnie wystarczają 2-3 produkty. Jeśli uzyskany efekt polerowania nie jest zadowalający, należy bliżej poznać możliwości ścierne past i rozdzielić jedną z faz procesu polerowania na 2-3 etapy.

Powyższe pasty w formie stałej przygotowane są do stosowania w urządzeniach półautomatycznych lub automatycznych do polerowania elementów meblowych, ale też, co rynek stolarzy mniej interesuje, do polerowania elementów stalowych. Ich kształt jest standaryzowany, co pozwala na umieszczenie ich w zasobniku urządzenia, który w prosty sposób będzie dozować pastę na wał polerski. Ten typ past upodobały sobie szczególnie zakłady polerujące żywice poliestrowe parafinowane. Jest to produkt wygodny, stosowany również do polerek ręcznych.

W niektórych przypadkach użycie samych past polerskich wystarcza dla uzyskania oczekiwanego efektu. Jednak przy wymagających barwach zastosowanie mleczka polerskiego jest nieodzowne. Jeśli mają Państwo już pewne doświadczenie w tej dziedzinie, to z pewnością zauważycie różnicę. Jego funkcja ogranicza się do usuwania bardzo drobnych rys z powierzchni powłoki lakierowej (np. tych, które powstają po przesunięciu kartki papieru). Obecność takich rys lub tak zwanych hologramów bardzo obniża jakość połysku. Inne mleczko polerskie, Polish 9405, przygotowane jest do usuwania resztek past i odtłuszczania powłoki lakierowej po zakończonym procesie polerowania.

Podsumowując ten krótki opis cyklu polerowania, poruszający tylko podstawowe zagadnienia, można dojść do jednego wniosku. Jest to kolejna, bardzo złożona operacja, która swoim skomplikowaniem nie odbiega od procesu nakładania lakieru. Wielość czynników i szeroka gama produktów lakierowych dostępnych na rynku wcale nie ułatwia sprawy. Dlatego zachęcam do bliższego poznania zagadnienia po to, by mieć czas na sprawdzenie past polerskich podczas pracy. To pozwoli na skompletowanie zestawu odpowiedniego do swoich potrzeb i wzięcie pod uwagę rozbudowy parku maszynowego o nowe urządzenia przeznaczone do polerowania.

Piotr Kłys
Magari s.c.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług