Kursy operatorów maszyn leśnych

Udział nowoczesnego sprzętu w polskiej branży leśnej rośnie. Wysoko zaawansowane harwestery czy forwardery wymagają dobrze przeszkolonej kadry operatorów. Jednym z najlepszych elementów szkolenia i doszkalania operatorów maszyn leśnych jest skorzystanie z symulatora, który nie tylko uczy, ale pozwala również określić, w jakim stopniu dany kandydat nadaje się do tej pracy. Prezentujemy rozmowę z Jackiem Rutkowskim, koordynatorem szkoleń firmy Forest Consulting Center, będąca Leśnym Centrum Kształcenia Ustawicznego, która posiada najnowocześniejszy symulator harwestera i forwardera marki John Deere.

Maszyny w Przemyśle Drzewnym: Na co ukierunkowane są szkolenia operatorów harwestera?

Jacek Rutkowski: Są one ukierunkowane na kilka aspektów profesji operatora harwestera. Oprócz oczywistego przygotowania kandydata do pracy w zawodzie staramy się na szkoleniach przekazywać solidną wiedzę o budowie i działaniu maszyny. Kładziemy również nacisk na nauce umiejętności praktycznych, związanych z odpowiednią techniką pracy i jej planowaniem, z wykorzystaniem oprogramowania zainstalowanego w harwesterze.

MwPD: Jednym z najważniejszych elementów szkolenia jest symulator marki John Deere. Proszę o kilka słów na temat tego urządzenia.

J. R.: Obecnie posiadamy najnowocześniejszy i jedyny w Polsce tak zaawansowany sprzęt, który sprowadziliśmy ze Skandynawii. Jest to symulator komputerowy specjalistycznych, wielozadaniowych maszyn leśnych typu harwester i forwarder. Nasz symulator wyposażono w oprogramowanie, które zainstalowane jest w najnowszych harwesterach John Deere. Jego podstawową zaletą jest to, że posiada specjalistyczne oprogramowanie do nauki. Mowa tu o pakiecie szkoleniowym TimerSkills

MwPD:Jakie funkcje posiada symulator?

J. R.: Sam symulator służy m.in. do manualnego opanowania układu sterowania harwestera, naprowadzania jego głowicy na drzewo i uruchamiania wszystkich jej funkcji, tj. ścinka, obalanie, okrzesywanie i wyżynka sortymentów. Operator przebieg pracy obserwuje na ekranie wideo projektora lub telewizora plazmowego. Nasz symulator jest powszechnie stosowany w systemie szkolenia i doszkalania operatorów.

MwPD: Z jakich etapów składa się szkolenie operatora harwestera?

J. R.: Szkolenie na operatora harwestera prowadzone jest w kilku etapach. Uczestnicy zaczynają od części teoretycznej wraz z zajęciami przy komputerze z obsługi systemu komputerowego TimberMatic oraz tworzenia i edycji tablic rozkroju w programie SilvA. Dopiero w drugiej kolejności mogą rozpocząć ćwiczenia na symulatorze. Następnie odbywają się zajęcia warsztatowe dotyczące zasad obsługi i konserwacji harwestera – są to ćwiczenia w grupie w formie pokazu i praktycznego wykonywania prac konserwacyjnych. Równolegle odbywają się zajęcia terenowe, czyli indywidualna praca w lesie harwesterem pod okiem instruktora na specjalnie przygotowanych powierzchniach treningowych (15 godzin indywidualnych zajęć). Całość wieńczy egzamin przed komisja Urzędu Dozoru Technicznego, po którym uczestnicy otrzymują uprawnienia wymagane w zawodzie.

MwPD: W jaki sposób weryfikuje się postępy kandydatów i skąd wiemy, że dana osoba ma predyspozycje do tej pracy?

J. R.: Każdy z kursantów ma założone swoje indywidualne konto w oprogramowaniu szkoleniowym, do którego przypisany jest pakiet zadań. Na zakończenie całego kursu każdy z uczestników musi pozytywnie zaliczyć jedno z wybranych ćwiczeń. Nie należą one do łatwych. Program monitoruje ergonomiczność pracy operatora, zapamiętując m.in. umiejętność jednoczesnego obsługiwania joysticków i przycisków, ile zbędnych ruchów żurawia się wykonuje, czy głowica maszyny nie zostaje uszkodzona, czy stosy są odpowiednie układane, czy parametry maszyny zostały w odpowiedni sposób zakodowane.
Równie ciekawe doświadczenia dają kursantom tzw. kursy doszkalające. Są one na tyle efektywne, że operator pracujący na maszynie kilka lat jest w stanie pozbyć się złych nawyków i dzięki programowi szkoleniowemu wychwycić swoje błędy i je wyeliminować. Program TimerSkills w sposób miarodajny pokazuje „słabe strony” pracy nawet doświadczonego operatora. Po zakończeniu ćwiczenia można wydrukować szczegółowy raport z wynikami.

MwPD: Do kogo firma Forest Consulting Center kieruje swoją ofertę szkoleń?

J. R.: Nasze szkolenia kierujemy przede wszystkim do właścicieli i pracowników przedsiębiorstw leśnych. To oni kupują harwestery, więc zależy im na solidnym przeszkoleniu swojej kadry. Oczywiście na nasze szkolenia zgłaszają się indywidualne osoby, które szukają pomysłu na siebie i po ukończonym kursie zakładają swoją firmę, kupują maszynę lub wyjeżdżają za granicę. Kandydaci przychodzący na szkolenie muszą mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy kat. B. Obecnie w naszej ofercie mamy trzy szkolenia z wykorzystaniem symulatora. Realizujemy je systematycznie, średnio raz na dwa miesiące, ale także częściej w momencie szybszego zebrania grupy. Są to szkolenia na operatora harwestera lub forwardera i kurs doszkalający operatorów harwesterów.

MwPD: Czy kursanci mogą skorzystać z funduszy unijnych lub innych programów, które pozwolą uzyskać dofinansowania na tego typu szkolenia?

Jacek Rutkowski: Obecnie nasza firma realizuje na terenie woj. kujawsko-pomorskiego projekt europejski z POKL pt. „Aktualne kompetencje szansą dla regionalnego sektora usług leśnych”. Pozwala on właścicielom i pracownikom firm leśnych na szkolenie, które jest w 80% dofinansowane z funduszy unijnych. Niestety, projekt dobiega końca i aktualne prowadzimy nabór na ostatni już kurs dla przyszłych operatorów. Koszt szkolenia po dofinansowaniu unijnym wynosi 3550 zł netto za osobę.
Natomiast mamy jeszcze przed sobą także dofinasowanie na dwa szkolenia operatorów harwestera już pracujących. Czterodniowy kurs doszkalający kosztuje zaledwie 670 zł netto. Planujemy w najbliższym czasie co najmniej dwie edycje takiego szkolenia, jedno już w czerwcu, drugie w połowie lipca.
Nasi kursanci ubiegają się także indywidualnie o dofinasowanie przez powiatowe urzędy pracy. Nasza firma jest jednostką kształcenia ustawicznego i jesteśmy przez wojewódzki urząd pracy wpisani do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Pozwala to naszym przyszłym kursantom posiadającym status osoby bezrobotnej o ubieganie się o dofinansowanie w swoim PUP. Pomagamy także załatwić formalności związane z otrzymaniem takiego dofinansowania. Urząd pracy kontaktuje się już bezpośrednio z nami. My dostarczamy wszelkie niezbędne dokumenty. W historii naszych kursów zdarzali się uczestnicy, którzy otrzymali nawet 100% dofinansowanie ze swojego urzędu pracy.

MwPD: Dziękuję za rozmowę.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług