Jubileusz 10-lecia patentu P-system od Leuco

W 2010 roku Leuco wprowadziło na rynek rewolucyjną modyfikację w geometrii narzędzi, polegającą na zmianie kąta osiowego ostrzy. Modyfikacja ta zapoczątkowała w przemyśle nowy rodzaj obróbki, zwany złuszczaniem. Dokładnie 10 lat temu firma Leuco opatentowała go pod nazwą P-system, inspirowaną angielskim słowem „pellen”, czyli złuszczać.

 

Lepsza jakość, dłuższa żywotność

Technologia P-system na tle innych narzędzi wyróżnia się kątem osiowym ostrzy, wynoszącym około 70°. Warto w tym miejscu przytoczyć przedział kąta osiowego 55-90⁰, w którym tylko Leuco może produkować narzędzia. Wprowadzenie takiej modyfikacji okazało się rewolucją na rynku narzędzi, umożliwiając obróbkę drewna i tworzyw drzewnych na najwyższym poziomie jakościowym. Motorem napędowym do wynalezienia przez Leuco tego systemu była potrzeba skonstruowania narzędzia, dzięki któremu uzyskana jakość obrobionej powierzchni i krawędzi materiału pozwoli na „bezspoinowe” nałożenie obrzeża metodą laserową (tzw. „zerowa fuga klejowa”).

Badania przeprowadzone jeszcze przed wprowadzeniem P-Systemu na rynek pokazały, że narzędzia te charakteryzują się nie tylko niebywałą jak do tej pory jakością obrabianych powierzchni elementów, ale dodatkowo stwierdzono wolniejsze tępienie się ostrzy. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać wydłużenie czasu pracy narzędzia nawet do 8 razy w stosunku do narzędzi z kątem osiowym wynoszącym około 30⁰.

 

Patent na innowacje

Nie można też zapomnieć o innych atutach opracowanego przez Leuco rozwiązania, oprócz najwyższej jakości wykonania i długiej żywotności narzędzia. Jego zaletą jest również wyeliminowanie konieczności stosowania na maszynach CNC frezu lewego w przypadku już nałożonego obrzeża grubszego niż 1 mm czy możliwość uniwersalnej obróbki pod kątem różnorodności obrabianych materiałów. Z kolei brak wyrwań na przekrojach poprzecznych drewna daje oszczędności w przypadku stosowania powłok lakierniczych.  Zaletami pracy z wykorzystaniem tego systemu jest też gładsza struktura bocznej obrobionej powierzchni płyty wiórowej, idealna obróbka materiałów wysokopołyskowych zabezpieczonych folią ochronną (w tym również lakierowanych), frezowanie sklejki w jakości finisz, dzięki czemu nie ma konieczności jej szlifowania w dalszym procesie produkcyjnym, brak wyrwań podczas frezowania elementów fornirowanych, włóknistych oraz korka. Należy również wspomnieć o łatwiejszym odprowadzeniu wióra w wyniku powstania drobniejszej i lżejszej frakcji.

P-system dla małych i dużych

Leuco znajduje coraz więcej zastosowań P-Systemu między innymi we frezowaniu wyrównującym elementów (fugowaniu) zarówno frezami nasadzanymi, jak i trzpieniowymi, rozcinanie, rowkowanie czy wręgowanie. Dzięki P-System można rozwiązać wiele problemów, poprawić jakość wykończenia elementów oraz generować bardzo duże oszczędności. Technologia ta dedykowana jest dla dużego przemysłu, a także dla małych rodzinnych zakładów stolarskich.

Fot. Leuco