WOLSEN – na miarę potrzeb rynku

Oferta firmy WOLSEN, kierowana do małych i średnich producentów z przemysłu drzewnego oraz do stolarstwa, obejmuje m.in. okleiniarki, frezarki do obrzeży, wiertarki, sklejarki do ramek, stelaże metalowe do łózek, a nawet maszyny do produkcji opakowań z kartonu. Regularne poszerzanie wachlarza proponowanych rozwiązań, będące odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku sprawia, że prężnie działające przedsiębiorstwo pozyskuje wciąż nowych klientów.

 

Polska firma WOLSEN na krajowym rynku wyróżnia bardzo ciekawą i rozbudowaną ofertą maszyn dla stolarstwa oraz małych i średnich producentów przemysłu drzewnego, oferując inne niż konkurencja rozwiązania. Jako rodzinna firma działa prężnie i z wielkim zaangażowaniem od 2017 roku, zdobywając kolejnych nowych klientów.

Trzy lata temu WOLSEN rozpoczął kontynuację produkcji maszyn, prowadzoną przez nieistniejącą już, choć bardzo znaną, jarocińską firmę Zotech. Przedsiębiorstwo to było renomowanym i bardzo cenionym polskim producentem maszyn, a urządzenia tej marki do dziś poszukiwane są przez klientów, choć firma z powodu różnych perturbacji zniknęła z rynku.

 

Polerka z automatycznym posuwem

Elastycznie reagując na potrzeby klientów, firma WOLSEN wprowadziła do swojej oferty stacjonarną polerkę z automatycznym posuwem PO9-WV Auto. Może ona pracować jako urządzenie stacjonarne lub być zamocowane w linii okleiniarki przelotowej, która nie posiada agregatu polerskiego. Maszyna posiada łańcuch transportowy z ogumowanymi płytkami oraz górną belkę z rolkami dociskowymi. Posuw polerki napędza przekładnia z zasilaniem poprzez przemiennik częstotliwości, co daje możliwość dostosowania prędkości napędu do prędkości posuwu maszyny, do której jest ona zamocowana.

Maksymalna wysokość polerowanego elementu wynosi 60 mm. Tarcze polerskie z silnikami są zamocowane na słupkach z możliwością regulacji wysokości oraz kąta nachylenia w odniesieniu do polerowanej krawędzi. Górny zespół polerski zamocowany jest do ruchomej belki górnej, co pozwala na automatyczną nastawę w przypadku zmiany grubości formatki. Sterowanie maszyny wykonywane jest na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki możliwości wyprowadzenia dodatkowych obwodów, polerką można sterować z panelu głównego np. okleinarki przelotowej. Urządzenie może być dodatkowo wyposażone w zestaw do natryskiwania płynami wspomagającymi pracę tarcz polerskich.

 

Okleiniarki krzywoliniowe – doklejanie obrzeża o szerokości nawet do 105 mm

Ciekawą propozycją z oferty WOLSEN są okleinarki krzywoliniowe do pracy na „wysokich obrzeżach”. Jedną z flagowych maszyn z tej gamy, cieszącą się dużym uznaniem klientów, jest okleiniarka OWP3BIS-WV. Urządzenie realizuje doklejanie obrzeży z PCV, ABS, z drewna oraz Unoflex o grubości od 0,3 do 3 mm. Standardowa szerokość obrzeża wynosi 52 mm. Jednak, co istotne, jako opcja możliwy jest zakup okleiniarki OWP3BIS-WV pozwalającej na doklejanie obrzeża o szerokości nawet do 105 mm.

To jedyna polska okleiniarka na rynku, pozwalająca na doklejanie obrzeży o tak znacznej szerokości. Obecnie wielu klientów decyduje się na zakup maszyny posiadającej szersze możliwości obróbcze. Dlatego ponad połowa sprzedawanych przez WOLSEN okleiniarek OWP3BIS-WV zapewnia możliwość doklejania obrzeża o szerokości do 105 mm. Takiej szerokości pracy poszukują przede wszystkim producenci mebli w okleinach naturalnych, gdzie proces technologiczny klejenia za pomocą prasy zastępuje okleiniarka, która tę operację wykonuje znacznie szybciej.

Okleiniarki OWP3BIS-WV posiadają duży stół roboczy wykonany ze stalowej, szlifowanej płyty o grubości 12 mm. Jest on odporny na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Na stole zamontowane są prowadnice na magnesach, co ułatwia szybkie ich ustawienie pod żądaną szerokość oklejanej formatki.

Podawanie oraz odcinanie obrzeża odbywa się półautomatycznie poprzez jeden, mechaniczny pedał nożny. Operator obsługujący maszynę skupia się wyłącznie na prowadzeniu formatki.

Dużą zaletą maszyny jest także blokada elektryczna posuwu, która zabezpiecza przed uruchomieniem posuwu przy zimnym lub niedostatecznie rozgrzanym kleju. Ponadto okleiniarka wyposażona została w dwie grzałki z termoregulatorami, dogrzewające niezależnie zbiornik oraz wałek klejowy.

 

OWP3BIS-WV Pneumat

Kontynuacją linii okleiniarek krzywoliniowych jest model OWP3BIS-WV Pneumat. Jest to okleiniarka wzbogacona o sterowanie elektro-pneumatyczne. Funkcja podawania okleiny w strefę roboczą oraz uruchomienie gilotyny odbywa się automatycznie podczas okleinowania elementów prostoliniowych lub za pomocą pedału nożnego (na przewodzie elektrycznym) podczas okleinowania elementów krzywoliniowych. Nowością jest dodatkowy układ elektryczny, który poprzez nastawę określonego czasu uruchamia automatycznie gilotynę. To rozwiązanie pozwala operatorowi na okleinowanie elementów krzywoliniowych bez wykonywania żadnej funkcji nogą. Wystarczy przyciśnięcie krańcówki (dla podania sygnału na sterowanie), aby obrzeże zostało wysunięte w przestrzeń roboczą, a jego odcięcie nastąpi automatycznie w nastawionym czasie. Bardzo często okleiniarki wyposażane są w płynną regulację obrotów RB, pneumatyczną regulację siły docisku rolki podawania obrzeża PR, układ dogrzewania krawędzi okleinowanej formatki i wewnętrznej strony obrzeża DG, jednorolkowy posuw górny DG lub zestaw dystansów na magnesach DM do oklejania elementów krzywoliniowych.

Ciekawym modelem w ofercie WOLSEN jest okleiniarka do profili wewnętrznych o symbolu PQX-OW. Pozwala ona na okleinowanie wewnętrznych krawędzi elementów o wielkości minimalnej 250 x 250 mm i promieniu zaokrąglenia narożnika R = min. 20 mm.

 

Wszystko dla stolarstwa

Ponadto w ofercie firmy WOLSEN można znaleźć frezarkę do obrzeży, kapówko-zaokrąglarkę, zaokrąglarkę narożników, wiertarki wilowrzecionowe, polerkę dwustronną do elementów krzywoliniowych, sklejarkę do ramek, stelaże metalowe łóżek oraz maszyny do produkcji opakowań z kartonu.

WOLSEN jest także partnerem handlowym firmy Stürmer Maszyny Sp. z o.o. z Kostrzyna Wielkopolskiego i dostarcza na rynek bardzo szeroką ofertę urządzeń znajdujących się w ich ofercie, m.in. popularne obrabiarki Holzkraft (w tym Minimax) oraz Holzstar.

Fot. Wolsen