Dobrana para: projektor laserowy i wielopiła

Podczas targów DREMA firma Penny Gondek prezentowała nowość, jaką jest współpracujący z wielopiłą firmy TOS SVITAVY projektor laserowy 2D, opracowany przez firmę Z-Laser z Freiburga.

W przemyśle drzewnym coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie technologii projekcji laserowej. Zaletami tej metody jest większa efektywność i precyzja w pozycjonowaniu zarówno narzędzia, jak i materiału obrabianego. W efekcie można też znacząco podnieść jakość gotowego wyrobu.
– Na naszym targowym stoisku pokazaliśmy, jak funkcjonuje projekcja linii wielokrotnych, wyświetlanych z cyfrowym opisem, który dokładnie podaje szerokość rozstawienia piły w sprzęgu, czyli szerokość cięcia materiału. Takie rozwiązanie daje operatorowi możliwość ewentualnego skorygowania ustawień, a jednocześnie przyspiesza pozycjonowanie materiału – mówi Dorota Czerska z firmy PENNY GONDEK z Oleśnicy, która jest oficjalnym polskim przedstawicielem producenta laserów, firmy Z-Laser z Freiburga.

Jedno urządzenie zamiast wielu
Najczęściej stosowaną w wielu gałęziach przemysłu jest technologia zastosowania pojedynczego lasera albo kilku laserów liniowych. W tym wypadku konieczne jest bardzo precyzyjne ustawienie takiego zestawu narzędzi, w obawie o wystąpienie jakichś przesunięć. W przypadku projekcji linii wielokrotnych ryzyko to jest praktycznie wyeliminowane. Takie rozwiązanie może zastąpić pracę kilku nawet urządzeń. Prowadzone obecnie przez firmy PENNY GONDEK i Z-Laser prace mają na celu takie zaprojektowanie współdziałania oprogramowania projektora i systemu sterowania maszyny, aby linie wielokrotne – a wraz z nimi wyświetlenia wartości liczbowych – zmieniały się wraz z ustawieniami piły w sprzęgu.

Technologie przyszłości
Projektor laserowy LP HFD umożliwia projekcję rysunków, schematów i obrazów w skali 1:1 na płaszczyźnie 2D, a także odtwarzanie w 3D. Typowy wymiar projekcji to 5×5 m z dokładnością do 1 mm. Oprogramowanie do projektorów laserowych pozwala na kontrolę pojedynczego projektora lub kilku, występujących w zestawie. W celu usprawnienia obsługi można wybrać menu w dowolnym języku, jak również wprowadzać do oprogramowania funkcje automatyczne.
– Takie rozwiązanie pozwala na zredukowanie nakładów pracy operatora o połowę. Ponadto poprzez eliminację pomyłek podnosi też jakość produkcji – podkreśla Dorota Czerska.
Technologia laserów 2D sprawdza się w centrach obróbczych CNC, gdzie z jej wykorzystaniem rysunki z komputera można przenieść na stół roboczy maszyny. Wykorzystywana jest też przez branżę tekstylną (odtwarzanie wykrojów), a także do odtwarzania zarysów narzędzi w komputerowo sterowanych frezarkach. Lasery są również wysoko cenione przez branżę budowlaną. Z ich pomocą można ustawiać półfabrykaty stopni schodów, odtwarzać ich kontury czy konfekcjonować materiałowo schody.
– Projekcja laserowa znacznie poprawia i przyspiesza też etapy produkcji prefabrykowanych elementów betonowych i drewnianych, poczynając od prac przygotowawczych, poprzez rozmieszczenie listew do mocowania stolarki, na kontroli jakości kończąc – mówi Dorota Czerska.

Fot. Penny Gondek

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług