Zaplanuj 5 głównych stref i nie martw się o porządek

Planowanie praktycznej i wygodnej kuchni to nie lada wyzwanie, ale trzymając się pewnych zasad, łatwo osiągnąć świetny efekt. Jeśli chcemy, aby kuchnia była ergonomiczna, to przy projektowaniu należy pamiętać o pięciu głównych strefach roboczych. Właściwe ich zaplanowanie skraca dystans, jaki pokonujemy w kuchni oraz ilość zbędnych ruchów. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu stref wszystko mamy pod ręką w optymalnej odległości od siebie.

W kuchni w pewnym zakresie wykonujemy powtarzalny schemat czynności – sięgamy do strefy zapasów, gdzie przechowujemy produkty spożywcze, takie jak mąka, ryż, kasza, pieczywo, kawa itp., potem w strefie przechowywania sięgamy po garnki i naczynia. Na przechowywanie garnków często wykorzystujemy szafki narożne i korzystamy z karuzeli lub tzw. magic kornerów, aby ułatwić wydobywanie naczyń z tej trudno dostępnej przestrzeni. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie strefy przygotowywania, którą zazwyczaj jest po prostu blat kuchenny, na nim przygotowujemy wstępnie posiłki. Następnie przenosimy się do strefy gotowania, gdzie znajduje się kuchenka i piekarnik. Ostatnią ze stref jest strefa zmywania, która powinna się znaleźć pomiędzy strefą gotowania i przygotowywania, tak aby wygodnie można było umyć produkty spożywcze, a po zakończonej pracy wygodnie wyczyścić stanowisko pracy. Najlepszym miejscem dla strefy przechowywania naczyń, garnków i małego AGD jest właśnie strefa zmywania, aby po skończonej pracy z łatwością odłożyć wysuszone naczynia na swoje miejsce.

Jak widać, zasad jest kilka, ale układają się w logiczną całość. Dzięki zastosowaniu w kuchni koszy cargo możemy zwiększyć powierzchnię przechowywania oraz zastosować systemy dedykowane do przechowywania konkretnych wyrobów, jak na przykład kosz cargo na pieczywo lub talerze. Wysuwane kosze cargo pozwalają korzystać z kuchni jeszcze wygodniej – nawet osobie starszej lub z dysfunkcją ruchu. Warto pamiętać o wysuwanej szafie cargo, jeśli musimy przechowywać zapasy dla licznej rodziny. Taka wysuwana szafa może zagospodarować całą wysokość kuchni i pomieścić wiele produktów.

Tego typu rozwiązania, które wpływają na ergonomię i funkcjonalność, można znaleźć na stronach wielu producentów akcesoriów meblowych. Warto zainteresować się tym tematem przy projektowaniu kuchni. Inspiracji można szukać na blogach i stronach producentów. W produkcji elementów wyposażenia kuchni specjalizują się między innymi marki Inoxa oraz Wireli.

Inoxa

Inoxa Industrie to włoski producent wysokiej jakości koszy cargo na prowadnicach wytwarzanych przez czołowych producentów. W swojej ofercie posiada wiele rozwiązań do szafek kuchennych. Na stronie www.inoxa.info.pl znajdziemy między innymi funkcjonalne wysokie szafy cargo z pełnym wysuwem oraz cichym domykaniem, oferowanych do trzech zakresów wysokości i szerokości korpusów od 15 do 60 cm. Warto poznać również propozycje do szafek narożnych, których wyposażenie jest w kuchni szczególnie istotne.