1-Dobroteka-rzezby-IMG_3805

Zakończenie Śląskiego Czerwca Projektowego

W dniu dzisiejszym uroczyście zakończymy 4. edycję Śląskiego Czerwca Projektowego. W ciągu całego miesiąca czerwca na terenie trzech śląskich województw odbyło się około 30 inicjatyw, wpisanych w kalendarz ŚCP 2017.

Tegoroczny Śląski Czerwiec Projektowy tradycyjnie rozpoczęliśmy w Dobrotece wydarzeniami dedykowanymi młodym adeptom sztuk projektowych – dzieciom i młodzieży. Wiele wydarzeń miało miejsce na uczelniach kształcących projektantów. Swoje podwoje udostępniły Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Katowicach, Instytut Sztuki w Opolu, Instytut Sztuki w Cieszynie oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Goście mogli uczestniczyć w wystawach podsumowujących rok akademicki na wydziałach projektowych, w obronach prac dyplomowych oraz w specjalnie przygotowanych wydarzeniach takich jak Letnia Akademia Gier w Cieszynie czy Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu specjalnie na tą okazję przygotowała wydarzenie pt. „Fontanna” w postaci instalacji Jerzego Posałki pt. „Pardon Marcel” oraz dyskusji o autorze i najsłynniejszej fontannie świata. Zamek Cieszyn już po raz 12 na uroczystej Gali ogłosił wyniki tegorocznej edycji Konkursu Śląska Rzecz na najlepszy produkt, usługę i grafikę użytkową wdrożonych na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Galeria Wnętrz DOMAR we Wrocławiu po raz 9 zaprosiła miłośników designu na prezentację standardowej oferty wyposażenia wnętrz a także na liczne wystawy, spotkania specjalnie przygotowane na Noc z Designem. Między innymi DOBROTEKA pokazała tam dorobek warsztatów Dobry Tydzień Projektanta z 2016r. oraz Pleneru na rzeźbiarską formę użytkową.

W dniu dzisiejszym miłośnikom designu zaprezentujemy w Dobrotece wykład historyka i krytyka designu Krystyny Łuczak – Surówki o polskim meblarstwie XX wieku. Zaprosimy również na wernisaż tegorocznej edycji Pleneru Rzeźbiarskiego oraz wręczymy nagrody rzeczowe w konkursie Wizja Wypoczynku ogłoszonym przez Fundację Piotra Klera. Laureatów Wizji Wypoczynku zaprosimy na wrześniowe warsztaty, podczas których wspólnie z producentami mebli z regionu zrealizują swoje projektowe koncepcje.

Goście zakończenia Śląskiego Czerwca Projektowego zostaną obdarowani przez artystów – rzeźbiarzy sadzonkami dębów, ufundowanymi przez sponsora Pleneru, firmę Barlinek.

Zakończenie zwieńczy PRZYSTANEK DESIGN – wyjazd pasjonatów designu na wydarzenia Gdynia Design Days, gdzie będziemy mogli zapoznać się z działaniami dotyczącymi designu realizowanymi na Pomorzu.

********************************************************************************

ŚLĄSKI CZERWIEC PROJEKTOWY, to inicjatywa zorganizowana po raz pierwszy w 2014 roku, która dowiodła, że Śląsk może poszczycić się własnymi przykładami dobrego projektowania i warto to propagować nie tylko w regionie ale w Polsce i na świecie. Dlatego rozpoczęte działania kontynuujemy do dzisiaj przekonani, że ŚLĄSKI CZERWIEC PROJEKTOWY dobrze wpisał się w ogólnopolski kalendarz imprez dotyczących designu. W tym roku ponownie, na licznych wystawach zaprezentujemy projekty i realizacje powstałe w regionie, prace studenckie i dyplomy partnerskich uczelni. Zapraszamy także na wykłady i warsztaty z projektantami, aby dostarczyć odwiedzającym inspiracji do kształtowania własnego otoczenia. Takie i wiele innych działań przeprowadzimy w czerwcu 2017 roku w gronie wypróbowanych partnerów (ASP Katowice, ASP Wrocław, Dobroteka w Dobrodzieniu, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Galeria Sztuki Współczesnej Opole, Domar Wrocław, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Zamek Cieszyn, Stowarzyszenie „Kraina Św. Anny”, Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki) pod hasłem ZJEDNOCZENI DESIGNEM. Projekty realizowane będą w 8 miastach obejmujących 3 śląskie województwa (dolnośląskie, opolskie i śląskie). Na około 30 wydarzeń zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych, profesjonalistów i sympatyków designu.

Źródło/Fot.: DOBROTEKA

error: Content is protected !!