Rywalizacja drwali w Bobrowej

drwale7 i 8 lipca 2018, jest to sobota i niedziela, w Bobrowej niedaleko Opola odbędą XIX Międzynarodowe Zawody Drwali połączone z eliminacjami do Mistrzostw Polski. Spoza naszego kraju udział zapowiedziały drużyny z Niemiec, Słowacji i Francji. Rywalizacji sportowej będą towarzyszyć wykłady, porady oraz konkursy dla publiczności, w tym skierowane do dzieci.

Zawody rozpoczną się w sobotę w lesie na polu zrębowym, gdzie uczestnicy wykażą się kunsztem w ścince i obalaniu drzew na cel. Następnie zmagania będą kontynuowane na boisku w Bobrowej w zakresie przygotowania pilarek do pracy, złożonej przerzynki kłód oraz dokładności przerzynki. Podobna rywalizacja na boisku odbędzie się także drugiego dnia zawodów, z tym że dodatkowo drwale będą walczyć w konkurencji okrzesywania drewna oraz konkursie na najpiękniejszą rzeźbę. Ostatnim starciem zawodników będzie sztafeta drużynowa.

W czasie imprezy inspektor Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu wygłosi prelekcje na temat “Bezpiecznej pracy drwala”. Na stoisku OIP będzie można także otrzymać porady w zakresie prawa pracy i przepisów bhp, a także zaopatrzyć się w publikacje z zakresu ochrony pracy. Poza tym nadleśnictwo Olesno zorganizuje edukację przyrodniczo-leśną dla dzieci (gry, zajęcia plastyczne, sadzenie drzew). Dzieci i dorośli będą mogli wziąć także udział w konkursach sprawnościowych, a najlepsi z nich zostaną nagrodzeni. Na zawodach nie zabraknie muzyki, w sobotę wieczorem będzie można posłuchać włoskich piosenek w wykonaniu Carletto Serafina, a w niedzielę zespołu folklorystycznego Rudniczanie. Zarówno w sobotę jak i niedzielę, wieczorami, będzie odbywała się zabawa taneczna z zespołem Two Boys.

(jz)