Optymalizacja do potęgi

Optymalizacja – to słowo jeszcze nigdy nie miało aż tylu znaczeń, ile ma dziś, zwłaszcza dla branży drzewnej. O tym, ile znaczy ono w procesie obróbki surowca przekonała się firma BGW Sp. Z o. o, producent opakowań drewnianych i palet, która wyspecjalizowała się ponadto w obróbce drewna wielkoformatowego i średnioformatowego . Od listopada w zakładzie firmy w Prabutach w województwie pomorskim zaczęła pracę nowa maszyna – optymalizerka OWD-1600, wyprodukowana przez Metal-Technikę. Już teraz, gdy minęło zaledwie kilka miesięcy, Zarząd  BGW Sp. Zo.o. Prabuty  mówi o wzroście wydajności produkcji o ok. 30-40%.

 

Katalog to tylko punkt wyjścia

– Dotychczas w naszym zakładzie pracowała optymalizerka innej firmy, jednak miała już ona swoje lata. Przede wszystkim – nie była aż tak dokładna, choć oczywiście dopiero po zakupie maszyny OWD-1600 zyskaliśmy skalę porównawczą. Na informację o optymalizerce OWD-1600 natknęliśmy się w jednym z pism branżowych. Wystarczył jeden telefon i potem sprawy potoczyły się już bardzo szybko – opowiada Justyna Kowalczyk, dyrektor firmy BGW Sp. Zo.o.

Maszyną, którą zainteresowali się właściciele BGW Sp.zo.o. była optymalizerka OWD-1600. To model ceniony przez wielu klientów za korzystny stosunek ceny do możliwości, w którym dzięki innowacyjnym pomysłom producenta (jednym z nich jest modyfikacja mechanizmu podrzutu piły z serwomotorem), udało się uzyskać niespotykaną dotąd prędkość cięcia. A ta – jak wiadomo – w prosty sposób przekłada się na zwiększenie wydajności. Efekt jest spektakularny, bo prędkość maszyny zbliża się do prędkości możliwych do osiągnięcia na optymalizerkach przelotowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności cięcia ±0,2 mm. Cięcie pakietami kilku elementów na raz, pełna optymalizacja 30 wymiarów w dwóch klasach jakości, możliwość błyskawicznego ustawienia długości elementu i jego precyzyjne i szybkie cięcie – to były argumenty, które w BGW Sp. Zo.o.   trafiły na podatny grunt.

W katalogu producenta maszyna dostępna jest w wielu wariantach długości oraz z różnymi opcjami dodatkowymi, np. z buforowym stołem podawczym.

Specjalnie na zamówienie BGW Sp. Zo.o , dostarczona do firmy maszyna ma przedłużony stół-zabierak. Było to konieczne z uwagi na specyfikę produkcji, gdzie wycinane są też długie, 5-metrowe deski.

 

Dodatkowa drukarka, dodatkowe możliwości

Wśród rozbudowanego pakietu wyposażenia opcjonalnego, firma Metal-Technika oferuje m.in. możliwość instalacji dodatkowego modułu, jakim jest drukarka firmy Rea Jet.

– Do zakupu maszyny z drukarką przekonał nas doradca z firmy Metal-Technika. W naszym wypadku rzeczywiście okazało się to doskonałym rozwiązaniem, bo maszyna wycina dany element i od razu przygotowywany jest na nim nadruk. Już teraz, po kilku miesiącach widzimy, jakie oszczędności daje takie rozwiązanie – podkreśla Mariusz Skazalski  kierownik produkcji w BGW Sp.zo.o

Dzięki drukarce nie potrzeba żadnych dodatkowych stołów, odpada też konieczność angażowania większej ilości pracowników do odbioru gotowych elementów z nadrukiem. Przekłada się to na obniżenie kosztów oraz na uzyskanie większej płynności produkcji.

 

Optymalizować produkcję, optymalizować koszty

Do obsługi starej optymalizerki w BGW Sp.zo.o potrzebne były trzy osoby. Po montażu maszyny OWD-1600 są to dwie osoby, zmniejszyły się więc koszty pracy, a zarazem skokowo wzrosła wydajność. Jak podkreśla Justyna Kowalczyk, również obsługa maszyny jest prosta i nie wymaga dużego nakładu sił:

– Materiał do optymalizerki w naszej firmie podaje mężczyzna, bo wymaga to oczywiście większej siły, natomiast sama obsługa i sterowanie optymalizerką jest bardzo wygodne i niewymagające fizycznie, dlatego za realizacje tych zadań odpowiedzialna jest kobieta  – mówi.

Optymalizerka OWD-1600 wyposażona jest w czytelny ekran dotykowy 12ʺ firmy Mitsubishi, na którym operator wprowadza wszystkie parametry pracy maszyny, ustawia długości cięcia oraz wyznacza ilość elementów o odpowiedniej długości do wykonania. Na pulpicie można też sprawdzić wszystkie statystyki dotyczące ilości przerobionego drewna czy czasu pracy maszyny.

– System sterowania maszyną jest prosty w obsłudze, głównie dlatego, że jest bardzo czytelny – mimo że ma wiele funkcji i jest rozbudowany. Obsługujący nas handlowiec z Metal-Techniki zauważył, że w naszym zakładzie pracuje dużo osób z Ukrainy, dlatego zaproponował, aby menu i wszystkie dane do sterowania były dodatkowo dostępne w języku ukraińskim – mówi Mariusz Szakalski.

 

Wsparcie od „a” do „z”

Jakie oceny wystawia BGW Sp. Zo.o. nowej optymalizerce?

– Oczywiście bardzo dobre. W porównaniu z maszyną, na której pracowaliśmy dotychczas, optymalizerka OWD-1600 jest dużo bardziej dokładna, a ponadto ma większy zakres ustawiania wymiarów – mówi Mariusz Szakalski.

– Warto podkreślić, że również sam kontakt z firmą Metal-Technika od początku był na tyle dobry, że nawet nie braliśmy pod uwagę opcji zakupu innej maszyny, tym bardziej, że na polskim rynku nie ma wielu producentów optymalizerek. Poza tym jeśli chodzi o stosunek możliwości maszyny do jej ceny, to Metal-Technika była bezkonkurencyjna – podsumowuje Justyna Kowalczyk.

 

Fot. BGW Poland

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług