Innowacyjny, inspirujący, międzynarodowy – interzum 2019

Targi interzum 2019 w Kolonii, które odbyły się od 21 do 24 maja, osiągnęły doskonałe rezultaty, potwierdzając tym samym swoją wiodącą pozycję w obszarze produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. Przez cztery dni goście targowi mogli odkrywać innowacyjne rozwiązania będące źródłem inspiracji do projektowania mebli jutra o nowych standardach. Na tegorocznym spotkaniu obchodzono także jubileusz istnienia imprezy – interzum odbył się już po raz 60.

W Kolonii na łącznej powierzchni 190 tysięcy m2 zaprezentowało się 1805 wystawców z 60 krajów, co jest rekordem w historii tych targów. Dla porównania w poprzedniej edycji, w roku 2017, były 1732 firmy z 59 krajów. Z Niemiec pochodziło 356 wystawców (w 2017 – 367 wystawców), a z innych krajów aż 1449 przedsiębiorstw (w 2017 – 1361 wystawców), co stanowiło 80% (w 2017 – 79%) ogółu przedsiębiorstw.

Na interzum 2019 przybyło 74 tysiące gości ze 152 krajów (w 2017 było 69 tysięcy odwiedzających ze 152 krajów). Należy podkreślić, że od 2015 r. liczba odwiedzających wzrosła o ponad 28%.

Impreza zwiększyła także swoje międzynarodowe oddziaływanie, odsetek zagranicznych gości wzrósł do około 75% (w 2017 roku było to 73%). Z ogólnej liczby 74 tysięcy odwiedzających ponad 55 tysięcy pochodziło spoza Niemiec.

„Znacząco przekroczyliśmy nasz cel, jakim było osiągnięcie 70 tysięcy odwiedzających” – powiedział Gerald Böse, prezes i dyrektor generalny Koelnmesse, który był bardzo usatysfakcjonowany z tych rezultatów. „To było pod każdym względem niemal magiczne rocznicowe wydarzenie, które wszyscy będziemy pamiętać. Przemysł wykazał ogromną zdolność do innowacji w naprawdę imponującym stylu” – dodał.

Obok odwiedzających z Niemiec najwięcej osób przybyło z Włoch, Francji, Hiszpanii, Polski, Holandii i Wielkiej Brytanii. Znaczący wzrost odnotowano wśród odwiedzających z Azji (+22%), w tym szczególnie z Chin (+48%), a także z Ameryki Środkowej i Południowej (+24%), Europy Wschodniej (+21%) i Ameryki Północnej (+7%).

Jak podał organizator, atmosfera w halach targowych była doskonała – wystawcy i goście z całego świata byli bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania. Znalazło to odzwierciedlenie w bardzo pozytywnym werdykcie ze strony firm uczestniczących, które potwierdziły wiodącą pozycję interzumu jako targów branżowych w tym obszarze przemysłu. Wystawcy ocenili, że pod względem biznesowym spotkanie było udane i pozwoliło na nawiązanie wielu międzynarodowych kontaktów.

W tym roku pokazano szczególnie mocno, że interzum nie jest imprezą tylko dla branży dostawców, ale także spotkaniem dającym szeroki obraz tego, jak będziemy żyć w przyszłości. Tym samym zajmuje miejsce obok targów imm cologne, LivingKitchen i ORGATEC.

Z jednej strony kolońskie spotkanie było więc miejscem spotkań branży, a z drugiej nieocenioną kopalnią idei dla kreatywnych zawodów. Producenci, architekci i projektanci mogli w Kolonii odkryć wiele innowacyjnych materiałów i procesów produkcyjnych. Wyróżniającymi się tematami, wyznaczającymi kierunek przyszłych zmian były: ciągły wzrost indywidualizacji, efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój, światło LED, digitalizacja (w tym sterowanie głosem) oraz „micro-living” i „slide and hide”.

Następne targi nterzum odbędą się w Kolonii od 4 do 7 maja 2021 r.

interzum award 2019

W tym roku odbyła się 10. edycja konkursu interzum award 2019 odbywająca się przy współpracy z Red Dot. Producenci z 22 krajów zgłosili łącznie 260 zgłoszeń, które zostały poddane ocenie sześciu ekspertów. Werdykt został podjęty w oparciu o takie kryteria, jak: poziom innowacyjności, jakość materiału, forma, funkcjonalność i trwałość. Jurorzy wybrali 59 produktów, które wyraźnie się wyróżniają dzięki swemu wyjątkowemu wzornictwu i wyróżnili je tytułem „High Product Quality”. Nagrodzono także 12 produktów tytułem „Best of the Best”, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym projektom, które wyznaczają nowe standardy formy i funkcji.

„Best of the Best”

karuun® shine

karuun® to półprzezroczysty materiał naturalny, który jest uzyskiwany z palm rattanowych dzięki opatentowanemu procesowi wykańczania. Naturalnie porowata struktura rattanu jest używana jako baza do stworzenia materiału, który jest przezroczysty, przepuszczalny dla powietrza i zapewnia pochłanianie dźwięku, a także może być formowany. Dzięki tym właściwościom mamy do czynienia z nowym materiałem, który może być używany w wielu różnych zastosowaniach – na przykład w izolacji akustycznej, wentylacji, projektowaniu wnętrz, oświetleniu, podłogach itp.

out for space GmbH, Kißleg, Niemcy, projekt Julian Reuter, Peter Kraft, Moritz Köhn, Felix Wurster

aerowood®

aerowood® to płyta wykonana z drewna i powietrza. Jej rdzeń wytworzono w całości z drewnianej, pofalowanej okleiny, co pozwoliło uzyskać stabilne i bardzo lekkie panele. W wersji „aerowood light” struktura falista jest rozłożona po całości, dzięki czemu uzyskano wysoką wytrzymałość na zginanie, czyniąc jednocześnie produkt bardzo lekkim dzięki powietrzu zamkniętemu w kanałach powietrznych. Natomiast „aerowood compact” jest przygotowany pod kątem zastosowań w budownictwie, dlatego zastosowano fale pionowe, uzyskując wysoką nośność i doskonałe rozpraszanie obciążeń.

Sperrholzwerk Schweitzer GmbH, St. Marienkirchen an der Polsenz, Austria, projekt Johann Schweitzer

Kristall Metallic

Kristall Metallic oferuje elegancką powierzchnię o wysokim połysku z błyszczącym wykończeniem i iluzją głębi. Jednorodnie zintegrowane pigmenty metaliczne tworzą światło mieniące się i odbijające, dzięki czemu powierzchnia zawsze harmonijnie wtapia się w otoczenie. W materiale tym zastosowano rdzeń na bazie drewna w połączeniu z powłoką ze szkła akrylowego, odpornego na pęknięcia i ścieranie. Kristall Metallic otwiera nowe możliwości projektowe.

Karl W. Niemann GmbH & Co. KG, Preußisch Oldendorf, Germany, projekt Mark Niemann

PerfectSense Lacquered Boards i Duo Edges

Płyty lakierowane PerfectSense o matowym wyglądzie marmuru i Due Edges są produktami harmonijnie do siebie dopasowanymi. Płyty są dostępne w jasnym lub ciemnym marmurze – obie propozycje mają elegancki wygląd i sprawiają przyjemne wrażenie dzięki matowej, ciepłej powierzchni. Ich dopełnieniem są dwa innowacyjne obrzeża duo: duo edge F8922 C1 z białego, który ma bardzo filigranowy wygląd marmuru oraz duet edge F8924 C1, który łączy naturalną reprodukcję drewna z reprodukcją czarnego marmuru.

FRITZ EGGER GmbH & Co. OG Holzwerkstoffe, St. Johann in Tirol, Austria, projekt Stefanie Könemann, Klaus Monhoff

ViZard by ambigence

ViZard by ambigence to innowacyjne okucie przeznaczone do klap, które chowa się w bocznym panelu mebla, dzięki czemu jest niewidoczne z zewnątrz i od wewnątrz. W efekcie mebel staje się bardziej purystyczny i jego linia nie jest ograniczona przez żadne mechanizmy. Zintegrowane, miękkie otwieranie i zamykanie zapewniają płynną i cichą pracę.

Hettich Marketing und Vertriebs GmbH & Co. KG, Vlotho, Germany, Design ambigence GmbH & Co. KG, Herford, Niemcy

Excessories

Jest to bardzo elegancki, indywidualnie konfigurowany system szuflad do szaf. Produkt wyróżnia się minimalistycznym designem i precyzyjnym wykończeniem. Aluminiowe szuflady są dostępne w różnych wysokościach i można je dopasować do szafy za pomocą wymiennych paneli przednich wykonanych z drewna lub szkła. Szczególną cechą Excessories jest to, że szklany panel przedni jest nieco oderwany od panelu bocznego, nadając szufladzie bardzo filigranowy wygląd.

Salice S.p.A., Novedrate, Italy

Fly Box

Fly Box to innowacyjne rozwiązanie do szafki narożnej, w którym dwa przedziały umieszczone jeden za drugim można wyciągnąć z narożnej szafki jednym ruchem. Dzięki prowadnicy tylna skrzynka umieszczona w rogu automatycznie się rozkłada, umożliwiając całkowite wysunięcie obu komór z dolnej szafki. Ta specjalna konstrukcja zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i zapewnia łatwy i wygodny dostęp do przechowywanych przedmiotów. Fly Box ma nośność 30 kg.

VIBO S.p.A., Trissino, Italy, projekt Francesco Bonin

Threespine®

Threespine® to opatentowana technologia meblowa typu click, która pozwala na montaż bez użycia narzędzi. Jej zaletą jest szybkość oraz możliwość wytwarzania wysokiej jakości produktów bez widocznych okuć. System pozwala tworzyć stabilne połączenie między panelami mebla o grubości zaledwie 6 mm. Threespine® można stosować z prawie każdym materiałem, a więc daje on także możliwość stosowania kombinacji nowych materiałów.

Välinge Innovation Sweden AB, Viken, Sweden

Retro-Flex

Retro-Flex to listwa łóżka będąca podparciem materaca. Łączy ona w sobie w innowacyjny sposób właściwości dwóch rodzajów drewna. Termicznie obrobiony fornir jesionu na górnej jej stronie jest odporny na wilgoć, co zapewnia stabilność wymiarową. Drewno tworzy naturalną barierę dla wilgoci i będąc w stałym kontakcie z pościelą, zapobiega rozprzestrzenianiu się roztoczy. Zastosowany pod spodem fornir bukowy ma wysoką wytrzymałość na zginanie, tworząc solidną, a zarazem elastyczną podstawę łóżka.

Sperrholzwerk Schweitzer GmbH, St. Marienkirchen an der Polsenz, Austria, projekt Petra Schweitzer

XCITE®

XCITE® to tkanina tekstylna na materace posiadająca strefową wentylację, którą uzyskano poprzez zastosowanie naprzemiennie otwartych, oddychających stref oraz stref masywnych. XCITE® łączy w sobie optymalną wentylację i miękkość, dzięki czemu zapewnia doskonały komfort snu. Warto podkreślić także oferowany design tkaniny z wieloma różnymi wzorami, które mają charakterystyczny urok wynikający z kontrastu pomiędzy materiałem w strefach miękkich a strefami masywnymi. XCITE® może być całkowicie poddana procesowi recyklingu.

BekaertDeslee, Waregem, Belgium, projekt Andreas Kunzmann, Gerd Libbrecht, Miete Vandendriessche

Velda Resleep z Vita Talalay Origins wewnątrz

Szczególną cechą systemu Velda Resleep jest to, że zarówno łóżko, jak i materac można całkowicie rozłożyć na pojedyncze części, a następnie poddać recyklingowi. Wszystkie użyte materiały, takie jak Vita Talalay Origins, zostały tak wybrane, żeby łączyły zrównoważony rozwój z komfortem snu. Co więcej, wszystkie materiały zostały przetworzone bez użycia klejów i zszywek. Zaletą takiego montażu są możliwości odnawiania lub naprawiania produktu, co zwiększa jego żywotność.

Vita Group, Middleton, Wielka Brytania, Veldeman Bedding NV, Opglabbeek, Belgia, projekt Velda Creative Team

HOMAPAL Aquaris SpaSystem

Homapal Aquaris to szybki w montażu panel, który nadaje się do pomieszczeń mokrych ze względu na swoje higieniczne i wodoodporne właściwości. Może być również wykorzystany w innych obszarach, gdzie pożądany jest lekki i trwały materiał. Homapal Aquaris składa się z pianki poliuretanowej o zamkniętych komórkach z dwustronną powłoką HPL i pomimo niewielkiej grubości materiału panel jest odporny na uderzenia i pękanie. Produkt jest dostępny w różnych powierzchniach i dekorach, w tym również w indywidualnych wzorach druku cyfrowego. Producent oferuje szeroką gamę akcesoriów montażowych.

HOMAPAL GmbH, Herzberg, Germany, projekt Hans Helmut Tolksdorf

(jz)