Jaki będzie rok 2018 dla branży meblarskiej?

Prognozy KPMG wskazują, że do 2020 roku polska produkcja sprzedanych mebli zwiększy się o ponad 18 proc. i wyniesie prawie 50 mld złotych.

Kraje, do których trafiają nasze rodzime meble to nie tylko Niemcy, Wielka Brytania i Czechy. Nasza ekspansja meblowa rozprzestrzenia się na takie kraje jak Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Rosja. Jesteśmy jednym z największych producentów w Europie. Jedynie w 2016 roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła 42 mld zł, z czego aż 90 proc. to eksport.

Raport KPMG wskazuje, że Polska jest potęgą meblarską, ale bez polskiej marki. Tylko nieliczne polskie firmy sprzedają produkty pod swoim logo. Wiele polskich firm produkuje meble dla zagranicznych kontrahentów, którzy sprzedają je pod własną marką.

ŚWIATOWY SUKCES I POLSKA PORAŻKA

Pomimo takiego sukcesu sprzedażowego co szósty producent mebli w Polsce nie spłaca w terminie swoich zobowiązań – tak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów z połowy roku 2017. Meblarze zalegają gminom, bankom, firmom leasingowym, operatorom telefonicznym i koncernom energetycznym. W sumie branża była winna wierzycielom aż 108,6 mln zł. Należy  jednak zauważyć ,że 27,7 mln zł inne branże są winne meblarzom. Do największych dłużników należą: handel hurtowy i detaliczny (8,38 mln zł), przedsiębiorstwa przemysłowe (7,53 mln zł) oraz budownictwo (4,70 mln zł). Długi branży meblowej  zamykają się w kwocie 80,9 mln zł.

Jak mówi Jakub Kostecki prezes zarządu Kaczmarski Inkasso –„wśród wierzycieli znajduje sie wiele firm produkujących i sprzedających półprodukty i akcesoria do produkcji mebli. Wielokrotnie mieliśmy już do czynienia z taką sytuacją, że jakaś firma meblarska występowała u nas z jednej strony jako wierzyciel, z drugiej jako dłużnik. To pokazuje, że część przedsiębiorstw meblarskich ma niewielkie rezerwy finansowe i gdy im nie zapłaci jeden kontrahent oni natychmiast przestają płacić innym. Staramy się wtedy udrożnić te płatności.“

Dobrą nadzieję może wróżyć fakt, że pomiędzy rokiem 2016, 2017 nie ma prawie przyrostu dłużników z branży meblarskiej. Prawie ¼ przedsiębiorstw z branży jest zarejestrowana w KRD jako dłużnik, a przeciętne zadłużenie firmy meblarskiej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Długów to 25,5 tys. zł. Jednak są wśród nich rekordziści z długami przekraczającymi milion zł. To firmy z województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.